Czwartek, 20.02.2020, Imieniny: Leon, Ludmila, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Była bursa, miał być internat, będą mieszkania komunalne

13.04.2011, 16:09:40 Rozmiar tekstu: A A A
Była bursa, miał być internat, będą mieszkania komunalne
fot. Rafał Kadłubowski

Miasto planuje pozyskać około 40-50 mieszkań komunalnych w wyniku adaptacji budynku po byłej bursie szkolnej przy ul. Obrońców Pokoju na cele mieszkaniowe. - Zamieszkają tam ludzie z domów wyburzanych w ramach inwestycji drogowych oraz osoby, które znajdują się na liście oczekujących na mieszkania komunalne – zapowiada wiceprezydent Tomasz Lewandowski.

Oznacza to, że nowe władze miasta zmieniły zupełnie przeznaczenie tego obiektu. Poprzedni prezydent Elbląga Henryk Słonina, planował przebudować część budynku po dawnej bursie na klasy oraz internat przyszkolny na potrzeby Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług. W wyremontowanym budynku oprócz pomieszczeń szkolenia zawodowego znaleźć się miało około 40 pokoi mieszkalnych dla uczniów, stołówka z funkcją świetlicy, szatnia oraz sanitariaty. W tym celu, pod koniec 2009 r. została sporządzona nawet dokumentacja projektowo-kosztorysowa dla tej inwestycji.

Przypomnijmy, że budynek przy ul. Obrońców Pokoju 44 do 2003 r. był siedzibą Bursy Szkolnej nr 1. Po jej likwidacji, w wolnych pomieszczeniach mieściły się biura i internat Środowiskowego Hufca Pracy OHP oraz Centrum Edukacji Pracy i Młodzieży. W grudniu 2008 r. Hufiec Pracy  przeprowadził się jednak do nowej siedziby przy ul. Junaków.

Dziś część pomieszczeń po dawnej Bursie pełni funkcję administracyjno-socjalną, lub jest niewykorzystana ze względu na niedostateczny stan techniczny wykończenia. Budynek od wielu lat nie był bowiem gruntownie remontowany.

Niedawno, na jednej z konferencji prasowych prezydenta Elbląga, władze miasta poinformowały, że budynek byłej bursy przy ul. Obrońców Pokoju zostanie adaptowany na pełnostandardowe mieszkania komunalne, w tym dla osób niepełnosprawnych.

- Aktualnie trwają prace związane z przygotowaniem wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla tego przedsięwzięcia – informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego. - Zakłada się, że w wyniku przebudowy byłej bursy szkolnej powstanie ok. 40-50  mieszkań  jedno, dwu oraz trzypokojowych. Proces inwestycyjny będzie trwał ok. 2 lat. Zakres  inwestycji obejmuje: sporządzenie dokumentacji projektowej, wykonanie robót remontowych wewnętrznych (w tym: sanitarnych, elektrycznych, ogólnobudowlanych), robót elewacyjnych, remont stropodachu, wymianę stolarki okiennej oraz wykonanie robót zewnętrznych.

Uzyskane w wyniku przebudowy lokale mieszkalne zostaną wskazane w pierwszej kolejności jako lokale zamienne rodzinom z budynków przeznaczonych do rozbiórki z uwagi na inwestycje miejskie (m.in. z budynków przy ul. Browarnej w związku z przebudową drogi nr 503). Ponadto część mieszkań zostanie zaproponowana rodzinom ubiegającym się o poprawę warunków zamieszkania, które przekażą do Miasta wyremontowane lokale gminne o obniżonym standardzie (głównie z ogrzewaniem piecowym).
- To nie będzie budynek socjalny. Zamieszkają tam ludzie z domów wyburzanych w ramach inwestycji drogowych oraz osoby, które znajdują się na liście oczekujących na mieszkania komunalne – tłumaczy wiceprezydent Tomasz Lewandowski.

W ten sposób przekazane w wyniku wymiany  mieszkania gminne, zostaną wskazane dla rodzin umieszczonym na listach przydziału mieszkań.

