Sobota, 17.02.2018, Imieniny: Zbigniew, Julian, Lukasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Elbląscy maturzyści. Lepsi od średniej, w kraju i w województwie

13.07.2017, 10:00:44 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląscy maturzyści. Lepsi od średniej, w kraju i w województwie
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji, Ryszard Biel)

Trwają wakacje, uczniowie rozjechali się na zasłużony odpoczynek. Warto jednak wrócić na chwilę do zakończonych niedawno matur, tym bardziej, że elbląscy maturzyści wypadli w nich naprawdę dobrze. 

Zdawalność egzaminu maturalnego w szkołach prowadzonych przez samorząd Elbląga dla wszystkich typów szkół wynosi 82,2% (w kraju 78,5%, w województwie warmińsko-mazurskim – 74%). W elbląskich liceach ogólnokształcących wskaźnik zdawalności wyniósł aż 91,5% (w kraju 84,4%, województwie 80,9%), natomiast w technikach – 68,7% (w kraju 67,9%, województwie 61,7%).

Na uwagę zasługuje również poziom zdawanych egzaminów z poszczególnych przedmiotów. Szczególnie zadowoleni są dyrektorzy elbląskich liceów. Z informacji przekazanych przez licea wynika, iż średnie wyniki licealistów są również wyższe od średnich wyników w województwie warmińsko-mazurskim oraz kraju.

W I LO wyższe wyniki na poziomie podstawowym uzyskano z języka polskiego, matematyki i języków obcych. Najlepiej wypadł egzamin z języka angielskiego – średnia szkoły 88%, najwyższa średnia klasy 95% - 22 absolwentów uzyskało wynik 100%. Siedmiu absolwentów uzyskało również  najwyższy wynik, 100% z matematyki. Natomiast na poziomie rozszerzonym najwyższe wyniki uzyskano z j. polskiego, z j. angielskiego, biologii, chemii i geografii.

W II LO przedmioty zdawane na poziomie podstawowym zaliczono na poziomie powyżej średniej krajowej. Wielu uczniów uzyskało indywidualnie z języka angielskiego na poziomie podstawowym wynik 100% i powyżej 90%. Na uwagę zasługują wyniki klasy medycznej, która na poziomie podstawowym z języka polskiego uzyskała średni wynik 74,2 %, z matematyki 87,2 %, z języka angielskiego 96,4 %, a na poziomie rozszerzonym 87,1 %. Znacząco wzrosły wyniki z matury na poziomie rozszerzonym z biologii (76,1%, w kraju 37%) i chemii (81,6%, w kraju 41%), zarówno w stosunku do roku ubiegłego, jak i średniej wojewódzkiej i krajowej.

Powody do zadowolenia mają również dyrektorzy techników, np. w Zespole Szkół Mechanicznych osiągnięto następujące wyniki:
- j. angielski poziom podstawowy – średni wynik 67,7%, 41 osób z wynikiem 80% i więcej,
- j. angielski poziom rozszerzony – średni wynik 45,4%, 20 osób z wynikiem 60% i więcej,
- matematyka poziom podstawowy – średni wynik 46,1%, 11 osób z wynikiem 80% i więcej,
- informatyka poziom rozszerzony – średni wynik 35,3%, 2 osoby z wynikami 50% i 70%.

Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia a te osiągnięte gwarantują uczniom dostanie się na uznane i renomowane uczelnie w Polsce.

 


Łukasz Mierzejewski
Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Elblazanin
  Czwartek, 13.07

  Teraz widzimy że Elbląg krok po kroku udowadnia że z tymi bagnami niejestmam po drodze. Elbląg do Pomorza.

 2. 2
  0
  ~ Aga
  Czwartek, 13.07

  W Zespole Szkół Mechanicznych zdawalność - 68,5 proc. I to ma być powód do zadowolenia? A wynik z matematyki 45,9% powala! Informacje o wynikach są dostępne na stronie OKE Łomża, i tam jest podane m. Elbląg, zdawalność wszystkich typów szkół - 79%, LO - 85%, a w technikum 68%. A licząc wskaźnik dla kraju i województwa dla szkół prowadzonych TYLKO przez samorządy, także będzie inny, niż ten na który powołuje się Urząd w artykule! Zatem nie można porównać wskaźnika dla szkół prowadzonych przez samorząd, ze szkołami prowadzonymi przez samorząd i niepublicznymi!!! Departament edukacji chyba ma nas za głupków. Zawsze można tak ustawić statystyki, żeby nam pasowało. Można porównać psa z koniem, i powiedzieć, jaki to duży jest ten drugi!

