Czwartek, 24.06.2021, Imieniny: Wanda, Józef, Albin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Wojewódzki Szpital Zespolony dogonił europejskie standardy. Blok operacyjny mamy na miarę XXI w.

27.11.2013, 20:25:25 Rozmiar tekstu: A A A
Wojewódzki Szpital Zespolony dogonił europejskie standardy. Blok operacyjny mamy na miarę XXI w.
fot. Monika Skowrońska

- W 25-letnim istnieniu naszego Szpitala to największa inwestycja. Dziękuję Komisji, która przydzieliła nam środki i oceniła, że będą one dobrze wykorzystane. Udało nam się zrealizować projekt w terminie, z czego się bardzo cieszę - tymi słowami Elżbieta Gelert, dyrektor naczelny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu rozpoczęła konferencję zamykającą projekt pn. "Budowa nowego Bloku Operacyjnego wraz z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornią  przy WSZ w Elblągu".

O zabranie głosu Elżbieta Gelert poprosiła Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Jacka Protasa nie ukrywając przy tym, że ten sukces to również jego zasługa. - Można powiedzieć, że jest on właścicielem, jako organ założycielski, naszego zakładu. Myślę, że jest z tego dumny tak, jak i ja - dodała Elżbieta Gelert.

Dla Marszałka ten miesiąc jest szczególny. - Rzeczywiście jestem bardzo dumny z tego, że możemy odbierać kolejną, bardzo ważną inwestycje. Listopad tego roku jest bardzo ważny, bowiem kilka inwestycji bardzo istotnych udało nam się oddać do użytku - mówił Jacek Protas. - Potrzeby w zakresie inwestycyjnym w warmińsko-mazurskich szpitalach są przeogromne. Przez dziesiątki lat nie było wystarczających środków na to, żeby dogonić te europejskie standardy. Wykorzystaliśmy moment, kiedy pojawiły się pieniądze europejskie na ten cel. (...) Tutaj sercem szpitala są bloki operacyjne i całe jego zaplecze. (...) Chciałbym serdecznie podziękować całemu personelowi tego szpitala za zaangażowanie w realizację tego projektu, na czele z panią dyrektor i jej zastępcami. (...) Jestem głęboko przekonany, że ten szpital, który jest jednym z najlepszych szpitali w naszym kraju, dzięki tej nowej inwestycji będzie podtrzymywał swoje dobre imię, a co najważniejsze pacjenci z tej części naszego regionu będą bezpieczni, bowiem zarówno poziom kadry, jak i poziom wyposażenia gwarantują to bezpieczeństwo.

W uroczystości wzięli udział czterej senatorowie oraz dwaj posłowie. - Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tej pięknej inwestycji z ogromnym rozmachem - mówi senator Stanisław Gorczyca. - W jednym programie udało się zaprojektować i zrealizować, a to się rzadko zdarza. Jest to chyba ewenement w Polsce. Gratulujemy. Wiemy, że w następnych latach kontrakty pozwolą na wykorzystanie w pełni tego potencjału, który jest w tym szpitalu. Będziemy wszystko robili, żeby tak było.

- Od przyszłego posiedzenia praca Sejmu wyraźnie wzrośnie, bo pani Ela wraca do nas na 100 procent, z czego się bardzo cieszymy. Róbcie teraz co chcecie - dodał z uśmiechem poseł Sycz.

Sukces inwestycji docenił również Prezydent Elbląga Jerzy Wilk, który na ręce Elżbiety Gelert złożył wyrazy uznania. - Gratuluję pani Gelert i wszystkim pracownikom. Dziękuję wykonawcom. Na pewno elblążanie są dumni z tego szpitala. Jest to dobry dzień w historii naszego miasta. Jeszcze raz gratuluję pani Gelert tego sukcesu - mówił Jerzy Wilk.

Przypomnijmy, że 19 sierpnia 2011 r. podpisano umowę z Generalnym Wykonawcą robót budowlanych - firmą Mostostal. Na początku listopada 2011 r. został podpisany i wmurowany Akt Erekcyjny. Po prawe 2,5 roku  prace zostały zakończone, a budynek oddany w ręce załogi szpitala. Nowy budynek posiada dwie kondygnacje - nadziemną i podziemną.

Blok operacyjny znajdujący się na pierwszym piętrze, posiada osiem sal operacyjnych oraz salę wybudzeń i zaplecze. Sale wyposażone są w osobne szatnie dla personelu. Na wysokim parterze znajduje się Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, gdzie są dwie sale wyposażone w pięć łóżek, dwie sale jednoosobowe oraz jedna izolatka. Na tym samym poziomie zlokalizowany jest Dział Dezynfekcji i Centralnej Sterylizacji. Usytuowanie go w bezpośrednim łączeniu z Blokiem Operacyjnym  usprawni transport materiałów i narzędzi wysterylizowanych.

