Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląskie "helmuty" odchodzą do lamusa

12.04.2013, 11:27:52 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląskie
Tramwaj typu GT-6, tu wiodoczny jako pojazd dawnej linii nr 2. Zostaną one wycofane z użytku. Obok popularny "ogórek" (fot. arch. red.)
REKLAMA

W sobotę, 6 kwietnia, doszło do pożaru tramwaju linii nr 200 w okolicach skrzyżowania ul. Królewieckiej i Moniuszki. Pojazdem podróżowało kilkanaście osób, którym na szczęście nic się nie stało. Dziś wiemy, że przyczyną awarii było zwarcie instalacji elektrycznej. Zaistniałe zdarzenie postawiło znak zapytania nad przyszłością tramwajów typu GT-6, które do tej pory kursowały w Elblągu.

Pytanie to jest o tyle zasadne, ponieważ to kolejne takie zdarzenia z udziałem tramwaju popularnie zwanego "helmutem". Dokładnie rok temu na ul. Robotniczej pożar wybuchł w innym tramwaju tego typu. Pojazd uległ wtedy całkowitemu spaleniu.

Tramwaje typu GT-6 zostały sprowadzone do Elbląga z Niemiec w 1996 roku. Skład, w którym w sobotę wybuchł pożar wyprodukowany został w 1958 roku i jest jednym z trzech najstarszych z całej, sprowadzonej do Elbląga partii, powstałej w latach 1958-1965 w niemieckiej Moguncji -  Przyczyną pożaru wagonu nr 225 kursującego w dniu 6 kwietnia br. na linii nr 200 było zwarcie instalacji elektrycznej obwodu głównego wagonu. Instalacja znajdowała się na dachu wagonu tramwajowego - wyjaśnia Ryszard Murawski, Z-ca dyrektora Spółki Tramwaje Elbląskie.

Do tej pory zakład użytkował 11 takich pojazdów -  Trzy sztuki wyprodukowano w roku 1958, dwie - w roku 1960, a sześć w 1961 roku - wylicza Ryszard Murawski - Po sobotnim zdarzeniu wagony typu GT-6 zostały wycofane z ruchu. Decyzja co do dalszych losów tego typu taboru jeszcze nie zapadła - mówi zastępcaca dyrektora. Na razie elblążan na trasach wozić będą popularne "ogórki" oraz tramwaje 805.

W listopadzie 2012 roku przyjęto nowy "Plan Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Gminy Miasta Elbląg na lata 2013-2020", który zakłada m.in. zakup 10 używanych, niemieckich tramwajów, które do 2020 roku zostaną zmodernizowane.

Obecnie Miasto na początku roku zakupiło już dwa z nich. Stare-nowe tramwaje przyjadą do nas z Augsburga. Są to trójczłonowe wagony, o długości 26 metrów. Rok ich produkcji przypada na lata 1985 - 1986.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ strach na wróble
  Piątek, 12.04

  zabrakło tu informacji która była w dzienniku elbląskim: "— Po sobotnim zdarzeniu podjęliśmy decyzję o wycofaniu ich z eksploatacji — mówi Bogdan Kaliński. — Zastanawiamy się teraz nad tym, jak poprawić ich stan techniczny. Prawdopodobnie niektóre zostaną zlikwidowane, a w pozostałych wymienimy instalację elektryczną — dodaje". do lamusa to one nie odejdą jeszcze przez jakiś czas...

 2. 2
  +5
  ~ pampi
  Piątek, 12.04

  "Trzy sztuki wyprodukowano w roku 1958, dwie - w roku 1960," trzeba mieć niezłą fantazję aby taki sprzęt wypuszczać na szyny , mimo remontów.Widocznie STE jej nie brakowało.

 3. 3
  +5
  ~ do gora
  Piątek, 12.04

  Dobrze awarie ...... kiedy nowe tramwaj ( nie używanie )

 4. 4
  +7
  ~ ZKM
  Piątek, 12.04

  Elbląg - miasto muzeum :)

 5. 5
  +8
  zorro
  Piątek, 12.04

  Ciekawe co na to miejski konserwator zabytków.Zawsze mnie śmieszy jak Tramwaje Elbląskie puszczają na trasę zabytkowy wóz 5N jako atrakcję,przecież starszymi jeżdzimy na co dzień.

 6. 6
  +6
  ~ inc
  Piątek, 12.04

  wchodzi kaczynski do monopolowego... a tam wszędzie wina tuska

 7. 7
  +9
  ~ dar
  Piątek, 12.04

  Helmuty wyślijcie w darze olsztynowi może u nich rozwalą linie tramwajowe i nowe tramwaje.To by była kara za zabranie wszystkich pieniędzy na rozwój Polski wschodniej.A NIE olsztyna.

 8. 8
  +7
  ~ jest alternatywa
  Piątek, 12.04

  Ciekawi mnie czym będą jeżdzili Elblążanie jak ruszy całkowicie komunikacja tramwajowa po Elblągu.Ryksze kupcie to ci co po referendum wylecą będa mieli pracę od zaraz.

 9. 9
  0
  ~ Głos z oddali
  Piątek, 12.04

  i po to żeśmy z Niemcami prawie 6 lat wojnę prowadzili-i jeszcze wygrali żeby teraz w starych gratach poniemieckich mknąć po naszym mieście?To wstyd żeby takie klamory jezdziły po szynach!A do tego sprowadza się następne graty z Augsburga.Tramwaj to wyznacznik miejskości-jeśli zostanie z Elbląga wyeliminowany to wiocha bedzie tu calkowita.A ponadto ciekawe co wyjedzie na tory jak nowym władzom uda się ogarnąć ruch tramwajowy?Smutne to!Władzo elbląska 2xTAK w niedzielę!

 10. 10
  --1
  ~ Głos z oddali
  Piątek, 12.04

  Sprostowanie 2 X NIE

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1496770381927