Poniedziałek, 25.09.2023, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Z Rządowego Programu przekazano 3,4 mln zł na remont Przedszkola nr 8. "Prezydencie Wróblewski - koniec wymówek"

14.07.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Z Rządowego Programu przekazano 3,4 mln zł na remont Przedszkola nr 8. "Prezydencie Wróblewski - koniec wymówek"

Z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Miasto otrzymało 3 mln 430 tys. zł na modernizację zabytkowego budynku Przedszkola nr 8. - Na razie Urząd Miasta tak do końca nie budzi zaufania. Na szczęście pan Minister Andrzej Śliwka dopiął swego – zaznaczył ojciec Nikodema, jednego z podopiecznych Przedszkola nr 8.O Przedszkolu nr 8 przy ul. Bema zrobiło się głośno w lutym br. Wówczas Władze Miasta ogłosiły zawieszenie rekrutacji do tej placówki. Tłumaczono to złym stanem technicznym zabytkowego budynku, w którym mieście się przedszkole. Rodzice dzieci uczęszczających do tej placówki zaczęli protestować.


Rodzice o pomoc w tej sprawie zwrócili się do Wiceministra Aktywów Państwowych Andrzeja Śliwki. - Już wiele zostało powiedziane ws. Przedszkola nr 8 w Elblągu. Prezydent zdążył poinformować, że jego podwładni wcale nie wyrażają jego opinii, jako organu i zapewniał, że placówka nie będzie likwidowana. Dziś jednak wygaszanie przedszkola postępuje... rekrutacja wciąż pozostaje zamknięta, nie przedstawiono planu naprawczego, nie wiadomo co w czasie remontu stanie się z dziećmi, wychowawcami i resztą pracowników – mówił w kwietniu br.


- Czyżby zapowiedzi sprzedaży nieruchomości, na której położone jest Przedszkole nr 8, okazały się być celem samym w sobie, a nie być konsekwencją, jak dotychczas wskazywano? (…) Nikt już nie wierzy w argumenty Prezydenta Wróblewskiego uzasadniające brak otwarcia rekrutacji kolejnego rocznika tym, że wkrótce odbędzie się remont. Po tak wielu zmianach narracji przez włodarzy miasta, dziś rodzice, pracownicy i mieszkańcy Elbląga obawiają się, że wkrótce usłyszą, że remont nie jest potrzebny, bo wystarczy miejsc w innych przedszkolach, a utrzymanie dzieci w tym obiekcie jest 3 razy droższe niż gdzie indziej. Potrzebna jest jasna deklaracja (!) - otwarcie rekrutacji, plan naprawczy i zaopiekowanie się osobami tworzącymi "Twórcze Przedszkole" w Elblągu – zaznaczył w kwietniu br. Andrzej Śliwka.


Rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 8 spotkali się z Wiceministrem. - Pan Andrzej Śliwka zapewniał, że zrobi co w jego mocy, aby pieniądze na modernizację Przedszkola nr 8 zostały przyznane. Kwestia była Urzędu Miasta, czy się postara i złoży wniosek, bo tylko Urząd mógł wystąpić o dotację – mówił ojciec Nikodema, jednego z podopiecznych Przedszkola nr 8.


Ostatecznie Władze Miasta złożyły wniosek o dofinansowanie modernizacji placówki do Rządowego Programu dotyczącego ochrony zabytków. Dziś, 14 lipca, Urząd otrzymał potwierdzenie o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Oznacza to, że Miasto na modernizację obiektu otrzyma 3,4 mln zł.


 

Dotrzymaliśmy słowa. Przedszkole Nr 8 "Twórcze Przedszkole" w Elbląg otrzymało 3 mln 430 tys. złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Teraz Prezydent Wróblewski i jego pomocnicy niech przestaną kręcić i organizują remont zabytkowego przedszkola. Koniec wymówek

 

 

- podkreślił Andrzej Śliwka.
 

