Niedziela, 26.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

"Policja też nie reagowała, więc trudno czuć się bezpiecznie" - wywiad info.elblag.pl z Jerzym Wcisłą

13.07.2016, 19:15:25 Rozmiar tekstu: A A A
"Policja też nie reagowała, więc trudno czuć się bezpiecznie" - wywiad info.elblag.pl z Jerzym Wcisłą
fot. archiwum redakcji

Senator Jerzy Wcisła został zaproszony do Odessy na Ukrainie, na spotkanie z matkami osób, które  zginęły dwa lata temu w zamieszkach. Do spotkania nie doszło za sprawą grupy mężczyzn zgromadzonych przed hotelem. W obliczu realnego zagrożenia parlamentarzysta obawiał się opuścić hotel. - Ani policja, ani konsul nic nie mogli zrobić -powiedział w rozmowie z info.elblag.pl.

Na portalu społecznościowym przyznał Pan, że nie czuje się  bezpieczny. Czy nadal tak jest?

Dla mnie jest to niesamowita sytuacja. Nikt wcześniej do mnie nie podszedł i nie powiedział "albo mnie posłuchacie, albo będziemy rozmawiali inaczej". Kilkanaście osób stało przed hotelem nic nie robiąc sobie z policji. Policja też nie reagowała, więc trudno czuć się bezpiecznie.

Kiedy oznajmili Panu, że nie może Pan wyjść z hotelu?

Już wczoraj powiedzieli, że mamy się nie spotykać z Radą Matek 2 Maja. Przyszli na kolację. Nie wiem skąd wiedzieli, gdzie będziemy ją jeść. Dziś, od 7 rano hotel był obstawiony przez tych ludzi.  W czasie śniadania weszli do hotelu i zaczęli nam grozić. Powiadomiliśmy policję. Poprosiliśmy, by dali nam jakąś obstawę, ale usłyszeliśmy, że oni niczego nie widzą. Wyprosili jednak tych panów, którzy wyszli z uśmiechem na ustach. I cały czas stali pod hotelem.

Przyjechały też media.

My ich nie powiadomiliśmy. Chyba zrobili to oni. Przyjechali dziennikarze i z Kijowa, i z Odessy. Pojawili się też przedstawiciele z OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - przyp.red.) i zostali przez nich wpuszczeni do hotelu. Pojawił się też konsul, który wszedł pod eskortą policji. Przyjechał także przedstawiciel ukraińskiej fundacji na rzecz praw człowieka, ale jego nie wpuścili. Koleżanka, która zajmuje się matkami z Rady Matek 2 Maja weszła do hotelu w przebraniu  turystki, by przynieść nam jedzenie.

Jakie było stanowisko Konsula w tej sprawie?

Konsul powiedział, że jest bezbronny. Przyszedł do hotelu i poszedł do konsulatu, żeby się skonsultować. Później skontaktował się z nami i stwierdził, że na razie nie widzi możliwości interwencji skoro nie interweniują służby ukraińskie. A jeżeli będzie się coś działo to mamy szybko dać znać, to będą interweniować.

W planach jest jeszcze spotkanie z Radą Matek 2 Maja?

Nie wiemy, co będziemy dalej robili. Na pewno będziemy chcieli doprowadzić do tego spotkania albo w Polsce, albo na Ukrainie, ale na zasadach takich, by mogło ono dojść do skutku.

Znalazł się Pan w Odessie, bo przyjął Pan zaproszenie Rady Matek 2 Maja. Dlaczego się Pan na to zdecydował?

Jeżeli ktoś ma bliskie osoby, które zginęły w czasie wydarzeń publicznych i mówi o tym, że nie ma gwarancji, że proces będzie uczciwy i prosi opinię międzynarodową o pomoc, to my interweniujemy. Tak, jak kiedyś pomagano Solidarności, tak my teraz interweniowaliśmy. Byliśmy trzecią ekipą, która tu przyjechała. Byli tu parlamentarzyści z Grecji. Przyjechał europarlamentarzysta z Włoch i teraz my. Niezależnie od poglądów, niezależnie od tego, jak to było, chcemy doprowadzić do tego, żeby to zostało wyjaśnione. Bez żadnych politycznych przesłań. Chcemy, aby te kobiety mogły się dowiedzieć, jak zginęli ich ojcowie, mężowie, synowie, i żeby proces był uczciwy.

Dopiero o godz. 16.00 mógł Pan opuścić hotel. Czy wiedząc, że tak się sprawy potoczą podjąłby Pan ponownie decyzję o przyjeździe?

Najpierw bym szukał gwarancji ze strony czynników politycznych. Dzisiaj bym pewnie nie pojechał jako senator. Chciałbym mieć zapewnienie Ministerstwa, że takie spotkanie będzie chronione.

Czy zaistniałe okoliczności pokazują, jak ważne jest by do tego spotkania doszło?

Moim zdaniem to spotkanie jest bardzo ważne, jednak po tym, co się działo na Majdanie w Kijowie, to tu zginęło chyba najwięcej osób w jednostkowym wydarzeniu. Pamiętam, jak my walczyliśmy o to, by wyjaśnić sprawy wypadków grudniowych. Tak samo rozumiem tych Ukraińców, którzy chcą, aby zostały wyjaśnione ich sytuacje. Jeżeli nas poproszono o pomoc to będziemy szukali porozumienia z tymi, którzy już tam byli, czyli europarlamentarzystami Parlamentu Europejskiego, żeby iść w stronę wyjaśnienia  sprawy.