- Na zapleczu budynku istnieje duża rezerwa terenowa, która zostanie wykorzystana w przyszłych latach do zbudowania kolejnego pełnostandardowego budynku komunalnego – informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego elbląskiego ratusza.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 6 )


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Ala i Marek
  Środa, 13.04

  Nareszcie!!! Może w końcu coś się ruszy z mieszkaniami.Jest tyle możliwości,tyle pustych,niezagospodarowanych budynków,a ludzie latami czekają,aby mieć swój własny kąt.Żal patrzeć na puste koszary wojskowe,byłą mleczarnie,przecież powinno się coś z tym robić.Mogłoby być tyle mieszkań na które tak ludzie czekają!!!

 2. 2
  --1
  ~ szałasy i bunkry, PRL-styl-live (jeszcze)
  Środa, 13.04

  Ohydny, tandentny, prostacki - takie słowa cisną się na usta patrząc na ten budynek - "bunkier z czasów PRLu" - takich socrealistycznych budowli jest w naszym mieście dużo, uzupełniają je barakowe pawilony (róg Jaśminowej/Browarnej), gdzie aż się prosi by Fadroma to PRLowskie gó.no jak najszybciej zrównała z ziemią!

 3. 3
  +10
  ~ Ala i Marek
  Środa, 13.04

  Ktoś pisze,że ohydne,prostackie,tandetne budynki. Ale 2 małe pokoje,ale swoje nie jeden by chciał!!! Może Ty mieszkasz w swoim ładnym mieszkaniu i dlatego przeraża Cię wygląd tego budynku.Po remoncie będzie jednym z wielu.A ile ludzi może uszczęśliwić,więc nie przesadzaj.Pozdrawiam.

 4. 4
  +4
  ~ jmaniek
  Środa, 13.04

  wreszcie ktoś pomyślał,na mieszkanie tyle lat trzeba czekać,zaadoptować byłe koszary

 5. 5
  +4
  ~ miś kolabor
  Środa, 13.04

  w końcu inteligentna decyzja,tylko najpierw dajcie mieszkania ludziom z dziećmi !!!!! a nie jakiemuś elementowi !!!

 6. 6
  +6
  ~ miś kolabor
  Środa, 13.04

  ~ szałasy i bunkry, PRL-styl-live (jeszcze)-miasto ma problem finansowy(dziurka na kilka grubych baniek) i nie stać ich na budowę mieszkań komunalnych -(co by młodzi mogli np.rozpocząć życie na własnym a nie siedzieć rodzicom na łbie) ,więc przekształcają budynek (który i tak stał odłogiem),,, ,jaki jest taki jest ,ale lepszy niż żaden,plusem jest że w końcu coś będzie zrobione by rozwiązać problemy mieszkaniowe(kto podnajmuje wie na pewno co mam na myśli).............KONIEC,,,,,,,,

 7. 7
  +5
  ~ emeryt
  Środa, 13.04

  słuszna decyzja , tak oczekiwane mieszkania komunalne dla osób przyzwoitych ,ale mniej zamoznych ,nie dla elementu. jaki częściowo zamieszkuje baraki na skrzydlatej. i w dodatku osiedle rozwojowe.

 8. 8
  +5
  ~ wanda
  Środa, 13.04

  Chcialabym poznać plany Prezydenta na zagospodarowanie budynkow i obszaru po jednostce wojskowej na Mazurskiej.

 9. 9
  +3
  ~ jojo
  Środa, 13.04

  TAK NA MAZURSKIEJ ,BYŁO BY NIE ZŁE OSIEDLE !!!!!!

 10. 10
  +3
  ~ grizzli
  Środa, 13.04

  Nie głosowałem na Nowaczyka. Mój kandydat odpadł w 1 turze. Jednak zaczynam dostrzegać, że to jest dobry prezydent dla Elbląga. Dobre decyzje, odpowiednie zarzadzanie. Zaczynam być lekkim optymistą.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.