Poniedziałek, 18.10.2021, Imieniny: Juliana, Łukasza, Bogumila
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

„Nasza edukacja jest na wysokim poziomie i możemy być z niej dumni”

02.11.2018, 12:00:47 Rozmiar tekstu: A A A
„Nasza edukacja jest na wysokim poziomie i możemy być z niej dumni”
Fot. Ryszard Biel
Elbląski oddział Związku Nauczycielska Polskiego obchodził w piątek (26.10.) Dzień Edukacji Narodowej. - Nie czyniliśmy tego wcześniej, ze względu na uroczystości, które odbywały się w różnych placówkach. Teraz możemy na spokojnie uczcić ten dzień w gronie związkowców – mówił Gerard Przybylski, prezes ZNP w Elblągu.
 
Do Hotelu Elbląg przybyło ponad 200 osób. Podczas uroczystości Odznakę za 50 lat przynależności do Związku Nauczycielstwa Polskiego przyznawaną przez Zarząd Główny ZNP otrzymali: Irena Grochowska, Jadwiga Krasowska, Maria Kokoszka, Irena Światek, Alicja Urtnowska i Genowega Więcławska.
 
Natomiast Złota Odznakę wręczono: Tadeuszowi Łaniecowi, Marioli Hajdukonis, Jadwidze Oleksiak oraz Jadwidze Chojnowskiej.
 
Uchwałą Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego Odznakę Zasłużony Organizator Kultury, Sportu i Turystyki ZNP przyznano Andrzejowi Rusznickiemu.
 
Poza nagrodami był też czas na refleksje. - Dla nauczycieli był to trudny rok. Dalszy ciąg reformy oświaty, która dotyka nauczycieli. Jako Związek Nauczycielstwa Polskiego nie opiniowaliśmy pozytywnie propozycji, które są. Nie zgadzamy się z nimi. Ponad 4 mln zł, które wiązały się z wprowadzam tej reformy spadło na samorządy. Pani Minister wymyśliła regulacje płacowe dla nauczycieli, ale kosztem samorządowców – mówił Gerard Przybylski.
 
W uroczystości brał udział. m.in. Prezydenta Elbląga Witold Wróblewski.
 
Oświata to jest najpoważniejsza część budżetu miasta dotykająca największej grupy pracowników w naszym mieście. Myślę, że nasza elbląska oświata ma się bardzo dobrze. Przeszliśmy reformę w spokojny sposób. Nie było redukcji zatrudnienia. Trudno by było patrzeć na oświatę, bez nauczycieli, którzy kształcą nasze dzieci. Mamy świetną kadrę. Potwierdzają to certyfikaty tj. Lider Jakości Kształcenia w Polsce czy Lider Samorządowy 2018, który po dziewięciu latach mamy z powrotem w Elblągu. To świadczy o tym, że nasza edukacja jest na wysokim poziomie i możemy być z niej dumni
 
– zaznaczył Witold Wróblewski.
 
Prezydent zwrócił również uwagę na wyróżnienia, jakie otrzymują elbląscy nauczyciele. - Bardzo duża część nauczycieli została nagrodzona przez Kuratora czy Ministra. Mamy nawet pierwszego w Elblągu Profesora Oświaty. To potwierdza wysoką jakość nauczania w naszym mieście – mówił Witold Wróblewski.
 
Wiele ciepłych słów w kierunku elbląskiej oświaty padło również z ust Marszałka Woj. Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina. - Elbląska oświata, jak oświata w całym regionie Warmii i Mazur, jest bardzo ambitna i efektywna w swojej pracy i działaniu. Mamy okres reform. Po 10 latach następuje powrót do siedmioletnich szkół podstawowych i szkół zawodowych, na których nam bardzo zależy. To wszystko wymaga bardzo wytężonej pracy pedagogicznej, nauczycielskiej, organizacyjnej – wymieniał. – Nauczyciele niezmordowanie realizują nowe wyzwania programowe.
 
- Dzisiaj możemy dziękować bardzo mocno całym gronom pedagogicznym za to, że region Warmii i Mazur rozwija się gospodarczo, społecznie, bo przecież oni wychowali to pokolenie, które tworzy nasz region – zaznaczył Gustaw Marek Brzezin.
 
Podobnie poziom oświaty w naszym regionie ocenił Starosta Elbląski Maciej Romanowski. - Mamy wspaniałych nauczycieli. Mamy się czym chwalić. Powiat Elbląski zajmuje pierwsze miejsce w województwie warmińsko-mazurskim jeżeli chodzi o zdawalność egzaminów zawodowych i czwarte miejsce jeżeli chodzi o zdawalność egzaminów maturalnych – podkreślił.
 
Czego można życzyć nauczycielom?
 
Przede wszystkim wytrwałości, wytrwałości i jeszcze raz wytrwałości. Aby mogli uzyskiwać ze swoją młodzieżą jak najlepsze wyniki, ale żeby też mieli z tego powodu lepsze gratyfikacje za to, co robią dla społeczeństwa. Bo dobry nauczyciel i dobrze wykształcony uczeń to nasze państwo
 
– dodał Gerard Przybylski.
 
- Życzę im wytrwałości – mówił Maciej Romanowski. - Otrzymaliśmy wskaźniki na rok 2019 i są pieniądze na 5 procentowe podwyżki. Życzę im cierpliwości i do władzy, która przygotowuje podwyżki i do dzieciaków, które są wspaniałe.
 
- Przede wszystkim życzę im, aby trwali w posłannictwie, bo to nie jest zwykły zawód. Aby byli przekonani, że nie tylko przy święcie jesteśmy wszyscy wdzięczni nauczycielom, pedagogom za to, że dzisiaj jesteśmy wykształceni, na odpowiedzialnych stanowiskach – stwierdził Gustaw Marek Brzezin. - To przecież nie wyszło samo z siebie tylko m.in. dzięki naszym nauczycielom, profesorom.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / ZNP ( zdjęć 108 )
Dodano: 2018-11-02 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ kolo
  Piątek, 02.11

  ZNP z PSL-em? Acha to KWW ...

 2. 2
  0
  ~ Tm
  Piątek, 02.11

  Pani Grochowska wspaniała nauczycielka , uczyła mnie w TM ,do dziś pamiętam lekcje polskiego.

 3. 3
  +1
  ~ Krzysztof F.
  Sobota, 03.11

  Nauczycielami zostawali najczęściej bardzo przeciętni uczniowie szkół średnich, kontynuujący naukę w Wyższych Szkołach Pedagogicznych, którzy na dobre uczelnie nie mieliby szansy się dostać.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.