Niedziela, 3.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ TUBYLEC
  Środa, 09.02

  DO WSTRZĄŚNIĘTEGO : Ale z ciebie jajcarz! Nabrałem się i ja biorąc Ciebie z jednego z balkofobów, teraz przeczytałem to raz jeszcze i zrozumiałem, że to po prostu parodia tamtych. Szacun, kiedy DVD z dalszą twórczoscią kabaretową? Liczę na autorski egzemplarz z autografem.

 2. 2
  0
  ~ antek
  Środa, 09.02

  Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!

 3. 3
  --4
  ~ trak
  Środa, 09.02

  niech ci wszyscy fani Balka zrobią zrzutę na pomnik i będzie po sprawie, ale nie z pieniędzy z budżetu miasta, na te pieniądze czekają dziury na ulicach niesprawne oświetlenie itd.

 4. 4
  --7
  ~ legionista
  Środa, 09.02

  Chylę czoła przed tym, co napisała Pani Doktor. Mądry i zrównoważony tekst.

 5. 5
  --5
  ~ hmm
  Środa, 09.02

  zaczyna się jak jakiś bełkot...

 6. 6
  +4
  ~ Zantyr - Romowe
  Środa, 09.02

  Kwiecisty opis architektoniczny detali dawnej Hermann Balk-Brunnen wyprowadzony przez Panią Wiesławę Domino może się podobać, ale już zaprezentowane przez nią pewne realia historyczne budzą spore wątpliwości. Z pewnością nie byłoby w 1237 r. i później żadnych kupców z Lubeki w naszym mieście, gdyby nie żelazna osłona i gwarancja stabilizacji sytuacji ze strony Zakonu Krzyżackiego. Trzeba pamiętać, że Prusowie stwarzali wiele problemów, a 12 lat po założeniu miasta Elbląg - 7 lutego 1249 r. zawarto Pokój Dzierzgoński między plemionami pruskimi a Zakonem Krzyżackim - za pośrednictwem legata papieskiego Jakuba z Leodium. Tak, czy owak bez "Schirmherrschaft" Krzyżaków Elbląg mógłby podzielić los ówczesnych punktów osadniczych, które zniknęły z powierzchni ziemi.

 7. 7
  +11
  ~ BUFON NIE KSENOFOB
  Środa, 09.02

  Hmmmm po pierwsze ten tekst jest napisany przez jednego z mieszkańców, czy też przez dyrektora muzeum? To bardzo ważne! Nie dziwi mnie również, że od trzech tygodni widoczna jest aktywność autorki w Internecie. Dziwnym trafem wielu odzyskało głos po przegranej Słoniny w grudniu. Mam również wrażenie jakby ktoś miał zakusy na wzięcie udziału w najbliższych wyborach do parlamentu. Co do tych wszystkich wywodów i mądrych wypowiedzi fachowców napiszę tak, to nie kto inny jak jeden z fachowców zamienił piękną podstawę fontanny w jeszcze piękniejszą według specjalisty i jest co jest, a wszystko w majestacie prawa!(„… W 1957 r. Julian Leniec dosyć istotnie zmienił formę rzeźbiarską podstawy czary. Zniknęły figury nimfy i faunów, zastąpione muszlami, przekute zostały podstawy czary z fantazyjnych rybostworów, na delfiny…) Przypomnę, że piękny zabytkowy most zwodzony również został rozebrany za zgodą fachowców wykształconych i mądrych, a dzisiaj będziemy odbudowywać ten most i stawiać replikę czegoś, co fachowcy pozwolili rozebrać w majestacie prawa w połowie lat 80-tych! Dla wszystkich klakierów zachwycających się górnolotnymi pięknymi opisami autorytetów tematu przypomnę, że dla wielu ówczesnych specjalistów i znawców obrazy Vincentego van Gogha były nie wiele warte i nie doceniane, a dziś…..Tak więc na słowa „…Choć ostatecznie fontanna pozbawiona została tylu szczegółów, które czyniły ją tak atrakcyjną dla oka, to jej obecna, oszczędna forma nadana przez J. Leńca jest o wiele bardziej spójna artystycznie, a także już historyczna, nie tylko z powodu upływu półwiecza….” szczególnie uczulam!

 8. 8
  --3
  ~ TUBYLEC
  Czwartek, 10.02

  CZYTAM PONOWNIE TEKST P. MARII KACPRZYCKIEJ, DRUGI, TRZECI RAZ I DZIWIĘ SIĘ ILE TO TRZEBA MIEC CHOREJ WYOBRAŻNI, ABY WYWNIOSKOWAĆ Z NIEGO ZMIARY AUTORKI STARTU W WYBORACH NA POSŁA R.P. Gdzie zatem chcą startować pomyslodawcy i zwolennicy reinstalacji figury Hermana BALKA? DO BUNDESTAGU?

 9. 9
  +5
  ~ Zdziwiony
  Czwartek, 10.02

  Czy ta pani musi się odwoływać ciagle do czyichs opinii? Chyba jest historykiem i ma własne zdanie. Dziwne

 10. 10
  +6
  ~ Wikileak
  Czwartek, 10.02

  Poniewaz jak w kazdym zawodzie równiez wśród historyków jest specjalizacja. Pani kasprzycka jest gologiem i historykiem, a nie historykiem sztuki jak pani domino. Dalej maz - specjalistów od średniowieczaq, starożytności, nowozytności, XIX czy XX wieku i jeszcze głębsze specjalizacje, historyków np idei, ruchów politycznych, społeczeństwa, gospodarki, psychologii itp itd... Nie każdy musi znac się na wszystkim. Poza tym - Balk jako "założyciel", fundator miasta tak! Historii, jak niektórzy bysmy chcieli, się nie zmieni. Poza tym to dopiero XIX wiek stworzył tak naprawde narody z "tutjszych", bawarów, alzatczyków, lotaryńczyków, piemontczyków, ślązaków, burgundów, sardyńczyków itp itd. Jezeli mówimy o tamtym czasie nie można mówić o "Niemcach". Tam wtedy istniało o ile pamiętam dobrze ponad setka państw, nierzadko proeadzących ze sobą wojny. A do wyniszczenia Prusów - bajka póxniejszej XIX wiecznej słowiańskiej i póxniej komunistycznej propagandy.

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96070122718811