Piątek, 29.03.2024, Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KONKURSY

150 lat elbląskich wodociągów w jednej książce! (konkurs)

21.12.2020, 12:00:34 Rozmiar tekstu: A A A
150 lat elbląskich wodociągów w jednej książce! (konkurs)
Fot. Adrian Sajko
REKLAMA

W 2020 r. mija 150 lat od uruchomienia pierwszego, współczesnego wodociągu w Elblągu. Z tej okazji EWPiK wraz z info.elblag.pl organizuje konkurs!

 

W 1870 r. zaczął pracować zaprojektowany  przez mistrza budowlanego Henocha system wodociągowy Hoppenbek, który miał zaspokoić rosnące potrzeby miasta na wodę pitną. Projektowana wydajność 300m3/d. System składał się z ujęcia do zbiornika wyrównawczego z filtrami piaskowymi zlokalizowanymi przy ul. Dąbka (niem. Angerstrasse) i sieci rozdzielczej na terenie miasta, zaopatrzonej w 12 punktów czerpalnych i 24 hydranty

 

- opowiada Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK.


Jak zapewniał dyrektor EPWiK o współczesności tego systemu decydowały podziemne ujęcie wody, uzdatnianie wody, zbiornik wyrównawczy i rurociągi ciśnieniowe (stalowe). - Wodociąg ten stał się podwaliną obecnego systemu zaopatrzenia Elbląga w wodę pitną - dodał.


- Niewykluczone, że fragmenty sieci stalowej wybudowane 150 lat temu funkcjonują jeszcze dzisiaj. Ujęcie wody próbowano uruchomić po II wojnie światowej. Polska nazwa to Kukułczy Jar. Ze względu na zły stan techniczny obiektu odstąpiono od tego pomysłu - przyznał Adrzej Kurkiewicz.

 

Nowoczesny system wodociągowo-kanalizacyjny jest jednym z głównych warunków prawidłowo funkcjonowania miasta. Od wielu lat czynimy starania, aby elblążanie mieli dostęp do jak najlepszej jakości wody oraz sprawnej kanalizacji. Dowodem tego są wielomilionowe inwestycje, które w ostatnich latach realizujemy w celu zbudowania systemu bezpiecznego zarówno dla elblążan, jak i dla środowiska naturalnego

 

- zaznaczył Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.


Bogata historia EPWiK-u została opisana w książce "Elbląskie wodociągi wczoraj i dziś" autorstwa Grażyny Nawrolskiej i Tomasza Glinieckiego.


- Pani Grażyna Nawrolska opisała historię zaopatrzenia w wodę i odprowadzania nieczystości w Elblągu do roku 1870. A od 1870 do dzisiaj historię opisał pan Tomasz Gliniecki. Za stronę graficzną odpowiada pan Jerzy Gawryołek - opowiada Andrzej Kurkiewicz. - Historia wodociągów zbiega się z historią miasta. Okazuje się, że już w XIII- XIV w. były rozwiązania wdrażane przez Krzyżaków, które można określić mianem wodociągów.


Książka nie jest na sprzedaż.

 

Została wydrukowana w nakładzie ponad 900 egzemplarzy. Jest to pozycja, która pełni charakter promocyjny. Książka jest atrakcyjnie wydana

 

- dodał dyrektor EPWiK.


Konkurs:

Dla Czytelników info.elblag mamy do wygrania 10 książek "Elbląskie wodociągi wczoraj i dziś", a także zestawy gadżetów od EWPiK. Jeśli chcesz zdobyć jeden z nich, wyślij nam swoje zgłoszenie na adres konkurs@info.elblag.pl podając swoje imię, nazwisko, nr telefonu, a w tytule wpisując "150 lat elbląskich wodociągów". Zgłoszenia przyjmujemy do 22.12., do godziny 12:00. Zwycięzca o wygranej zostanie powiadomiony drogą telefoniczną.

 

 


Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ Stefek Burczymucha
    Poniedziałek, 21.12

    Pozdrawiamy z Dabrowy. Mamy tu niezłe szambo... Przyklad Lipowa - miasto wybudowalo kanalizację do której nikt się nie przyłącza bo prywatny właściciel drogi każe sobie płacić za pozwolenie. Leszczynowa - droga miejska w której pobudowano prywatna kanalizację- koszt przyłączenia 25 tys zł... Nie wróży to dobrze dalszym inwestycjom bo czas na spelnienie wymogów unijnych związanych z przyłączeniem do sieci kanalizacyjnej ucieka...

  2. 2
    +2
    ~ MIESZKANIEC
    Poniedziałek, 21.12

    Ja wszystko o wodociągach wiem , bo zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej pracowałem jako młody chłopak na posyłki . W tych latach powojennych ,pracowali tacy mistrzowi jak pan Bęben , Wylot , Rezmer , Suchocki i mistrz elektryk Karol Kościński . A pierwszy samochód w tym zakładzie był koń Baśka . Dopiero w latach , a dokładnie w 1950 roku zakład otrzymał francuskie MAŁE DOSTAWCZE RENO w tych latach dyrektorem był inż , Korczyński , który jeżdził do pracy na rowerze przedwojennym marki Kamińskiego Na ulicy Szpitalnej była dyrekcja , a warsztaty na ulicy 3 Maja VIS za WIS STRAŻY POŻARNEJ ,

  3. 3
    +6
    ~ kiki
    Poniedziałek, 21.12

    Panie Wróblewski nie mów pan o dobrej jakości wody. Po każdym ugotowaniu wody w czajniku pozostaje ... kamień, czy pan tego u siebie w domu nie zauważa?

  4. 4
    0
    ~ Krystyna Folejewska
    Sobota, 26.12

    Od 1961 r przez 30 lat byłam pracownica elbląskich wodociągów skąd poszłam na emeryturę.Dlaczego nie mogę kupić tej książki?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92783904075623