Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ niemy obserwator
  Środa, 09.02

  Przyglądając się załączonemu zdjęciu najbardziej szkoda mi budynku Bürger-Ressource który jest widoczny w tle placu, i który przetrwał wojne. Jakiś czas temu było u was opublikowane zdjęcie zrobione z podobnego miejsca co te tyle że już po wojnie w czasie parady z okazji 1 maja. Budynek został rozebrany mimo ze nie był poważnie uszkodzony (podobnie jak wiele innych), a w miejscu budynku został posiany trawnik -ŻAL. Swoją drogą do dzisiaj została taka pusta przestrzeń, przynajmniej psy maja gdzie robic kupe.

 2. 2
  --1
  ~ wstrząsniety
  Środa, 09.02

  złe to dzieci co sie własnego ojca zalozyciela wyrzekają i zapominają o swoim ojcu Hermannie von Balcku, Hermann to nasz ojciec najlepszy, ojciec wszystkich elblażan i jako ojcu nalezy mus ię szacunek i pomnik, bo ojciec to rodzic, a rodzic to jak kazdy wie nawet dziecko, to własnie rodzic , apeluje do ludzi wykształconych, światłych z dużych miast, ludzi nie ksenofobicznych i nie ciemnych jak tabaka w rogu, walczcie , walczcie o naszego ojca Hermanna bo bez Hermanan ojca załozyciela, Elblag bedzie jak drzewo bez korzenia czyli bedzie atrapą bezhermanową, a takie drzewo aprata owoców nie wyda

 3. 3
  0
  ~ Namolny
  Środa, 09.02

  A może wstawić na ten cokół pomnik powstańca listopadowego?.Ich pobyt w mieście był życzliwie odbierany przez mieszczan elbląskich. Jest to też kawałek polskiej historii w XIX wiecznym niemieckim już mieście. W mieście nie ma żadnej formy upamiętnienia tego ważnego faktu w historii miasta.

 4. 4
  --4
  ~ dziecko
  Środa, 09.02

  Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!

 5. 5
  +3
  ~ moi
  Środa, 09.02

  nie ma juz zamku, nie ma murow (poza brama targowa), nie ma starego miasta.. nie ma juz nic co wskazywaloby ze miasto bylo kiedys krzyzackie. owszem, zgodze sie, ze Elblag istnieje nie dzieki jednemu krzyzakowi, ale dzieki kupcom z lubeki. niemniej ktos wskazal palcem gdzie zbuduje sie pierwszy fort. a byli to niewatpliwie krzyzacy, ktorych symbolem sa balk czy salza. warto byloby zatem nadac naszemu miastu choc jeden akcent krzyzacki, aby przyjezdzajacy turysta wiedzial czym byl elblag na poczatku. jesli na fontannie mialby stanac nie balk, to niech by to byl po prostu "anonimowy krzyzacki rycerz", ostatecznie, wedlug mnie, moglby to byc proponowany "kupiec z lubeki", choc uwazam ze duzo lepszy bylby rycerz. dlaczego? dlatego, ze dawniej stal tu rycerz, a takze to, ze dzieci generalnie lubia rycerzy, a kupiec bylby nudny (to oczywiscie moja prywatna opinia).

 6. 6
  0
  ~ fdhf
  Środa, 09.02

  Na fontannie powinien stanąć jakiś estetyczny pomnik F. Sichau'a.

 7. 7
  --6
  ~ krzysztof
  Środa, 09.02

  Dobry artykul, choc za duzo w nim odwolywania sie do czyjejs opinii, a nieco za malo wlasnych sadow, pani Mario. To nie naukowa dysertacja, nie trzeba sie podpierac autorytetami. Generalnie zgadzam sie z ocena estetyczna calosci fontanny, zgadzam tez z tym, kto moglby ewentualnie stanac, zamiast Balka. Natomiast z niejakim zdziwieniem przyjalem, od historyka, informacje o niewielkim wkladzie Balka w powstanie miasta. Dobrze, moze rzeczywiscie rola von Salzy byla wieksza, ale, na boga, pani Mario, gdyby nie krzyzacka warownia, zaden osadnik by tu raczej sie nie lokowal. Bo i po co? A czy miasto, i tak, powstaloby w okresie poznijeszym, juz bez "opieki" zakonnej? Pozwoli Pani ze nie bede takim optymista. Dobrze wiec - dajmy spokoj Balkowi, choc mi osobiscie bardziej chodzilo nie tyle o niego samego co o, jakze nosny dla reklamy i promocji fakt, ze jako jedno z nielicznych miast moglismy mowic ze znamy, z imienia i nazwiska, tworce miasta. I o nic wiecej. ma Pani jednak chyba racje, lepszy bedzie symboliczny kupiec z Lubeki, czy Batory. Sila promocyjna mniejsza, ale za to kotrowersje zadne ;) A misatu brakuje ladnych punktow charakterystycznych.

 8. 8
  0
  ~ Może Piekarczyk
  Środa, 09.02

  Przenieść Piekarczyka z łopatą na fontannę i będzie fajowo!

 9. 9
  0
  ~ znafca
  Środa, 09.02

  A może na tej fontannie postawić pomnik bezimiennego "bohaterskiego kupca elbląskiego" który broni Elbląg przed budową Galerii i Centrów Handlowych za pieniadze zachodnich imperialistów?!;)

 10. 10
  +1
  ~ minia
  Środa, 09.02

  Przede wszystkim należy przywrócić Plac Słowiański miastu, bo na razie zarządza nim hotel. Dlatego fontanna nie działa. A jeśli chodzi o pomnik, uważam, że należy przywracać to, co było i z różnych powodów zniknęło. Nikogo nie interesuje (tak naprawdę) co i kogo reprezentował Balk. Nie powinno się dodawać filozofii, religii, światopoglądu do wszytskiego dookoła. Dla mnie to może być nawet pomnik Jacka the Rippera. Postać była, stał pomnik, zniknął, należy przywrócić. I nauczyć się akceptować także niechlubną historię, o ile taką się komukolwiek przypisuje.

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.89198803901672