 3. 3
  0
  ~ jj
  Czwartek, 13.07

  Nie można tak porównywać wyników, bo w tym i poprzednim roku maturę zdawali przecież inni uczniowie!!! Wystarczyło podać wyniki tegoroczne i odnieść je do skali kraju, czy województwa.

 4. 4
  +1
  ~ do Aga
  Piątek, 14.07

  Czytaj ze zrozumieniem -poprawilo się czy nie? Wysoki jest poziom zdawalności czy nie w II LO i I LO? Czy wzrosło w Tecnikum w stosunku do roku poprzedniego czy nie? CZy można ,oceniając szkoły prowadzone przez samorząd, do jedngo worka wrzucać Cosinusy Żaki z zerowa zdawalnością matury i i prowadzone przez inne podmioty czy nie? Agusiu-porównaj z latami poprzednimi.

 5. 5
  +1
  ~ nauczyciel
  Piątek, 14.07

  Na pewno ni ma porównania z tym co było. Nareszcie ktoś sprawdza na jakim poziomie ta matura jest zdawana przez tych co zdali. Bo ktoś zdał na 30% i tak samo zdał, jak ten , co ma 90%. kwestia jest tylko o jakie studia się ubiega- czy się dostanie i czy sobie poradzi. Bardzo dobrze że urząd nareszcie też zwraca na to uwagę . Gratuluję naszym dzieciakom bardzo dobrych wyników. Brawo nauczyciele. A w technikach to od zeszłego roku do matury zaczęło przystępować więcej absolwentów. I więcej też ją zdaje. Jest się z czego iieszyć. Ale jak ktoś skupia się na tym żeby wszystko deprecjonować.... no cóż. Taki mamy klimat

 6. 6
  0
  ~ do do Aga
  Piątek, 14.07

  A czy w artykule jest porównanie do ubiegłego roku? NIE, NIE MA. Jest do średniej województwa i kraju, ale właśnie z Cosinusami, Żakami itp. ! Odpowiedzi na pytanie: poprawiło się, czy nie? - tu nie ma! Bo należało to porównać do średniej szkoły (TEJ KONKRETNEJ SZKOŁY, która wg OKE jest inna, niż podana), do średniej tej szkoły w roku ubiegłym, a żeby nie zakłamać danych do okresu z kilku lat!!!!, a następnie do ilości absolwentów szkoły, i ilości, jaka rzeczywiście przystąpiła do matury, i wówczas można odpowiedzieć na Twoje pytanie geniuszu zrozumienia!

 7. 7
  +1
  ~ do AGA-egzaminator OKE
  Piątek, 14.07

  Aga , czytaj ze rozumieniem co jet na stronach OKE. Porównaj dane z kilku lat to zobaczysz i zestaw je z krajowymi to zobaczysz, że poziom zdawalności się podwyższył. Proponuję, dokładne zapoznanie się z danymi i w zestawieniach np. od 2011 roku. Proponuję też zapoznać się z EWD.Mam nadzieję że znajdziesz stronkę.Jeśli takich danych nie masz-to nie obrażaj naszych szkół,i naszych uczniów i nauczycieli. Nie ma nic gorszego jak podważanie czyjejś pracy . Możesz jeszcze poprosić dyrektorów naszych szkól o dane szczegółowe-takich na stronie OKE nie masz - wtedy pogadamy.

 8. 8
  0
  ~ do nauczyciel
  Piątek, 14.07

  W roku 2017 - absolwentów technikum przystąpiło - 394, w roku 2016 - 413, w roku 2015 - 465. Czyżby to więcej? I co to znaczy "toś sprawdza na jakim poziomie ta matura jest zdawana przez tych co zdali", przecież te wyniki są ogólnodostępne od roku 2005!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.