Poniedziałek, 22.10.2018, Imieniny: Halki, Filipa, Przybyslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Co tam na górze słychać?

28.11.2014, 11:12:10 Rozmiar tekstu: A A A
Co tam na górze słychać?
fot. nadesłane

Dobiega końca rewitalizacja wieży katedralnej. We wtorek prace blacharskie z wykorzystaniem specjalnego dźwigu wykonywali na szczycie wieży alpiniści. Cały czas trwają ostatnie prace wewnątrz wieży. Montowane są specjalne bramki, przez które w drodze na szczyt przechodzić będą zwiedzający, uzupełniane są ostatnie ubytki na schodach i w ścianach, chowane są też pozostałe elementy okablowania, z pyłu oczyszczane są poszczególne kondygnacje wieży. A co słychać tam na górze?

Słychać tam przede wszystkim odgłosy poszczególnych ulic miasta, które na balkonie wieży zlewają się w miejski szum. Z góry roztacza się imponujący widok na Elbląg i najbliższą okolicę. Na balkonie montowane są właśnie lunety, przez które zwiedzający będą mogli obejrzeć miasto w dużym przybliżeniu.

W najbliższy piątek powinny rozpocząć się czynności odbiorowe wieży, które potrwają do przyszłego wtorku - mówi Elżbieta Gieda z Departamentu Rozwoju Inwestycji i Dróg. - Już teraz, po kolejnych radach budowy, wykonawca na bieżąco poprawia wskazane przez nas miejsca. Równolegle do odbiorów prowadzone będą ewentualne prace poprawkowe tak, aby wszystko zakończyć właśnie we wtorek - dodaje Elżbieta Gieda.

W trakcie prac na wieży - dwa, trzy razy w tygodniu wchodziłem na nią, aby przyglądać się pracom. Prowadzone są one bardzo staranie, ciężko mieć do wykonawcy jakiekolwiek zarzuty. Kiedy wieża zostanie już odnowiona będzie można powiedzieć, że na kolejne dekady zakończy się rewitalizacja katedry z zewnątrz. Natomiast cały czas jest jeszcze dużo do zrobienia w środku. Myślę jednak, że w 2015 roku katedra powinna odpocząć od remontów - mówi ksiądz Stanisław Błaszkowski, proboszcz Parafii Katedralnej.

W lipcu otworzyliśmy skwer katedralny z fontanną posadzkową, która od razu przyciągnęła mieszkańców w tę część miasta. Teraz Elbląg zyskuje kolejną atrakcję turystyczną a przy okazji, rewitalizacji poddany został najważniejszy zabytek w mieście. Kończący się właśnie projekt to dobry przykład ciągłości w realizacji funduszy unijnych i zagospodarowania Starego Miasta przez kolejne władze samorządowe w naszym mieście – podsumowuje Jerzy Wilk prezydent Elbląga.

Jeżeli odbiory wieży przebiegną pomyślnie i możliwe będzie od razu wejście tam większej grupy, to pod koniec przyszłego tygodnia nastąpi oficjalne otwarcie wieży z udziałem lokalnych mediów. Natomiast dla mieszkańców i turystów widok z wieży katedralnej zostanie udostępniony w kwietniu, na inaugurację sezonu turystycznego.

Projekt „Rewitalizacja wieży katedry św. Mikołaja w Elblągu oraz terenu pomiędzy ulicami: Mostową, Wodną i Rybacką” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.


UM Elbląg

 

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ mieszkaniec
  Piątek, 28.11

  Jak to w kwietniu? To żart? Miało być udostępnione już w tym roku..

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.