Sobota, 2.03.2024, Imieniny: Antonina, Antoni, Albin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Trwa przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Zobacz film i zdjęcia

20.12.2020, 15:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Trwa przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Zobacz film i zdjęcia
Fot. Adrian Sajko

Trwa realizacja projektu "Modernizacja gospodarki ściekowej w aglomeracji Elbląg". Wartość inwestycji to ok. 208 mln złotych, z czego 107 mln stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.
Trwa przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej. To bardzo ważna inwestycja dla Elbląga.


Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga: Tak, nie tylko, że bardzo ważna, ale myślę, że jedna z największych w ostatnim czasie, które podjęliśmy jako samorząd. Sama wartośc 208 mln zł mówi sama za siebie.


Andrzej Kurkiewicz, Dyrektor Zarządu EPWiK: Można powiedzieć, że jest to największy projekt inwestycyjny w powojennej historii Elblaga związany z wodociągami i kanalizacją.


Witold Wróblewski: Potężny zakres merytoryczny, bo praktycznie przewidujemy szereg zadań. Takim najważniejszym w całej gospodarce ściekowej to zmodernizowanie oczysczalni ścieków, ale oprócz tego przewidujemy w ramach projektu modernizację trzech przepompowni, trzy przepomnownie nowe, które powstaną na instalacjach i oczywiście pewne odcinki kanalizacji sanitarnej, które będą do tego niezbędne.

Andrzej Kurkiewicz: Trudność polega przede wszystkim na tym, że obiekt musi być poddany działaniom inwestycyjnym bez przerywania pracy. Oczyszczalnia przez cały czas musi spełniać wyśróbowane wymagania technologiczne dla ścieków oczyszczonych i cała technologia prac została tak przemyślana i musi być tak przeprowadzona, żeby jakość ścieków odprowadzanych do rzeki Elbląg nie pogorszyła się poniżej pozwoleń, warunków pozwolenia wodno-prawnego.
 

Przemysław Marszałkowski, Inżynier Rezydent Inspektor Nadzoru Robót Branży Sanitarnej: Jest w trakcie realizacji kilkadziesiąt nowych obiektów, są układane sieci podziemne, są modernizowane obiekty. Także te roboty są prowadzone w wielu, wielu miejscach.


Andrzej Kurkiewicz: Przebudowa oczyszczalni ścieków jest z jednej strony koniecznością, ponieważ stan techniczny obiektu był bardzo zły. Tutaj trzeba podkreślić, że oczyszczalnia od ponad 20 lat pracuje bardzo skutecznie technologicznie. Ścieki spełniają wszystkie wymagania jakościowe w zakresie oczyszczania. Natomiast jest bardzo zły stan techniczny. Jest to oczyszczalnia, która była budowana w latach 70-tych, 80-tych, 90-tych. Dodatkowo agresywne środowisko, bo ścieki plus ponad 30 lat eksploatacji, bo przypomnę, że mechaniczna część oczyszczalni była uruchomiona w 1987 r., czyli mamy już 33 lata. Te czynniki spowodowały, że obiekt jest w złym stanie technicznym.


Przemysław Marszałkowski: To już była ostatnia chwila, żeby rozpocząć tę inwestycję. Stan wielu obiektów był niemalże zbliżający się do stanu katastrofalnego. To, że cały ten obiekt funkcjonował i od strony technologicznej spełniał swoje wymogi to naprawdę jest wielka zasługa pracującego tutaj zespołu eksploatacji. W tej chwili, ta inwestycja, musiała, po prostu musiała się rozpocząć.


Andrzej Kurkiewicz: To nie jest tak, że myśmy czekali. Pierwsze działania były podjęte już 8- 10 lat temu. Jako spółka wspólnie z wodociągami z Bałtyjska aplikowaliśmy do programu Interreg i wtedy o ile pamiętam szacowaliśmy koszt modernizacji oczyszczalni na ponad 20 mln zł. Niestety tamta aplikacja się nie udała. Była też kolejna próba, gdzie szacowaliśmy koszt na ponad 40 mln zł. To była próba podjęta 5-6 lat temu. Też nieskuteczna. Ostatnie podejście, które kończy się właśnie realizacją, to był rok 2014, kiedy aplikowaliśmy do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Tutaj się udało chociaż było bardzo trudno. Kiedy rozpoczęliśmy procedurę przetargową okazało się, że oferty są mniej więcej dwukrotnie wyższe od szacowanych kosztów wynikających z projektu. Po konsultacji z Prezydentem unieważniliśmy pierwsze postępowanie przetargowe, podzieliliśmy zakres projektu na trzy elementy i powtórzyliśmy przetarg. Po roku czasu przeprowadziliśmy kolejny przetarg i okazało się, że są w zasadzie ci sami oferenci, a ceny nie spadły. Niemniej było wiadomo, że tutaj nie da się spodziewać lepszych ofert i ten drugi przetarg został roztrzygnięty. W międzyczasie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej, to jest instytucja wdrażająca nasz projekt, zwiększyła nam dofinansowanie. W związku z tym mogliśmy bardziej odważniej podejść do tego projektu i z 3 elementów, na który podzielono cały zakres wybraliśmy wszystkie 3 i realizujemy cały pierwotny zakres zamierzenia. Jest to bardzo ważne albowiem dzięki temu prace są prowadzone w jednym momencie przez jednego wykonawcę, który ponosi odpowiedzialność za całość robót.


