Piątek, 30.07.2021, Imieniny: Ludmila, Julita, Piotr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Czy elblążanie stosują się do nowych zasad bezpieczeństwa? Policja: Wystawiliśmy 15 mandatów

12.10.2020, 10:00:12 Rozmiar tekstu: A A A
Czy elblążanie stosują się do nowych zasad bezpieczeństwa? Policja: Wystawiliśmy 15 mandatów
Fot. redakcja

Od soboty (10 października) obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa związane z walką z koronawirusem. Cała Polska została objęta żółtą strefą, co oznacza, że również na ulicach należy zakrywać nos i usta.


Jedną z nowych zasad wprowadzonych przez Rząd jest zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Maseczkę lub przyłbicę należy nosić już nie tylko w sklepach czy środkach komunikacji miejskiej, ale także na ulicach.


Czy elblążanie przestrzegają tej zasady? - Od soboty wystawiliśmy 15 mandatów w Elblagu i jednej osobie z Pasłęka - mówił kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblagu.


Wszystkie mandaty dotyczyły nie noszenia maseczek (bądź przyłbic) w przestrzeni publicznej.

 

Mandaty wystawiamy do 500 zł. Od dawna zapowiadaliśmy, że taryfa ulgowa powoli się kończy. Wcześniej w większości były to pouczenia i na 70 przypadków ok. 50 to były pouczenia. Teraz tych pouczeń będzie mniej

- zaznaczył Krzysztof Nowacki.


Zwolnieni z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

 

Przepisy wyraźnie określają, że jeśli ktoś cierpi na jakieś choroby i ma problemy z oddychaniem to powinien mieć przy sobie zaświadczenie, że nie może nosić maseczki i okazać je policjantowi

- podkreślił Krzysztof Nowacki.


Przechodząc się ulicami naszego miasta gołym okiem da się dotrzec, że zdecydowana większość elblążan poważnie podchodzi do nowych zasad walki z koronawirusem. Jak długo po potrwa?

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Dodatkowe obostrzenia na ulicach ( zdjęć 31 )
Dodano: 2020-10-12 | Fot. redakcja
0

Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ nwo
  Poniedziałek, 12.10

  Na jakiej podstawie policja wystawia mandat? jaka ustawa to reguluje? paranoja... Może sobie wystawią za przekroczenie uprawnień

 2. 2
  +9
  ~ mis
  Poniedziałek, 12.10

  policja ma przestrzegac prawa a w tej chwili lamie prawo tak jak prezydent i premier

 3. 3
  +16
  ~ mandacik
  Poniedziałek, 12.10

  Co w sytuacji gdy nie mam maseczki bo nikogo nie ma nawet w zasiegu wzroku ? Czy w takim przypadku macie prawo wystawic mandat ? Rozumiem nosic w centrum, w sklepach, ale czesto bywa, ze na 30 minutowym spacerze nie mijam nikogo badz liczbe osob moge policzyc na palcach jednej reki.

 4. 4
  +13
  ~ JamCi
  Poniedziałek, 12.10

  Widziałem kilku policjantów bez masek lub z maską pod brodą... Świecili przykładem.

 5. 5
  +13
  ~ jankam
  Poniedziałek, 12.10

  Najlepiej iść w maseczce z odkrytym kinolem jak to było widoczne na kliku zdjeciach... to po co w ogóle ją ludzie zakładacie jak korzystać nie potraficie?

 6. 6
  +11
  ~ noname
  Poniedziałek, 12.10

  "zdecydowana większość elblążan poważnie podchodzi do nowych zasad walki z koronawirusem" no właśnie zasad a nie ustawowych przepisów

 7. 7
  +3
  ~ zrozumcie
  Poniedziałek, 12.10

  Potraficie tylko bzdury pisać uszanuj zdrowie innych . Tak ci ciężko założyć maskę. coś tej policji na naszych ulicach nie ma. ludzie ignorują. Jak sami nie będziemy się pilnowali to czeka nas druga Lombardia. Ten kto nie nosi maski to typowy egoistą samolub.

 8. 8
  +2
  ~ Prawo ważniejsze od zdrowia ?
  Poniedziałek, 12.10

  Nie ma czegoś takiego jak bezprawne wystawianie mandatów przez policję i inne upoważnione do tego służby, straże i inspekcje. Każdy funkcjonariusz, inspektor, strażnik miejski/gminny jest zobowiązany do karania w oparciu o istniejące akty prawne i nie może ich interpretować pod kątem zgodności z istniejącym stanem prawnym. Każdy ma prawo odmówić przyjęcia mandatu, ale wtedy jego sprawa zostanie przekazana do sądu (w tym przypadku Grodzkiego, który przejął w pewnym sensie spadek po byłych Kolegiach Karno - Orzekających). Natomiast pojawiające się głosy o niezgodności przepisów o zwalczaniu pandemii z prawem nie do końca polegają na prawie. Obok tych wątpliwości są jednak ich prawne uwarunkowania wynikające też z Konstytucji jak i prawa stanowionego.

 9. 9
  --5
  ~ brak sów
  Poniedziałek, 12.10

  Co krok to idiota robiony w przeciągu.Maska pod brodą,kinol na wierzchu,lub bez maski.ZACZNIJCIE karac po 5 tys zł może do de,bili dotrze. Dorosłe dzieci ogolić niżej i do przedszkola.DLA DURNI.

 10. 10
  +8
  ~ Edmund Szwed
  Poniedziałek, 12.10

  Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostało wydane na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Oz. U. z 2019 r. poz. 1239, z późn. zm.1). Wg definicji zamieszczonej w art. 2 ww. ustawy osobą podejrzaną o chorobę zakaźną jest osoba u które} występują objawy kliniczne lub odchylenia od stanu prawidłowego w badaniach dodatkowych, mogące wskazywać na chorobę zakaźną. Należy stwierdzić, iż nakaz noszenia maseczek nie stanowi nakazu, którego naruszenie jest sankcjonowane karami wymienionymi w art. 48a ust.1 ustawy. A zatem nakaz stosowania środka profilaktycznego, jakim jest wpisany do rozporządzenia nakaz zakrywania nosa i ust, NIE DOTYCZY OSÓB ZDROWYCH. http://polskieszosy.pl/dzi

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.