Niedziela, 1.10.2023, Imieniny: Danuta, Igor, Remigiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Matura 2022. Jakie tematy na egzaminie z polskiego? Maturzyści: "Było łatwiej, niż się spodziewaliśmy"

04.05.2022, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Matura 2022. Jakie tematy na egzaminie z polskiego? Maturzyści: "Było łatwiej, niż się spodziewaliśmy"
Fot. Archiwum redakcji ( zdjęcie jest ilustracją do artykułu )
REKLAMA

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza oraz "Noce i Dnie" Marii Dąbrowskiej to lektury, które pojawiły się dziś (4.05.) na egzaminie z języka polskiego.  Z czym jeszcze musieli się zmierzyć tegoroczni maturzyści?

 

 

Trochę się stresowałem, ale teraz jestem zadowolony. Egzamin był całkiem przyjemny. Koronawirus trochę się na nas odbił. Przez dwa lata uczyliśmy się zdalnie. Ostatnie miesiące, dla niektórych były trudne, ale uważam, że poziom matury był adekwatny do tych przygotowań

 

- mówi Paweł, absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.

 

Maturalny maraton rozpoczął się dziś, 4 maja, o godzinie 9 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Na jego napisanie było 170 minut. Składa się on z dwóch części. Młodzież musiała rozwiązać test i napisać wypracowanie (do wyboru tradycyjnie miała rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów lub analizę wiersza). To właśnie praca pisemna co rok budzi najwięcej emocji. Maturzyści jeszcze przed egzaminem próbują wytypować lektury i tematy, które mogą się pojawić w arkuszu. Z czym musieli zmierzyć się w tym roku?

 

 

Przez ostatnią noc, patrząc na wszystkie typy i nieprawdziwe przecieki w internecie, spodziewałem się dużo trudniejszego tematu. Okazało się, że nie jest tak źle. Tematy były związane z "Panem Tadeuszem" Adama Mickiewicza i "Nocami i Dniami" Marii Dąbrowskiej. Wybrałem "Noce i Dnie" i temat "Kiedy relacje z ludźmi mogą stać się źródłem szczęścia?". Szczerze, nie spodziewałem się, że cały arkusz będzie na tyle prosty. Czy tak  było rzeczywiście, okaże się w lipcu, kiedy poznamy wyniki

 

- mówi Piotr, tegoroczny maturzysta, absolwent III LO w Elblągu. 

 

- Ja zostałem przy "Panu Tadeuszu" i pisałem o tym, czym może być dla nas tradycja. Trochę stresowałem się przed tym egzaminem. Jestem z klasy matematycznej, więc tego polskiego bałem się najbardziej. Teraz, skoro przeżyłem już język polski, będzie tylko dobrze - dodaje Jakub, maturzysta z III LO.

 

Oprócz tematów związanych z "Panem Tadeuszem" Adama Mickiewicza oraz "Nocami i Dniami" Marii Dąbrowskiej do wyboru była także analiza wiersza "Najkrótsza definicja życia" Józefa Barana. Arkusze egzaminu z języka polskiego jeszcze dziś powinny zostać opublikowane na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

 

W całym kraju do matury przystąpiło około 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. W Elblągu 1019 napisze ją po raz pierwszy (507 w liceach i 512 w technikach), a 211 po raz kolejny.

 

Jutro (5 maja) o godz. 9 odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a w piątek (6 maja) z języka angielskiego również na poziomie podstawowym. Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 23 maja. Część ustna rozpocznie się 18 maja i zakończy 20.

 

Przypomnijmy. Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów obowiązkowych (język polski, matematyka, język obcy) oraz jednego egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4248819351196