Łukasz Skrzypczak, Przedstawiciel Wykonawcy Instal Warszawa: Obiekt jest duży, obiekt ma swoje lata. Tym samym po opróżnieniu ze ścieków danych obiektów wychodzą pewne problemy techniczne, które trzeba rozwiązywać. Te przeszkody oczywiście mają wpływ na postęp prac. Niemniej zmieniamy harmonogram, staramy się nadążać za założeniami. Problemy są zgłaszane do Nadzoru Autorskiego i po przedstawieniu rozwiązań przestępujemy do pracy w zakresie już skorygowanym.
 

Przemysław Marszałkowski: Każda budowa jest to zbiór wielu zmiennych, których mimo tego, że chcemy je przewidzieć, chcemy zapobiegać pewnym problemom, zawsze się z nimi spotykamy. Są to typowo czynniki ludzkie. Mamy problemy z pracownikami, mamy problemy z infrastrukturą podziemną, która nie była ujawniona w dokumentacji projektowej. Mamy problemy z elementami, które ujawniły się dopiero po dokonaniu odkrywek, odkuć. Także z tymi wszystkimi elementami w całym zespole wykonujących tę realizację na bieżąco się zmierzamy.
 

Łukasz Skrzypczak: Staramy się wespół z zamawiającym rozwiązywać te problemy tak, żeby utrzymać termin zakończenia. Zgodnie z kontraktem termin realizacji to 30 czerwa 2022 r.
 

Witold Wróblewski: Jeszcze nie tak dawno na sesji Rady Miasta dyskutowaliśmy o tym. Projekt został złożony, i była dyskusja na temat ceny ścieków i możliwości skorzystania z pożyczki przez EPWiK, bo tak naprawdę jeżeli nie uzyskalibyśmy ponad 100 mln zł z funduszy unijnych i oczywiście niskooprocentowanych pożyczek, to z budżetu Miasta ta inwestycja myślę, że byłaby trudna do zrealizowania. Może jakimiś małymi fragmentami. Poprawa jakości wody, którą zaczęliśmy z ISPY, a skończyliśmy już jako kraj w Unii Europejskiej z Funduszu Spójności, to było ok. 100 mln zł. Porównywalnie tak duże zadanie w zakresie realizacji samorządu, tak dużego finansowo zadania do tej pory nie realizowali. Mamy świetną jakość wody pitnej, którą zrobiliśmy z dofinansowania z funduszy europejskich, a teraz mówimy o kanalizacji sanitarnej i o oczyszczalni ścieków, której też bez środków z Unii Europejskiej trudno byłoby sobie wyobrazić. Nie wyobrażam sobie, żeby taką inwestycję ciągnąć przez 10 czy 15 lat i co roku prowadzić jakieś działania.  Myślę, że to, co jest w tej chwili to nie jedno miasto nam zazdrości.

 

 

 

 


.......................... Materiał promocyjny ..........................
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Remont oczyszczalni ścieków. ( zdjęć 124 )
Dodano: 2020-12-18 | Fot. Adrian Sajko

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Kez
  Sobota, 19.12

  Słyszałem że to CUDO ma kosztować ponad 200 milionów. Kto za to zapłaci Panie Wróblewski - czyżby mieszkańcy Elbląga w cenie ścieków ?

 2. 2
  +3
  ~ spuszczanie wody
  Sobota, 19.12

  O czym ci chłopcy mówili? Same ogólniki. Cieszę się że modernizacja postępuje i powstaną nowe przepompownie, bo Witold będzie nadal mógł "dużo robić" bezkolizyjnie. Pochwalcie się jak skończycie - po tym poznaje się mężczyzn (klasyk).

 3. 3
  +3
  ~ Czytelnik
  Sobota, 19.12

  To w końcu ile ma wynosić koszt rozbudowy oczyszczalni ścieków ? Wróblewski mówi o 28 milionach a we wstępiie artykułu napisano o wartości inwestycji 208 mln ?

 4. 4
  +2
  ~ Czytelnik
  Sobota, 19.12

  To w końcu ile ma kosztować rozbudowa oczyszczalni 208 czy 28 mln ?

 5. 5
  --1
  ~ Walery
  Niedziela, 20.12

  Modernizacja oczyszczalni to koszt 10 % tego co wybecaluje PIS na przekop. Nieoficjalnie mówi się, że przekop będzie kosztował 4 mld złotych i coroczny ból głowy związany z kosztami utrzymania szlaku. Z oczyszczalni będzie korzystało codziennie 200 tys. ludzi (Elbląg + okolice), a z przekopu okazjonalnie 20 tys w ciągu roku.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2767288684845