Poniedziałek, 21.09.2020, Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Janusz Koziński, ZNP: Podjęliśmy inicjatywę zorganizowania referendum ogólnonarodowego dot. reformy oświaty

18.01.2017, 15:30:26 Rozmiar tekstu: A A A
Janusz Koziński, ZNP: Podjęliśmy inicjatywę zorganizowania referendum ogólnonarodowego dot. reformy oświaty
Fot. Ryszard Biel

Emocji wokół wprowadzonej reformy oświaty nie brakuje. Janusz Koziński - prezes Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, który wczoraj wziął udział w elbląskiej debacie oświatowej przyznał, że planowane jest zbieranie podpisów, by zorganizować referendum.

Czy Związek Nauczycielstwa Polskiego szykuje referendum?

Tak, szykujemy się dwutorowo. Weszliśmy w spór zbiorowy z pracodawcami, żeby doprowadzić w szkołach do legalnego referendum dotyczącego potencjalnego strajku. Jest to jeden kierunek naszego działania. Przy okazji jest to możliwość porozmawiania z samorządami, dyrektorami na temat lokalnych problemów na poziomie szkoły.  Z drugiej strony podjęliśmy inicjatywę zorganizowania referendum ogólnonarodowego, ale żeby do niego doprowadzić musimy zebrać nad pół miliona podpisów. Dopiero wtedy Parlament będzie mógł się zająć naszym wnioskiem.

Bez problemu zbierzecie potrzebną ilość podpisów?

Mamy bardzo duże poparcia. Wszystkie partie  parlamentarno- opozycycjne poprą nas w naszych działaniach. Wszystkie partie poza parlamentarne, opozycyjne zadeklarowały pomoc. Tak samo środowiska rodzicielskie organizowane w różnych formach. Liczymy, że spokojnie zbierzemy ponad milion podpisów. A co z tym Sejm zrobi zobaczymy. My jesteśmy bardzo mocno zainteresowani tym, żeby całe społeczeństwo zapytać, co sądzą o  zmianie strukturalnej polskiej szkoły.

Kiedy zaczniecie zbierać podpisy?

Najpierw musi zostać zawiązany komitet referendalny, który musi zostać zarejestrowany u Marszałka Sejmu. Musi też zostać skonkretyzowane pytanie. Do 24 stycznia planujemy powołać komitet referendalny. Sądzę, żę samo referendum będzie przeprowadzone wczesną wiosną i od tego czasu będziemy zbierać podpisy.

Skąd ta pewność, że uda się zebrać ponad milion podpisów?

Widzimy, jakie mamy poparcia dla naszych działań. Coraz więcej dochodzi do nas sygnałów. Coraz więcej rodziców wyraża swoje niezadowolenie. W naszym województwie może wyglądać to trochę inaczej, bo jest sporo środowisk mniej zainteresowanych tym, jakie perspektywy czekają na ich dzieci. Natomiast w dużych miastach jest to zorganizowane na bardzo wysokim poziomie. Działa wiele stowarzyszeń rodzicielskich, które są bardzo zaniepokojone tymi propozycjami, które niesie  za sobą uchwalona ustawa o prawie oświatowym.

Jak ocenia Pan poziom nauczania w elbląskich gimnazjach?

W mojej ocenie wydaje mi się, że jako Miasto macie szczęście do Prezydentów. Niezależnie od tego, jaką opcję reprezentowali bardzo mocno interesowali się edukacją i nakłady na edukację były bardzo duże. To najprawdopodobniej przekłada się na wysoki poziom nauczania w szkołach. Na ostatnim spotkaniu, w jakim brałem udział w Elblągu, zgłosili się do mnie Sybiracy. W Elblągu jest Gimnazjum im. Sybiraków. Te środowisko jest bardzo mocno zaangażowane we współprace z tą szkołą. Tam jest Izba Pamięci. Sybiracy bardzo emocjonalnie podchodzą  do propozycji likwidacji m.in. ich Gimnazjum, bo tak je traktują.

Czy może Pan powiedzieć w kilku zdaniach, co najbardziej niepokoi Związek Nauczycielstwa Polskiego w kontekście reformy oświaty?

Tempo zmian i chaos jeśli chodzi o podstawy programowe. To jest klu całego tematu – Czego będziemy uczyć? Jak będziemy uczyć? Jakiego absolwenta chcemy mieć? Jakiego chcemy mieć tego przyszłego, młodego Polaka?

Kolejność została zagubiona?

Oczywiście. Szkoła wymaga zmian. Zmienia się otoczenie szkoły, społeczeństwo, oczekiwania rodziców, samych uczniów, mamy nowe środki przekazu, technologie informatyczne. Szkoła cały czas musi się dopasowywać do tych wyzwań. My to  rozumiemy i nauczyciel jest do tego przygotowany. Jednak w naszej ocenie  powinno być to poprzedzone szeroką dyskusją w środowisku nauczycielskim, opinią nauczycieli praktyków na temat tego, jak ten program powinien być budowany, czego powinniśmy uczyć, jakie możliwości mają uczniowie na danym  poziomie edukacyjnym. Tego nam zabrakło.

Macie zastrzeżenia do przedstawionych podstaw programowych?

Zbieramy opinie na ten temat od nauczycieli praktyków. Te propozycje nowych podstaw są totalnie krytykowane. Nauczyciele widzą wiele błędów merytorycznych i zwracają na nie uwagę. Niedługo na naszych stronach związkowych pojawi się kompleksowa opinia do poszczególnych przedmiotów  związanych z propozycjami podstaw programowych. Będzie można się zapoznać z naszymi uwagami.