 

Urząd Miasta już tyle razy zmieniał zdanie i kluczył z tym wszystkim, że pewność tego, że wszystko się udało będziemy mieli dopiero wtedy, kiedy przyjdzie dzień otwarcia Przedszkola po modernizacji. Na razie Urząd Miasta tak do końca nie budzi zaufania. Na szczęście pan Minister Śliwka dopiął swego

 

 

– zaznaczył ojciec Nikodema.
 

 

Dzięki zaangażowaniu rodziców to Przedszkole nadal będzie funkcjonować. Prezydent powinien już dawno doprowadzić do tego remontu, a nawet był do tego zobowiązany zgodnie z zaleceniami Straży Pożarnej (w 2016 r. Straż Pożarna wydała decyzję o konieczności dostosowania budynku do wymogów przepisów ppoż – przyp. Red.). Dzięki interwencji pana Ministra Andrzeja Śliwki udało się pozyskać te środki. Teraz Prezydent Wróblewski stoi przed faktem dokonanym i musi dokonać tego remontu- stwierdził wieloletni nauczyciel i radny Marek Pruszak.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (39)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Elbląg
  Piątek, 14.07

  Miasto, mieszkańcy, uczelnie, szkoły, przedszkola, zabytki, stadiony, sportowcy i wiele jeszcze można wymieniać, to wszystko tworzy społeczność. Miło mieszkać w pięknym mieście.

 2. 2
  +11
  ~ zorro
  Piątek, 14.07

  no i co teraz blondynko z DE ?

 3. 3
  +45
  ~ Brawo
  Piątek, 14.07

  No i brawo! A chcieli zamknąć! !!!

 4. 4
  +7
  ~ łachy nie robią
  Piątek, 14.07

  Z rządowych ? A rządowe nie sa czasem z naszych podatków ?

 5. 5
  +12
  ~ Gość
  Piątek, 14.07

  A może czas zrealizować obiecany remont sp 9 ?

 6. 6
  +37
  ~ kukuła
  Piątek, 14.07

  Myślicie że to takie proste i łatwe jest - wziąć kasę i zrobić remont. A jak mam powiedzieć kumplowi że nie kupi tej posesji? Jak mu powiedzieć że moje słowo nadal warte jest 20% ceny GL z 2017R? Jaki obciach wśród "środowiska" i spadek uznaniowości. A kolacyjki na zapleczu znanej knajpy? Tyle wysiłku, zachodu, kłamstw, wrzasków na rodziców i wszystko na marne? Zapuszczenie budynku od 2016r niczym byłej siedziby PZU (z literą Z ) i Pogotowia Socjalnego ma iść na marne? A Janusz mówił, że pójdzie gładko. Panie Śliwka, tak się nie robi - trzeba wiedzieć komu się służy, a na pewno nie można służyć jakimś dzieciom - nowak jasno powiedział "musicie wybrać w swoim sumieniu - boisko dla dzieci w szkole czy parking dla "elektoratu". Teraz też tak miało być - ludzie konerta i Missana byli gotowi.

 7. 7
  +32
  ~ Historyk
  Piątek, 14.07

  Wróblewski najlepiej chciałby przeznaczyć to 3,4 mln zł na jego 100 metrowy pomnik z napisem na cokole Witold Wielki

 8. 8
  --7
  ~ xx
  Piątek, 14.07

  Przestancie już ludzie pluć tym jadem ..... Katolicy ??????

 9. 9
  +16
  ~ Kat Na Idiotów
  Piątek, 14.07

  Niestety prezydent obstawił się złymi ludźmi i złymi doradcami...na myśl przychodzi mi bajka Nowe szaty króla Hansa Christiana Andersena...gdzie tchórzliwi i podli rządzą informacjami...a prezydent wciąż przegrywa....Ehhh tylko Elbląga żal....

 10. 10
  +19
  ~ UM i okolice
  Piątek, 14.07

  Sowicka powinna odejść???? Ciekawe czy wróblewski podziękował jej za tą sytuację kolejną podwyżka pensji?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2129719257355