Czwartek, 7.12.2023, Imieniny: Agata, Ambrozy, Marcin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Kupili tramwaje za ponad 100 tys. zł. Zmodernizują je za 1 mln zł

22.04.2013, 11:25:11 Rozmiar tekstu: A A A
Kupili tramwaje za ponad 100 tys. zł. Zmodernizują je za 1 mln zł

W listopadzie 2012 roku przyjęto zmieniony "Plan Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Gminy Miasta Elbląg na lata 2013-2020", w którym m.in wycofano decyzję o zawieszeniu linii tramwajowej nr 2 w ciągu ulic Królewiecka-Marymoncka. Plan zakłada również zakup 10 używanych, niemieckich tramwajów, które do 2020 roku zostaną zmodernizowane. Miasto na początku 2013 roku zakupiło już dwa z nich. Stare-nowe tramwaje przyjadą do nas z Augsburga i od razu trafią do Poznania, gdzie przejdą gruntowną modernizację.

Dwa używane wagony trójczłonowe, wysokopodłogowe typu M8C, które przywędrują do Elbląga z Niemiec, zostały zakupione za kwotę 13000 EURO za sztukę. Na zakup dwóch z dziesięciu "przecinaków" Miasto podpisało umowę już na początku roku - Wagony zakupione dla Elbląga zostały wyprodukowane w roku 1985. - mówi Ryszard Murawski, zastępca dyrektora Spółki Tramwaje Elbląskie. - W miesiącu maju zostaną przetransportowane do Polski, do Poznania, w celu przebudowy.

Wagony zostaną poddane modernizacji w firmie Modertrans Poznań Sp. z o.o - Przebudowa tych wagonów będzie polegała głównie na wymianie środkowego członu wagonu na człon niskopodłogowy - tłumaczy Ryszard Murawski. - Ułatwi to dostęp do wagonu osobom starszym i niepełnosprawnym na wózkach czy osobom podróżującym z wózkami dziecięcymi.

Nowe tramwaje będą również miały drzwi otwierane z dwóch stron pojazdu. Są również wyposażone w system monitoringu wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Oprócz tego wagony zyskają nowy wygląd z obu stron jego czoła, z ich wzmocnieniem w celu większej ochrony motorniczego podczas ewentualnych kolizji - Wymienione będzie między innymi poszycie wewnętrzne, szyby i siedzenia pasażerów - wymienia Ryszard Murawski. -  Wagony zyskają także nową kolorystykę.

Kolorystyka wagonów w Elblągu została wybrana w 2006r. przez mieszkańców miasta w wyniku  przeprowadzonego konkursu. Taką kolorystykę posiadają wprowadzone wtedy do ruchu wagony 121N, czyli popularne „ogórki” - Taką też kolorystykę będą miały wagony zakupione w Augsburgu - mówi Ryszard Murawski.

Koszt modernizacji dwóch augsburskich wagonów zamyka się w kwocie 980 tys. złotych za sztukę. To dużo, czy mało? Wagony zostały zakupione za ponad 100 tys. zł a koszt ich renowacji jest prawie dziesięciokrotnie większy.

Jeszcze przed przyjęciem planu zrównoważonego transportu na lata 2013-2020 wielokrotnie dyskutowano o propozycjach prowizorycznych rozwiązań, np. zakupu 10 starych wagonów i ich modernizacji na przestrzeni ośmiu lat. Jesienią 2012 roku na problem ten wskazywał były  radny Ryszard Klim  - Nic nowego nie odkryliśmy - mówił wtedy.- Idąc przykładem Olsztyna, czy Gdańska, powinniśmy kupić już 10 wagonów zmodernizowanych.

Jak jednak podkreśla Ryszard Murawski wszystko wynika z możliwości finansowych danych miast i ich potrzeb przewozowych - Najtańszy wagon tramwajowy z częścią niskiej podłogi o długości 26 m kosztuje nie mniej niż 3,5 mln złotych - wyjaśnia Ryszard Murawski. - Wiele polskich miast decyduje się na zakup używanych tramwajów zamiast nowych. Tak dzieje się w większych i bogatszych od Elbląga miastach jak i np: Szczecin, Gdańsk czy Kraków.

 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 6

%83.3 %16.7


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Waldek1
  Poniedziałek, 22.04

  Z tego co jest napisane, to prawie wszystko zostanie wymienione :)

 2. 2
  +6
  ~ W tym mieście nigdy nie będzie dobrze
  Poniedziałek, 22.04

  Czyli 1mln 100 tys.A nie lepiej byłoby wziąć w leasing nowe tramwaje? No chyba że odszkodowanie z pożaru jak za rok będzie pożar to zwróci całą kaskę.

 3. 3
  +9
  ~ Waldek1
  Poniedziałek, 22.04

  Do fachowców, którzy interesują się tramwajami (wiem, że tacy są w Elblągu) - co sądzicie o tym tramwaju "M8C"? Czy nie będzie palił się jak jego starsi bracia z Niemiec?

 4. 4
  +1
  ~ Tram
  Poniedziałek, 22.04

  O używanie to spadaj !

 5. 5
  +11
  ~ zawodowiec:)
  Poniedziałek, 22.04

  identyczne tramwaje jeżdżą po modyfikacji w gdańsku i dają radę:)

 6. 6
  +4
  ~ jaś
  Poniedziałek, 22.04

  Ciekawy jestem jaki jest koszt nowego tramwaju.

 7. 7
  +5
  ~ lepsze ogórki
  Poniedziałek, 22.04

  czyli 2 z 10 będą kosztować nas 1 100 000 zł a wszystkie 10 to 5 500 000 zł czyli wartość jednego "ogórka" ale ja osobiście wolałbym mieć jeden nowy PESA 121N niż 10 "nowych-starych" helmutów które za pare lat zaczną się też pewnie palić

 8. 8
  +2
  ~ LOL
  Poniedziałek, 22.04

  uuuu to teraz takie tramwaje sa w Niemcach na wystawkach?

 9. 9
  +5
  ~ Dzikus
  Poniedziałek, 22.04

  Wymienić to trzeba najpierw torowiska albo wykopać tunele metra (patrząc na krajobraz masta do tego nam bliżej). Na odcinkach prostych obecne torowiska wyglądają jak tory w rollercoasterze ;-). Jak już to się zmieni to kupujcie nawet TGV do modernizacji!!!

 10. 10
  +2
  ~ elblążanin
  Poniedziałek, 22.04

  POpaprańcy kupili szkopski złom i wwalą kupe kasy zeby to ***o za chwile paliło sie na torach

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97953104972839