Jak sytuacja wygląda obecnie?

Wyszliśmy z hotelu i nic nie wskazuje za tym, żebyśmy byli śledzeni. Ale wczoraj też nic na to nie wskazywało, a jednak na kolacji pojawili się ludzie, którzy nam grozili.

 


Z Jerzym Wcisłą rozmawiała

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%12.5 %87.5


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +25
  ~ Ale się złożyło .
  Środa, 13.07

  Ważne aby był... rozgłos .

 2. 2
  +27
  ~ Rambo 11
  Środa, 13.07

  Pani Kamilo widać że już naprawdę nie ma Pani tematów do redagowania,pamięta pani jak mieszkańcy Elbląga cieszyli się gdy dowiedzieli się że tego gaście nie będą widzieć w naszym mieście,więc niech nas pani nie zamęcza aferami o tym facecie.widziałem dziś gościa który na zielonym świetle zatrzymał się i przepuścił biednego pieska to jest 100- razy fajniejsze przechodnie czekający na światłach kaskali gościowi z auta i to jest news a nie jakiś narąbany gość któremu mówią że go nie lubià a on płacze i dzwoni do gazety typowy skacowany marny prowincjonalny polityk WSTYD😫😫😫😫😫😫😫😫😫😫😫😫😫😫😫

 3. 3
  +23
  ~ naprawdę
  Środa, 13.07

  niezwykłe, że ludzi tak nierzetelnych ludzie wybierają sobie na gwarantów przestrzegania prawa

 4. 4
  +10
  ~ swojak
  Środa, 13.07

  JURECZKU NIE PRZEJMUJ SIE W TYM MIESCIE CO BYS NIE ZROBIL A IM GLUPOTE WIEKSZA TO TYM WIEKSZE BEDZIESZ MIAL POPARCIE PRZYPOMNIJ SOBIE W JAKIM TO MIESCIE PO OBALENIU KOMUNIZMU W DRUGICH WOLNYCH PO 40 STU PARU LATACH ODDANO NAJWIECEJ GLOSOW NA KWASNIEWSKIEGO A POTEM NA KOMNISTOW Z SLD TU W TYM JEDYNYM MIESCIE W KRAJU JEST NAJWIECEJ FARBOWANYCH CZERWONYCH TAKA JEST RZECZYWISTOSC NA TWOJEGO GURU NOWACZYKA TEZ VDWA RAZY NGLOSOWALI A TERAZ NATWOJEGO NOWEGO GURU WROBLA TK WIEC WYWIJAJ NUMERY DALEJ IM WIEKSZE JAJCA IM IEKSZY NUMER TYM TUTAJ W TYM ELBLAGU MASZ WIEKSZY PEWNIEJSZY ELEKTORAT TERAZ JEDZ DO PAKISTANU I AWGANISTANU WALCZYC O PRAWA KOBIET A W RAZIE TALIBOW POKAZ IMUNITET POLSKIEGO SENATORA Z ELBLAGA TO SIE ZESRAJ

 5. 5
  +27
  ~ ej
  Środa, 13.07

  Ukraina nigdy w UE i NATO! Już wymyślili ulicę bandery w Kijowie. Masakra, a nasze władze milczą.

 6. 6
  +18
  ~ olo
  Środa, 13.07

  Pan Putin do dobry kij na banderowski ryj.

 7. 7
  +16
  ~ sojak
  Środa, 13.07

  JUZ NASZ KOCHANY DZIELNY I NIEUSTRASZONY DZEJMS BOND POWROCIL CZEKMY Z ZAPARTYM TCHEM NA NASTEPNA SZALON NIEBEZPIECZNA MISJE .JURUS NIE WYPADA BONDOWI PROSIC O WSPARCIE I TY BEDZIESZ PROSIL MACIEREWICZA ALE JAJA TAKI NUMER JAK CI MOWILEM TO WIEKSZE SZNSE A WYBORY TUZ TUZ A CZAS NIE PALA NIE STOI OBY TAK DALEJ MUJ ZUCHU WIERZE W CIEBIE TY MI I MIESZKANCOM ELBLAGA NIE RAZ JESZCZE DASZ POWOD DO DUMY NASZ TY ELBLASKI SLAWNY W SWIECIE MR.BAUN

 8. 8
  +28
  ~ bob
  Środa, 13.07

  Jaki senator takie przyjęcie...

 9. 9
  +23
  ~ pacyfista
  Środa, 13.07

  Koleś jedzie do kraju, w którym jest wojna i się dziwi, że nie jest bezpiecznie??!!

 10. 10
  +4
  ~ opus
  Środa, 13.07

  a co to kogo obchodzi? szkoda ze gada wypuscili. czego on tam szukal w tym dzikim kraju? jakby jego POwscy kolesie w 2008 roku poparli kaczynskiego i przyspieszyli wstapienie ukrainy i gruzji do nato jak chcial kaczynski to teraz mozna by jezdzic na ukraine na wakacje. ale pamietam wtedy jak zdrajca tusk i cala POwska mafia klaniali sie putinowi i smiali sie z pomyslu kaczynskiego. to teraz widzicie do czego doprowadzil tusk. ukraina to teraz dziki kraj, unia europejska sie sypie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2641530036926