Dziękuję za rozmowę.


Z Januszem Kozińskim rozmawiała

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ Marian
  Środa, 18.01

  Brak słów, Ustawa wchodzi w życie, a dzieci przecież się dowiedzą, że będzie referendum i jeszcze nie wiadomo co będzie. PO w okresie rządzenia zlikwidowało ponad 1400 szkół i była cisza, a teraz larum.Nie wiem poprzedni komentarz mój zginął, dlatego na tym zakończę.

 2. 2
  +17
  ~ CocoJambo
  Środa, 18.01

  A najlepsze jest to, że ZNP(dawna przybudówka SLD, startowała kiedyś z nimi w koalicji), jeszcze niespełna dwa lata temu była za likwidacją gimnazjów i ostro je krytykowała. REFERENDUM razem z PO? Tą samą która raz co raz odrzucała o nie wnioski? (chociażby o obniżeniu wieku dzieci). Hipokryzja do kwadratu. Szkoda, że dzieci na tym ucierpią. To o prostu próba przekabacenia młodzieży przciw zmianom. Wiadomo, które partie miały największe poparcie wśród młodych w wyborach :)

 3. 3
  +13
  ~ Kar
  Środa, 18.01

  Ten sam człowiek najpierw protestuje by nie wprowadzać gimnazjum a teraz by ich nie usuwać... hipokryzja ;)

 4. 4
  --11
  ~ OŚ Świata
  Środa, 18.01

  Do Cocojambo i Kar. Żeby krytykować trzeba mieć choć troszeńkę wiedzy. ZNP przybudówką SLD? Jakim półgłówkiem trzeba być by pisać takie bzdury. W obecnych i byłych strukturach tej organizacji były i są osoby wywodzące się z różnych partii. W jakiej koalicji? ZNP popiera pewne inicjatywy, czy pomysły takiej czy owej partii ale o jakiej przybudówce mówisz??? Jeśli chodzi o poprzednią reformę to faktycznie ZNP było jej przeciwnikiem, ale tu kładło nacisk przede wszystkim na szkolnictwo ponadgimnazjalne!!! Pamiętacie licea profilowane? Wiecie, że technika nieomal przestały istnieć? Pewnie nie, bo powtarzacie za TVP hipokryzja, amnezja i inne farmazony. Ten kto ma z Oświatą więcej wspólnego niż tylko bycie kiedyś tam uczniem wie że ta reforma to zła zmiana. ZŁA

 5. 5
  +11
  ~ 8 - klasista
  Środa, 18.01

  OŚ Świata - założę się, o każde pieniądze, że kończyłaś (eś) 8- klasówkę lub nawet 7. I co żyjesz piszesz zgrabne komentarze ? Pan Janusz Koziński też nie wygląda na kończącego gimnazjum ! I co żyje, jest szefem ZNP - i pewnie nauczycielem. Gimnazja powstały bo prawicowym politykom śniła się Polska przedwojenna - mundurki, czapki, tarcze na rękawach. Nie przyniosły nic poza rozbudową bazy. 80 % gimnazjalistów umieszcza Tel Awiw w Grecji. Poziom wykształcenia w stosunku do lat 60 -70 tych jest żenujący. 8 klas "wyłapać" 15-20 % zdolnych do LO i techników i na studia. Reszta zawodówka ( dobry fachowiec ) lub miotła i łopata ( jak leń lub tępak ). Nie tworzyć inteligencji na siłę.

 6. 6
  +9
  ~ CocoJambo
  Czwartek, 19.01

  do OŚ Świata, 15.10 2015 ZNP podpisał porozumienie ze Zjednoczoną Lewicą (w tym SLD), jednym z punktów tego porozumienia była likwidacja gimnazjów! Czytamy w nim: "Powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej. Gimnazja to nieudany eksperyment oświatowy. Takie same cele edukacyjne można było osiągnąć, dokonując reformy podstawy programowej, bez zmiany struktury organizacyjnej polskiego szkolnictwa. Podkreślamy, że gimnazja przyczyniają się do kumulacji problemów wychowawczych" Reszta tekstu do wyszukania w necie. I co? Łyso? Jakaś "Wybiórcza" Twoja wiedza i chyba młody jesteś, bo nie pamiętasz jak często Mr. Broniarz kiedyś występował z Millerem. Śmiesznie jest robienie z ZNP apolitycznego związku. Boją się jedynie dyr. gimbazy, część nauczycieli i ci, których oni nastraszyli.

 7. 7
  +4
  ~ finn
  Czwartek, 19.01

  Jeśli dobrze czytam, to prezes Koziński najpierw odniósł się do rodziców mówiąc, że nie interesują się edukacją swoich dzieci "W naszym województwie (...) jest sporo środowisk mniej zainteresowanych tym, jakie perspektywy czekają na ich dzieci. Natomiast w dużych miastach (...). Działa wiele stowarzyszeń rodzicielskich, które są bardzo zaniepokojone (...)", potem odciął się od postulatów ZNP z połowy ubiegłego roku o niskim finansowaniu oświaty w Elblągu "(...) jako Miasto macie szczęście do Prezydentów. (...) nakłady na edukację były bardzo duże.", żeby na końcu powiedzieć, że to pieniądze, a nie ciężka praca nauczycieli wpłynęły na wysoki poziom edukacji "To najprawdopodobniej przekłada się na wysoki poziom nauczania w szkołach."

 8. 8
  +3
  ~ Polak.
  Czwartek, 19.01

  te komusze ZNP powinni zdelegalizować

 9. 9
  +2
  ~ ola
  Czwartek, 19.01

  wieje nudą?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.