Środa, 29.06.2022, Imieniny: Benita, Piotr, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Koniec problemów z działką po spalonym sklepie? Teren nabędzie miasto

08.05.2014, 07:00:02 Rozmiar tekstu: A A A
Koniec problemów z działką po spalonym sklepie? Teren nabędzie miasto
fot. Adrian Sajko

Blisko 90 tys. zł kosztować będzie miasto wykup nieruchomości po spalonym sklepie motoryzacyjnym przy ul. Sopockiej 16. Prawa do nieruchomości elbląski magistrat nabędzie od dotychczasowego użytkownika wieczystego – firmy Unimot. W przyszłości teren ten zostanie wykorzystany pod nowy przebieg ulicy Sopockiej.

Przypomnijmy. Działka przy ul. Sopockiej 16 o powierzchni 0,040 ha jest własnością Skarbu Państwa. Jej użytkownikiem wieczystym jest elbląska spółka Unimot, która przez lata prowadziła na tej nieruchomości sklep motoryzacyjny i warsztat wulkanizacyjny. Obiekt w wyniku pożaru doszczętnie spłonął 1 sierpnia 2012 r. i został rozebrany.

Działka została częściowo uprzątnięta z gruzów, jednak do dziś na terenie byłego sklepu znajdują się jego pozostałości. Na niedawnym spotkaniu Prezydenta Jerzego Wilka z mieszkańcami Śródmieścia, władze miasta zapytano o dalsze losy zaniedbanej działki.

- W tej chwili dość duże zanieczyszczenie terenu ma posprzątać użytkownik wieczysty. Teren będzie przejmowało miasto na własność i będziemy go zagospodarowywać – odpowiedział mieszkańcom Zbigniew Czerepko, dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miejskiego.

Właściciel spalonego sklepu nie mógł go odbudować, gdyż zgodnie z uchwalonym w listopadzie 2009 r. miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego terenu Osiek – Junaków, działkę tą przecinać ma droga. W planie zapisano nowy przebieg ulicy Sopockiej, która po wyburzeniu w przyszłości kamienicy przy ul. Zagonowej 14 i części garaży oraz likwidacji stacji transformatorowej, odchylać się będzie w kierunku wschodnim.

W związku z tym Unimot wystąpił do miasta z roszczeniem o wykup przez miasto nieruchomości przy Sopockiej 16. Urząd Miejski zaoferował na wstępie zamianę działek, lecz żadna ze wskazanych nieruchomości nie odpowiadała spółce. Wobec tego magistrat zaproponował, że nabędzie od firmy prawa użytkowania wieczystego do tego terenu.

Rzeczoznawca wycenił działkę na niecałe 85,5 tys. zł. W drodze negocjacji ustalono, że miasto nabędzie nieruchomość za kwotę 88 tys. 450 zł. Transakcja zostanie zawarta w drodze umowy w formie aktu notarialnego. 18 kwietnia Prezydent Elbląga wydał już odpowiednie zarządzenie w tej sprawie.

Ares

Oceń tekst:

Ocen: 7

%85.7 %14.3
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Czwartek, 08.05

  Patrzę na te fotografie. Podobno w Elblągu brak jest działek w centrum pod zabudowę. Tymczasem ja widzę tu hektary placu z którego znikła przedwojenna zabudowa a pozostało puste miejsce bez duszy i bez pomysłu na to co z nim zrobić. Nie wszystko da się zwalić na niszczycielskie działania wojenne i piromańskie działania Armii Sowieckiej. Pamietam ciąg uroczych kamieniczek przy ul. Drzewnej, które gdzieś w jakiś dziwny sposób znikły a wraz z nimi i sama ulica.

 2. 2
  +7
  ~ AM ale już nie koniecznie
  Czwartek, 08.05

  to jest początek problemów, bo miasto (decydenci) ma takie pojecie o gospodarce komunalnej i zarządzaniu nieruchomościami jak ja o Razputina majątku

 3. 3
  +6
  ~ DariuszX
  Czwartek, 08.05

  Czegoś tu nie rozumiem - Urząd MIASTA kupuje działkę należącą do Skarbu PAŃSTWA? Miasto należy do Polski, Skarb Państwa też.Więc po co kupować?Nie można przekazać,zrzec się?

 4. 4
  +1
  ~ jjj
  Czwartek, 08.05

  to i tak nieduzo bo wlasciciel liczyl na kilka milionow zl

 5. 5
  0
  ~ inc
  Czwartek, 08.05

  darek...to odkupienie kilkudziesięcioletniego użytkowania wieczystego///

 6. 6
  --1
  ~ turban
  Czwartek, 08.05

  to miasto ,ten kraj jest skazany na zagłade. nie widzicie ze tym na gorze jest na reke jak sie cos likwiduje,zamyka, oglasza upadlosc, jak ludzie uciekaja z polski? nie tak dawno czytalem ze sam kulczyk notabene przefarbowany żyd apelowal do polakow za granica aby nie wracali do polski. podawal przy tym tak idiotyczne argumenty ze chyba tylko ci po podstawowce w to uwierzyli!

 7. 7
  +2
  ~ plk.....dabka
  Czwartek, 08.05

  miasto kupuje inwestor buduje i nic nie robia tak jak przy rynku tylko piwsko pija po krzakach to jest cala polska a nasi radni nic sobie z tego nierobia ......

 8. 8
  0
  ~ mieszkaniec
  Piątek, 09.05

  A czy ten fragment nie jest czsem zabytek ?

 9. 9
  0
  ~ zaoczny
  Piątek, 09.05

  kiedy to będzie ? , bo ludzie tak długo nie żyją panie prezydencie .

 10. 10
  0
  ~ zaxon
  Poniedziałek, 12.05

  Problemy to się dopiero zaczną. Decydenci i osoby mające zarządzać mieniem miasta nie mają zielonego pojęcia o tym co robią. Bycie z zawodu DYREKTOREM nie oznacza, że ma się pojęcie o gospodarowaniu mieniem, prawda panie Cz. - Dyrektorze Departamentu...?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0974881649017