Środa, 25.11.2020, Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Duże zmiany w elbląskim szkolnictwie zawodowym. Przykłady znajdziemy w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług

02.07.2020, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Duże zmiany w elbląskim szkolnictwie zawodowym. Przykłady znajdziemy w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług
Fot. Adrian Sajko

Nowoczesna pracownia odnawialnych źródeł energii powstała w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu. - Tu znajdują się urządzenia, z którymi później będziemy mieli do czynienia pracując w tym zawodzie. Uczymy się ich obsługi, możemy poznać działanie, dotknąć. W tej pracowni możemy poczuć, jak to będzie pracować z systemami energetyki odnawialnej - mówi Marek Rybicki, uczeń szkoły.

W czwartek, 2 lipca, mogliśmy się przekonać, jak wygląda zmodernizowany i wyposażony w nowoczesny sprzęt gabinet systemów energetyki odnawialnej. Szkoła przy ul. Obrońców Pokoju zaprosiła przedstawicieli Ratusza i dziennikarzy, aby zaprezentować nową pracownię.

To są urządzenia, które pozwolą naszym uczniom połączyć wiedzę teoretyczną z wiedzą praktyczną. Nie sztuką jest nauczyć ucznia z kartki papieru czy książki, ale potem taki uczeń już jako absolwent pójdzie do firmy i będzie potrzebował dodatkowego czasu na przeszkolenie i zdobycie umiejętności. Chcemy, naszych uczniów wyposażać również w umiejętności praktyczne. Co ważne nasz projekt, jest kompatybilny z tym, co dzieje się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Tam również otwarto nowe pracownie, między innymi pracownię odnawialnych źródeł energii. Za chwilę realizowany będzie kolejny projekt, w ramach którego powstanie model budynku pasywnego. Te elementy ściśle będą się ze sobą łączyły tak, aby wiedza teoretyczna miała bardzo mocne podwaliny w kształceniu praktycznym

- mówi Dorota Bajor, dyrektor ZSIŚiU w Elblągu.

Pracownia energetyki odnawialnej to wycinek dużo większego projektu "Modernizacja szkolnictwa zawodowego w Elblągu – etap II". Wszystkie szkoły zawodowe w Elblągu wzbogaciły się łącznie o 27 nowoczesnych pracowni. Wśród nich są m.in. pracownie: samochodowa, materiałoznawstwa i technologii przetwarzania drewna, florystyczną, logistyki i środków transportu, architektoniczno-geodezyjna oraz grafiki komputerowej. Całość kosztowała ponad 7 mln 872 tys. zł, z czego dofinansowanie unijne to 6 mln 996 tys. zł.

Wszystkie elbląskie szkoły zawodowe brały udział w projektach dotyczących modernizacji kształcenia zawodowego. W naszej szkole zostało zmodernizowanych pięć pracowni. To pozwala nam kształcić młodych ludzi pod potrzeby rynku pracy. Prace przy modernizacji tych pracowni odbywały się w ścisłej współpracy z naszymi pracodawcami, z naszymi partnerami, dla których kształcimy uczniów. Szkoła zawodowa powinna być szkołą nowoczesną, szytą na miarę potrzeb pracodawców i na miarę aktualnego rynku pracy, nie tylko zamykając się na nasz lokalny rynek pracy

- dodaje Dorota Bajor.

Władze miasta przypominają, że modernizacja pracowni to tylko jeden z elementów zmian w elbląskim szkolnictwie zawodowym.

Obecnie kończymy cykl projektów dotyczących szkolnictwa zawodowego. Od roku 2017 do dziś zrealizowaliśmy cztery takie projekty. Kosztowały one ponad 19 mln zł. To jednak nie jest ostatni etap modernizacji elbląskiego szkolnictwa zawodowego. Chcemy powrócić do takiego szkolnictwa, które przygotowuje pracownika wykwalifikowanego

- podkreśla Janusz Nowka, wiceprezydent Elbląga.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Galeria / Pracownia systemów energetyki odnawialnej w ZSiŚiU ( zdjęć 36 )
Dodano: 2020-07-02 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ uczeń
  Czwartek, 02.07

  moja szkoła szkoda ze już skończyłem fajni nauczyciel

 2. 2
  +7
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 02.07

  To była kiedyś najlepsza przyzakładowa szkoła zawodowa w północnej Polsce !

 3. 3
  +3
  ~ SiePamieta
  Czwartek, 02.07

  Fajna szkoła, wspominam panią Grażynkę od polaka, super wfistów i w ogole spoko klimat

 4. 4
  0
  ~ Pytamy
  Piątek, 03.07

  Gdzie maseczki .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.77735710144043