Czwartek, 22.08.2019, Imieniny: Maria, Cezary, Tymoteusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

„Nasze dzieci nie są głupie”. Referendum w sprawie reformy oświaty coraz bliżej?

06.03.2017, 18:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
„Nasze dzieci nie są głupie”. Referendum w sprawie reformy oświaty coraz bliżej?
Fot. Ryszard Biel

Reforma oświaty wzbudza niepokój wśród przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego. Platforma Obywatelska, Nowoczesna i partia Razem podziela te obawy, dlatego przyłączyli się oni do zbierania podpisów za przeprowadzeniem referendum.  

Do koalicji „Stop chaosowi w szkole” przyłączył się także Międzynarodowy Strajk Kobiet oraz inicjatywa rodziców Zatrzymać Edukoszmar, które podczas dzisiejszej konferencji prasowej reprezentowała  Angelika Domańska.

Z punktu widzenia rodzica reforma absolutnie nie jest z nami negocjowana. Nasze dzieci nie są głupie. Najpierw PiS cofnął reformę 6-latków tłumacząc, ze dzieci są zbyt mało rozwinięte na szkołę podstawową. W tym momencie cofa nas do czasów PRL-u

– zaznaczyła.

Według przeciwników reformy zmiany, jakie mają obowiązywać od 1 września, będą ze szkodą dla uczniów. - Różnica jest w programach edukacyjnych – dodała Angelika Domańska. - PiS twierdzi, że nasze dzieci są głupie wycofując z podstaw matematyki funkcje trygonometryczne czy granice. (…) Do tego nie stwarza możliwości  edukacji seksualnej dla nastolatków.

Reforma oświaty zakłada m. in. powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej. - Czasy się zmieniły. My będąc nastolatkami nie mieliśmy dostępu do komórek, internetu – podkreśliła Angelika Domańska. - Mieliśmy tzw. dyscyplinę. Teraz tak nie ma. Nie wyobrażam sobie, żeby w podstawówce mojego dziecka przebywały  15-latkowie razem z 7-latkami. Tym bardziej, że szkoła została dostosowana do małych dzieci - brak tam toalet na odpowiedniej wysokości, brak krzesełek, sal dydaktycznych.

-  Trudne jest dla nas zrozumienie, że jeszcze w 1998 roku obecnie rządzący byli bardzo przeciwni systemowi ośmioletniemu, bo według nich był to zły, niewydajny system. Dzisiaj nagle okazuje się, że wtedy było lepiej – stwierdził Arkadiusz Chrościcki, przewodniczący elbląskich struktur partii Nowoczesna. - Jesteśmy za reformą edukacji, ale nie w formie strukturalnej, a nie, że znowu coś niszczymy. (…) Czy ktoś pomyślał w tej reformie o dzieciach?

Irena Sokołowska, radna Platformy Obywatelskiej, zaznaczyła, że reformę w 1999 r. wprowadził AWS.

To byli obecni liderzy PiS-u. To warto przypomnieć . Mamy nieprzygotowane programy edukacyjne, brak podręczników, chaos organizacyjny, zdublowane roczniki do szkół średnich. To są same problemy. Jest wiele niewyjaśnionych pytań. Mamy wrażenie, że ministrowie, posłowie PiS przypisują sobie wiedzę na mądrość. Nie było konsultacji społecznych w tym zakresie

– powiedziała.

Kolejna kwestia to finanse. - Jest opinia, że samorządy nie poniosą kosztów. To jest nieprawda. Koszty były już poniesione w pierwszy etapie. Np. Elbląg przy reformie dotyczącej 6-latków miał 3 mln zł kosztów – dodał Irena Sokołowska.

- Edukacja to jest dziedzina, w której każde zmiany powinny być dobrze przemyślane i przedyskutowane ze środowiskiem  szkolnym. Tych dyskusji zabrakło – mówił Robert Koliński z partii Razem. - Gimnazja zostały stworzone dzięki wysiłkowi wielu ludzi. Są znakomicie zarządzane i wyposażone. Dzieci z małych wsi i miasteczek miały z nich bardzo dobry start. W tej chwili planowana reforma zdaje się przekreślać dorobek kilkunastu lat.