Na koniec uroczystości biskup diecezji elbląskiej, Jan Styrna, poświęcił wejście do oddziału i odmówił modlitwę. - Jedno jest pewne, że ten nowy oddział będzie służył ludziom, wszystkim potrzebującym, takim jacy są, bez różnicowania, kto to jest. To jest bardzo piękne - mówił.

Po tej wzniosłej dla wielu chwili nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi symbolizujące otwarcie oddziału. Wstęgę przecięli Elżbieta Gelert, Jacek Protas oraz kierownik projektu inwestora i dyrektor ds. Techniczno- Eksploatacyjnych, Konrad Piechowiak.

Inwestycja kosztowała ponad 57 mln zł (prawie 40 mln zł to środki unijne).

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 11

%54.5 %45.5


Galeria / Uroczyste otwarcie bloku operacyjnego w WSZ ( zdjęć 67 )
Dodano: 2013-11-27 | fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ dupa zza płotu
  Środa, 27.11

  Ładne zachowanie prezydenta Wilka. Bez buraczenia. Like

 2. 2
  --5
  ~ beta
  Środa, 27.11

  Żałosne widowisko, zwłaszcza w świetle skandalicznej dostępności do wielu usług medycznych. A te wypowiedzi, czysty socrealizm. Większy pożytek byłby z wydanych pieniędzy gdyby wydano je na leczenie pacjentów i profilaktykę, a nie na mury, sprzęty i.t.p. Frustracja może człowieka ogarnąć gdy patrzy na tę fetę, a na wizytę u specjalisty czeka pół roku albo i dłużej, o funkcjonowaniu stomatologii, która jest prawie w całości prywatna lepiej nie wspominać - to jest upokarzające dla ludzi, z których wielu nie stać na prywatne wizyty. Myślę, że za jakiś czas szpitale zostaną sprywatyzowane (jeśli PO będzie u władzy), z tej perspektywy te inwestycje mają swój cel i sens.

 3. 3
  +6
  ~ spostrzegawczy
  Środa, 27.11

  Na tych zdjęciach jest samotny wilk wśród stada powców!;)

 4. 4
  --3
  ~ no i .....?
  Środa, 27.11

  Powiedzcie obiektywnie. Jaka inwestycja w Elblągu została oddana w terminie ? Nawet Pub browar omsknął się o miesiąc. A Pani Gelert potrafi ? Potrafi ! To mój kandydat na przyszłego prezydenta miasta.

 5. 5
  +5
  ~ Piguła
  Środa, 27.11

  A skąd szpital weźmie chirurgów, którzy będą się potrafili tam odnaleźć? Przecież większość z obecnie tam zatrudnionych to niedoszkolone miernoty, które robią imprezę za każdym razem, kiedy pacjent po zabiegu ze stołu zejdzie żywy... Poza tym są chamscy, aroganccy i naprawdę nie powinni pracować z LUDŹMI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. 6
  +6
  ~ N
  Środa, 27.11

  A na pomoc w pogotowiu ludzie czekają godzinami - WYWALIĆ TE BABSKO NA KOPACH

 7. 7
  +7
  ~ Dzida
  Czwartek, 28.11

  Klapkara robi szum liczy na głosy mas. Dziwię się że nie było bezradnej Marysi ,pewnie szuka miejsca na cmentarz dla psów.

 8. 8
  +3
  ~ daniel
  Czwartek, 28.11

  pacjenci czują się tam bezpiecznie?? Zabawne, tam panuje nie szanowanie ludzi, chamstwo i nie kompetencja. nie wiem z skąd wynika to, że mamy tak beznadziejny personel ale ktoś powinien się tym zająć. Wolał bym leczyć się w szpitalu nawet takim który ledwie stoi ale lekarze i pielęgniarki szanują pacjentów i starają się im pomóc a nie mają wszystko gdzieś... Samo to, że lekarze z tego szpitala stoją przed sądem.

 9. 9
  +8
  ~ ket
  Czwartek, 28.11

  A gdzie przydział kasy z NFZ na zabiegi? Nie ma i nie będzie.....

 10. 10
  +9
  ~ lklklklklk
  Czwartek, 28.11

  a co tam robił ten gagatek Strzelec? tylko jeszcze Wcisły brakowało

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.