Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Stworzył trójwymiarowe serce, aby serduszko małego chłopca mogło wyzdrowieć

16.09.2016, 16:00:54 Rozmiar tekstu: A A A
Stworzył trójwymiarowe serce, aby serduszko małego chłopca mogło wyzdrowieć
Fot. Ryszard Biel

Niezwykły, bo trójwymiarowy model serduszka małego chłopca powstał w Elblągu. Dzięki temu kardiochirurdzy z gdańskiego szpitala mogli dokładnie zaplanować operację dziecka. - Po raz pierwszy robiłem coś takiego. Jednak z prośbą o wykonanie modelu serca, zwrócił się do mnie tata tego chłopca, mój były student - mówi dr inż. Henryk Olszewski z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, twórca serca 3D. Udało się, a naukowiec już zapowiada kontynuację współpracy z lekarzami.

Chłopczyk urodził się z nietypową wadą kardiologiczną, w organizmie malucha nie wyodrębniła się tętnica łącząca serce z płucem. Okazało się, że konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Biomechanika to gałąź, którą zajmuję się od ponad 10 lat. Do tej pory tworzyłem modele kości i układu kostnego. Jednak w to lato zwrócił się do mnie mój były student, którego rodzinę dotknęło nieszczęście. Jego jedenastomiesięczny synek ma bardzo duże problemy kardiologiczne. Dostałem od niego zdjęcia z tomografii komputerowej dziecka z wielką prośbą, aby na ich podstawie zbudować trójwymiarowy model, który ułatwiłby lekarzom podjęcie decyzji o przebiegu operacji. Tego w jaki sposób dotrzeć do operowanych narządów, gdzie umiejscowić elastyczną rurkę, która będzie zastępowała naczynie krwionośne. Chodziło o to, żeby znaleźć takie miejsce w ciele dziecka, które byłoby jak najbardziej obszerne, by ta rurka była jak najdłuższa. To miejsce udało się znaleźć

- opowiada dr inż. Olszewski.

Wykonanie takiego modelu to zadanie tylko z pozoru łatwe. O jego trudności może świadczyć, chociażby fakt, że niewiele jest miejsc w Europie, w których takie modele do celów medycznych powstają.

Jeżeli chodzi o kości, to podobne modele już powstawały. Ten problem jest rozpracowany. Jednak w przypadku tkanek miękkich jest to problem jeszcze nieopanowany. Z informacji, które otrzymałem od lekarzy z Gdańska, to najbliższy ośrodek zajmujący się tym zagadnieniem, poza Elblągiem, jest we Włoszech. Gdyby w PWSZ nie udało się tego rozwiązać i stworzyć modelu to lekarze musieliby się zwrócić z tym zagadnieniem do Włoch, a to i pod względem kosztów i pod względem czasu byłoby dosyć trudniejsze

- wyjaśnia naukowiec z elbląskiej PWSZ.

Henryk Oleszewski podjął się jedna tego zadania, aby pomóc w leczeniu dziecka.

- Ponieważ pierwszy raz robiłem coś takiego, musiałem dopracować swoje algorytmy. Te, których używałem do tej pory były do wyodrębnienia kości, co jest zdecydowanie łatwiejsze, bo w ich przypadku różnica stopni szarości jest większa niż w modelach tkanek miękkich. Jak to dokładnie wygląda? Mamy zestaw zdjęć typu dicom. One są wykonywane co określony odcinek, takie przekroje ciała ludzkiego. Zdjęcia łączy się ze sobą i tworzy powłoki, które wszędzie są na granicach stopni szarości, Te różnice stopni szarości są najgłębsze między kośćmi i całą resztą ciała i to łatwo wyodrębnić, ale, żeby wyodrębnić naczynia wewnątrz płuc, trzeba się pomęczyć. Trzeba analizować histogramy rozkładów i wyławiać niewielkie różnice, które definiują poszczególne organy. To typowo matematyczna obróbka. Ilość przetwarzanych informacji jest potężna — wyjaśnia Henryk Olszewski.

Proste? Pewnie, że nie. Naukowcowi z Elbląga udało się ostatecznie stworzyć nie tylko model serca chłopczyka, ale i trójwymiarową wersję jego płuc. W Elbląskim Parku Technologicznym wydrukowane zostały na drukarce 3D i trafiły do lekarzy ze Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

- Takie modele są bardzo precyzyjne. Można sobie takie płuca przekroić i zobaczyć rozkład naczyń w środku. Te modele, które udało mi się stworzyć, teraz z powodzeniem są wykorzystywane w Szpitalu św. Wojciecha. Mam nadzieję, że współpraca między mną, uczelnią i szpitalem będzie się rozwijała i powstaną kolejne modele. Rozmowy w tej sprawie się toczą. Ja na pewno służę swoją osobą, tym bardziej w tak ważnym celu, jak ratowanie życia - dodaje twórca trójwymiarowego serca.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 7 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +31
    ~ Kondek
    Piątek, 16.09

    Bardzo skromny i pracowity człowiek.Takich ludzi potrzeba nam jak więcej.

  2. 2
    +7
    ~ ccc
    Piątek, 16.09

    nareszcie coś z treścią

  3. 3
    --43
    ~ ccc
    Piątek, 16.09

    no ale stary jak dajesz foty do gazety dobrze byłoby się ogolić

  4. 4
    +9
    ~ rewe
    Piątek, 16.09

    wielkie brawa, super facet, ale powinien miec tam jakiegos pomocnika, kogoś tego uczyć,

  5. 5
    +20
    ~ Machupichcę
    Piątek, 16.09

    Przy tym, co ten GOŚĆ robi, to może nosić brodę nawet do kostek ! A na poważnie : BRAWO Panie Henryku !!!

  6. 6
    0
    ~ gali
    Sobota, 17.09

    Olsen toć Ty jesteś wielki wróbel! http://bi.gazeta.pl/im/ec/5f/13/z20315884IH,Wielki-Wrobel.jpg

  7. 7
    +4
    ~ Krystian
    Poniedziałek, 19.09

    Uczył mnie powinno być więcej takich ludzi. Serdecznie pozdrawiam i zdrówka życzę

  8. 8
    +5
    ~ gratulacje
    Wtorek, 20.09

    Troszkę czegoś nie rozumiem. Wczoraj w wiadomościach któryś podawali właśnie przypadek wydrukowania w Elblągu serca dziecka, ale tam wypowiadał się młody człowiek - ojciec tego dziecka, że to on zrobił. Czy to dwa różne przypadki czy sukces ma wielu ojców? Życzę zdrówka dziecku i niepodlega to dyskusji. Czyn wielki - tylko komu przypisać? A może to dwa inne przypadki?

  9. 9
    0
    ~ iuiu
    Środa, 21.09

    jak to w Elblagu, wyszedł kabaret, obaj odkrywcy nie wiedzieli, że oprogramowanie do robienia wydruków organów wewnetrzych jest od kilku juz lat jest dostepne, wydruki moga byc robione w kilku kolorach, wywarzali otwarte drzwi, czekamy na napisanie edytora tekstów ;)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1101939678192