Sobota, 24.08.2019, Imieniny: Bartlomiej, Jerzy, Bartosz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Historia i polski na pierwszy ogień. 1000 młodych elblążan rozpoczęło egzamin gimnazjalny

18.04.2018, 11:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Historia i polski na pierwszy ogień. 1000 młodych elblążan rozpoczęło egzamin gimnazjalny
Fot. Ryszard Biel

Ponad tysiąc młodych elblążan dzisiaj (18 kwietnia) dokładnie o godzinie 9 rozpoczęło egzamin gimnazjalny. Na początek zmierzyli się z historią i językiem polskim. Przed nimi jeszcze dwa takie ciężkie dni. Jeśli ten "sprawdzian" z trzech ostatnich lat pójdzie im dobrze, mogą liczyć na miejsce w wymarzonej szkole średniej. W tym roku uczniowie zdają ten egzamin przedostatni raz. Wraz z likwidacją gimnazjów przejdzie on do historii.

Uczniowie rozpoczynają naprawdę trudny egzamin, który jest podsumowaniem nie tylko trzech lat gimnazjum, ale ich całej dotychczasowej edukacji. Trudna jest już sama jego formuła. Tak naprawdę dziennie mają dwa ciężkie egzaminy. Sam część przyrodnicza obejmuje cztery przedmioty: biologię, geografię, chemię i fizykę. Jestem  dobrej myśli, jeśli chodzi o moich uczniów. Wiem, że pójdzie im dobrze. Tego im zresztą życzę, bo choć wyniki tego egzaminu nie mają wpływu na ich świadectwa, są ważne podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Wysokie pozwolą im dostać się do wymarzonej klasy i szkoły

- mówi Agnieszka Jurewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu.

18, 19 i 20 kwietnia uczniowie trzecich klas gimnazjów podsumują minione trzy lata edukacja. W województwie warmińsko-mazurskim do egzaminu podejdzie 13 673 uczniów. W 17 elbląskich szkołach rozpoczęło go dzisiaj 1069 osób. Tylko w Gimnazjum nr 3, które odwiedziliśmy pierwszego dnia, przystąpiło 172 uczniów. Przed młodzieżą trzy trudne dni.

Niby wszystko powinniśmy wiedzieć, bo uczyliśmy się tego i w podstawówce i gimnazjum nie mówiąc o powtórce przed egzaminem, a stres i tak jest. Na to chyba nie ma rady, mam jednak nadzieję, że najtrudniejszy będzie ten pierwszy egzamin. Później już poczuję się pewniej

- przekonuje Ola, uczennica Gimnazjum nr 3.

Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części. Pierwszego dnia gimnazjaliści sprawdzili swoją wiedzę z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego, ten egzamin rozpoczął się o godzinie 11. W czwartek, 19 kwietnia, odbędą się egzaminy z przedmiotów przyrodniczych (godz. 9) i matematyki (godz. 11). Egzamin z języka obcego zaplanowano na piątek (godz. 9 - poziom podstawowy, godz. 11 - poziom rozszerzony). Gimnazjalista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków: angielskiego, ‎francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym ma obowiązek przystąpić każdy gimnazjalista.

Po każdej części egzaminu gimnazjalnego (o godz. 12 i 14) Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży i Centralna Komisja Egzaminacyjna publikować będą arkusze, które rozwiązywali uczniowie. Na tegorocznych egzamin CKE przygotowała 192 różne arkusze.

Ogólnopolskie wyniki egzaminu gimnazjalnego zostaną ogłoszone 15 czerwca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie, natomiast zaświadczenia, o wynikach egzaminu gimnazjalnego uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym (22 czerwca).
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Gimnazjum Nr 3 egzamin gimnazjalny ( zdjęć 32 )
Dodano: 2018-04-18 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ as
  Środa, 18.04

  PO co dzieciakom egzaminy na koniec POdstawówki i gimnazjalne ? pytam POważnie?

 2. 2
  +2
  ~ kolo
  Środa, 18.04

  Pani dyrektor ZSO nr 2, coś niecoś przesadza. To nie szkoła wybiera ucznia, to uczeń idzie tam gdzie chce.

 3. 3
  +2
  ~ do kolo
  Środa, 18.04

  Pani dyrektor ZSO nr 2 jest jedynym dyrektorem elbląskich szkół średnich, która prowadzi rekrutację odrzucając najsłabszych uczniów, bo wypracowała taką markę szkoły, ze może sobie na to pozwolić-reszta bierze jak leci cisząc się, że przyszli.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.