-  Reformę należy poprawiać sukcesywnie, spokojnie, z przygotowaniem, korzystając z wszelkich dóbr naukowych – dodał Gerhard Przybylski, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu.

Do końca marca zbierane będą podpisy pod zorganizowaniem referendum. - Chcemy powstrzymać reformę, która jest zła i nieprzemyślana – zaznaczyła Irena Sokołowska.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Galeria / ZNP konferencja ( zdjęć 12 )
Dodano: 2017-03-06 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ Marian
  Poniedziałek, 06.03

  Co za tytuł, po co w to wciągać dzieci? Ja tylko współczuje rodzicom, bo jak nie wpiszą się na listę referendum to co? dziecko będzie na cenzurowanym. Mam nadzieję , że to referendum to zostanie tak potraktowane jak te sześciolatków przez PO.

 2. 2
  +15
  ~ Polak.
  Poniedziałek, 06.03

  komuchy chcą wydawać nasze pieniądze podatników aby własne partyjne cele sobie zaspokajać - dobro dzieci jak zwykle mają gdzieś, za to do wycierania sobie gęb dziećmi to są pierwsi

 3. 3
  +1
  ~ do Polak
  Poniedziałek, 06.03

  Podczas strajku kobiet też będą zbierane podpisy o referendum,żeby tylko się nie pogubiły te biedne kobiety, w jakim to celu. Bo 8 marca to o co One strajkują?

 4. 4
  +7
  ~ Muczaczos
  Wtorek, 07.03

  Angela nie z tym towarzystwem! Wizerunkowo niezły zabieg na pierwszej fotce bez tych z PO....Inna sprawa teraz chcą referendum, a gdzie byli wcześniej? Może PO przypomni sobie ile projektów z iloma podpisami było składanych za ich rządów i nie brali pod uwagę podpisy setki tysięcy Polaków, a dziś co?

 5. 5
  +7
  ~ lukasz
  Wtorek, 07.03

  Co to za autorytety ?? Krętacze do roboty !!!!!!!!!!!!!!

 6. 6
  +12
  ~ MatkaNauczycielka
  Wtorek, 07.03

  Dzieci nie są głupie - i dlatego potrzebują gruntownej reformy systemu edukacji!

 7. 7
  +4
  ~ Arnold Schwarzenegger
  Wtorek, 07.03

  oj czerwona szaranczo a od kiedy to niby wam prl przeszkadza? Niebywale. Jak widze tego podszytego wiatrem czlonka razem to mi sie drobne w kieszeni nie zgadzaja. Reforma musi uratowac dzieciaki, bo to co zrobili z poziomem nauczania w gimnazjach (tzw. gimbaza) wola o pomste do nieba

 8. 8
  +1
  ~ Ciekawkski
  Wtorek, 07.03

  Pani w kolorowych włosach może wyjaśni z kim pozostawiala swoje dziecko kiedy sama jeździła na lans do Warszawy . I za co to robila bo chyba jest bezrobotna ?

 9. 9
  +7
  ~ Dziobak
  Wtorek, 07.03

  Z wypowiedzi pani Domańskiej wynika, że teraz dzieci nie mają dyscypliny, bo mają komórki i internet. Dalsza cześć wypowiedzi pozwala wnioskować, że dostęp do komórek i internetu oraz brak dyscypliny powoduje, że 7 latki nie mogą uczyć się w jednym budynku z 15 latkami, a dostosowanie szkoły do małych dzieci oznacza likwidację krzesełek i sal dydaktycznych. Czy ona sama siebie słyszała?

 10. 10
  +1
  ~ kreciol
  Wtorek, 07.03

  dzieci nie, ale ich rodzice już tak ... niestety

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.