Czwartek, 2.07.2020, Imieniny: Jagoda, Urban, Otton
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Do Teatru na spotkanie z Szekspirem marsz!

16.04.2009, 08:51:05 Rozmiar tekstu: A A A
Do Teatru na spotkanie z Szekspirem marsz!
Fot. www.teatr.elblag.pl

8. Elbląska Wiosna Teatralna w pełni. Za nami spektakle, które poruszyły widzów. A przed nami - w ramach tejże Wiosny -  3. Międzynarodowy Festiwal Jednego Autora „Tydzień urodzin Szekspira”, który już w najbliższą sobotę otwiera Sen nocy letniej. Zdradzamy, jakie jeszcze niespodzianki na tę Wiosnę przygotował dla swojej publiczności Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

„Tydzień urodzin Szekspira” otwiera w sobotę o godzinie 19.00  spektakl Sen nocy letniej przygotowany przez Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu .

- Świat realny w mirażu ze światem magii, pełnego elfów oraz czarów,  gdzie rzeczywistość miesza się z ułudą. Fantazja, sen i jawa, humor i poezja, wzniosłość i śmieszność łączą się tutaj i przenikają, tworząc zadziwiającą komedię omyłek – tak o Śnie nocy letniej mówi Tomasz Walczak, rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka z Elbląga.

W niedzielę, 19 kwietnia o godzinie 18.00 zobaczymy najczęściej wystawiany utwór Szekspira, Wesołe Kumoszki z Windsoru. Jak zapewniają twórcy, jest to spektakl łączący komizm i zapętlającą się intrygę, to komedia żądz – miłosnych i materialnych, rojeń o męskiej potędze na długo przed Don Juanem. Tym razem na elbląskiej scenie teatralnej zaprezentuje się Teatr im. Stefana Jaracza z Olsztyna. Będzie to pierwszy spektakl tuż po premierze w Olsztynie.

W poniedziałek, 20 kwietnia o godzinie 19.00 moc wrażeń obiecuje nam Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego z Krakowa. Historia o miłości, zazdrości i zdradzie, studium zachowań typów ludzkich, widz śledząc genezę zła, jednocześnie obserwuje możliwości dobra. Znakomita realizacja z reżyserią i scenografią Macieja Sobocińskiego, czyli Otello.

Następnego dnia, 21 kwietnia o godz. 19.00 będziemy gościć Teatr z Niemiec. Ze sztuką pt. Król Lear zagra Theater Anklan z Anilan. Fabuła dramatu oparta jest na legendzie o  mitycznym królu Brytanii, który postanawia obdzielić trzy swoje córki, majątkiem według stopnia ich miłości do ojca. Barwne widowisko z przepiękną scenografią i kostiumami. Po raz pierwszy w Elblągu. Przedstawienie grane w języku niemieckim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski.

W środę, 22 kwietnia o godz. 19.00 Teatr im. Aleksandra Sewruka przeobrazi się w…kino. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć nagrodzony Oskarem film pt. Hamlet z 1948 roku. Przypomnijmy, duński książę Hamlet (Laurence Olivier) po skrytobójczej śmierci swego ojca postanawia go pomścić. Zabójcą króla okazuje się jego brat, Klaudiusz (Basil Sydney), który poślubia matkę Hamleta, królową Gertrudę. Pragnienie zemsty młodego księcia doprowadza do pozbawienia życia członków rodziny. Ginie również wierny dworzanin Poloniusz, ojciec ukochanej Hamleta, Ofelii.

Przedostatni dzień „Tygodnia Urodzin Szekspira” odbędzie się pod znakiem największej historii miłosnej. To także szansa dla tych, którzy będą chcieli sprawdzić swój staroangielski. Romeo i Julia w wykonaniu Antic Disposition z Londynu w czwartek o godzinie 19.00. Chyba nikomu nie trzeba przypominać o czym jest ta historia. Ci, którzy znają dobrze języka staroangielskiego ;) nie muszą rezygnować ze spektaklu, ponieważ będzie tłumaczony na język polski. Ten współczesny;).

A w ostatnią niedzielę kwietnia, o godz. 19.00 spektakl multimedialny, uhonorowany wieloma nagrodami w kraju oraz za granicą - - Niżyński i  Teatr im. Stefana Jaracza z Łodzi. Sztuka opowiada o Wacławie Niżyńskim wybitnym tancerzu i choreografie, prekursorze tańca nowoczesnego.

- Nie byłoby spektaklu gdyby nie aktor, który jest również świetnym tancerzem, wybitna rola Kamila Maćkowiaka – mówią twórcy.

Tak więc, Niżyński zakończy  8. Elbląską Wiosnę Teatralną oraz Festiwal Jednego Aktora. Lecz przed nami mnóstwo wrażeń. Dlatego też korzystajmy z tej Wiosny dopóki możemy.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ oli
  Piątek, 17.04

  Hamlet − brytyjski film z 1948 roku, adaptacja jednego z najsłynniejszych dzieł Williama Szekspira pt. Hamlet. Reżyseria, produkcja i rola główna w wykonaniu Laurence'a Oliviera. Status Nagroda Zwycięzca/Nominowany NAGRODA Najlepszy Film Laurence Olivier (Producent) NAGRODA Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy Laurence Olivier (Hamlet) NAGRODA Najlepsze Kostiumy Czarno-Białe Roger K. Furse (Kostiumolog) NAGRODA Najlepsza Scenografia Czarno-Biała Roger K. Furse Carmen Dillon (Scenografowie) NOMINACJA Najlepsza Aktorka Drugoplanowa Jean Simmons (Ofelia) NOMINACJA Najlepszy Reżyser Laurence Olivier (Reżyser) NOMINACJA Najlepsza Muzyka William Walton (Kompozytor)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.