Poniedziałek, 26.02.2018, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Udana rekrutacja uczniów uratowała nauczycielskie posady w szkołach ponadgimnazjalnych

08.08.2017, 14:50:31 Rozmiar tekstu: A A A
Udana rekrutacja uczniów uratowała nauczycielskie posady w szkołach ponadgimnazjalnych
Fot. Ryszard Biel

W elbląskich szkołach ponadgimnazjalnych zakończył się etap rekrutacji uczniów do pierwszych klas w nowym roku szkolnym. Oferta placówek okazała się na tyle interesująca, że skorzystało z niej aż 1412 uczniów. To nieco więcej niż w roku ubiegłym. Dzięki temu Magistrat nie będzie musiał zwalniać nauczycieli zatrudnionych w szkołach ponadgimnazjalnych.

Prezydent Witold Wróblewski zwołał we wtorek (8 sierpnia) konferencję prasową, na której przedstawił wyniki zakończonej z końcem lipca rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Nabór  prowadzony był nie tylko wśród elbląskich uczniów, ale także w całym regionie.

Dzięki temu, że nabór  przebiegł pozytywnie, a przygotowana przez nasze szkoły oferta została  bardzo dobrze odebrana,  mamy na dzień dzisiejszy 1412 uczniów klas pierwszych. Jest to więcej o ponad 30 uczniów, niż było w zeszłym roku. Co cieszy w sposób szczególny to fakt, że zwiększyła się liczba uczniów w pierwszych klasach szkół  zawodowych. Wynosi ona 930 uczniów, co stanowi 66,8 %  z czego 22,6 % to uczniowie szkół branżowych. Dla porównania w 2015 roku było to 58,6% ogółu przyjętych, z czego do klas pierwszych zasadniczych szkół zawodowych 15,7% uczniów

- poinformował prezydent Witold Wróblewski.

Jednym z liderów rekrutacji okazał się Zespół Szkół Mechanicznych, w którym utworzono sześć klas pierwszych, w tym dwa o profilu mechatronicznym. Równie dobrze z naborem poradził sobie Zespół Szkól Technicznych, w którym powstały 4 klasy pierwsze kształcące w zawodach budowlanych.

Prezydenta Elbląga cieszy szczególnie to, że uczniowie wybierali zawody poszukiwane na rynku pracy. Dzięki temu elbląskie zakłady pracy pozyskają nowych, jakże potrzebnych pracowników. Jakie zawody wybierali w tym roku uczniowie?

Są to m.in. lakiernik, blacharz, mechanik samochodowy, operator obrabiarek skrawających,  w zawodach budowlanych - technik budownictwa obejmujący kwalifikacje z zakresu robót zbrojarskich i betoniarskich,  robót murarskich i tynkarskich, montażu konstrukcji budowlanych, dalej - dekarz, stolarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

- wyliczał Witold Wróblewski.

W tym roku uczniowie chętniej decydowali się na kształcenie zawodowe niż ogólnokształcące. Sprawiło to, że w porównaniu do roku ubiegłego w elbląskich liceach ogólnokształcących utworzono o trzy klasy mniej. Nowością jest oddział dwujęzyczny z przedmiotami  nauczanymi w języku angielskim, który od września ruszy w II LO. Z kolei w czwartym ogólniaku Miasto kontynuuje tworzenie klas sportowych.

Mimo niżu demograficznego  i reformy szkolnictwa uzyskane w tym roku dobre wyniki rekrutacji przyczyniły się do tego, że prawdopodobnie liczba nauczycielskich etatów w szkołach średnich pozostanie taka sama.

Wszystko na to wskazuje, w tych okolicznościach nie będzie potrzeby zwalniania żadnego nauczyciela w szkołach ponadgimnazjalnych

- podkreśla Witold Wróblewski. 


 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Horged
  Wtorek, 08.08

  Kolejna lipa i kpina, nauczanie z angielskim wykładowym, udawanie żenp.matematyka czy biologia będzie po angielsku, prawdziwy angielski nauczyciel takich przedmiotów zarabia około 2 tys funtów, to jest minimum 10 tys złotych, proszę mi powiedzieć kto będzie uczył tych prz dmiotow w tej niby klasie? za ile? bo za zwykłą pensje to nie ma siły aby ktoś mający takie umiejętności uczył , więc o co chodzi z tym bzdurnym pomysłem? kto tu chcę kogo oszukać i po co?

 2. 2
  +9
  ~ Fenika
  Wtorek, 08.08

  Jak to jest, w systemie rekrutacji urząd wykazał ponad 120 wolnych miejsc w szkołach. W takiej sytuacji chyba prowadzona jest rekrutacja uzupełniająca, która chyba kończy się z końcem sierpnia, 29.07 ZSŚiU umieścił na portalach informację " Szkoła posiada jeszcze wolne miejsca w Branżowej Szkole I stopnia w zawodach: stolarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, dekarz." To zakończono, czy nie tą rekrutację?

 3. 3
  +5
  ~ i znowu
  Wtorek, 08.08

  Pani kłamczuszek ;)

 4. 4
  +7
  ~ Fulot
  Wtorek, 08.08

  angielski jak wykładowy, ludzie wam to takie bzdury wciskają, że to jest już poziom kosmiczno- komiczny, w ogóle kto zatwierdza w UM takie bzdury, jaki wykładowy, proszę podać skąd nauczyciele, jaki program nauczania, angielski czy polski, jeśli mają tam uczyć angirlskojezyczni a to chyba oczywiste to po jakie mają wykształcenie kierunkowe, na ile znają polski program nauczania, gdzie uzyskali uprawnienia do nauki w Polsce, pojawia się tysiące pytań i zero informacji, niczym królik z kapelusza wyskakuje II LO, ...za rok pewnie wykładowy chiński otworzą i będą rekrutować dzieciaki z Warszawy i Krakowa, ...komuś chyba woda sodowa odbiła pod deklem

 5. 5
  +4
  ~ człek z gminu
  Wtorek, 08.08

  Ludzki Pan z tego Prezydenta łaskawie nikogo nie zwolni z posady belfra;)

 6. 6
  +6
  ~ wierny poplecznik
  Wtorek, 08.08

  Świetna informacja.Nasz Pan Prezydent dba o dziatwę,nikogo nie da skrzywdzić...Mojżesz naszych czasów....

 7. 7
  +2
  ~ Tygrys.
  Środa, 09.08

  A kiedy robicie orgie , jak za dawnych lat w Piaskach?

 8. 8
  +10
  ~ sawa
  Środa, 09.08

  co robi ten gość ze zdjęcia po lewej stronie? żenada

 9. 9
  +8
  ~ rojek
  Środa, 09.08

  Absurd goni absurd , teraz nawet do żłobka wymagają z j. angielskim, paranoja !

 10. 10
  --2
  ~ bruno
  Środa, 09.08

  Patrzeć juz na tego wróbla nie można. I tak mu nic nie pomoże i drugiej kadencji nie będzie!!

 11. 11
  +1
  ~ dyrektor
  Środa, 09.08

  Rekrutacja jest zakończona , wszyscy chętni zostali przyjęci a to że są wolne miejsca to oznacza, że może ktoś do końca sierpnia jeszcze się zdecyduje na zmianę planów. Może jeszcze ktoś przyjedzie z terenu.Oj ludzie, nie znacie się a komentujecie-straszne z was podjadki.

 12. 12
  +3
  ~ ciekawy
  Środa, 09.08

  A jakie IP i IQ ma ten, który obraża publicznie zarzucając kłamstwo?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.