Poniedziałek, 30.01.2023, Imieniny: Martyna, Maciej, Marcin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

„Wykonanie każdej części to jest sprawdzenie samego siebie”. II Elbląski Ogólnopolski Festiwal Modelarstwa rozpoczęty!

20.06.2015, 17:30:23 Rozmiar tekstu: A A A
„Wykonanie każdej części to jest sprawdzenie samego siebie”. II Elbląski Ogólnopolski Festiwal Modelarstwa rozpoczęty!
Fot. Adrian Sajko

Kilkaset modeli zostało zaprezentowanych podczas drugiej edycji Elbląskiego Ogólnopolskiego Festiwalu Modelarskiego. Dziś, 20 czerwca, w klubie 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przy ulicy Mierosławskiego, punktualnie o godz. 12.00 rozpoczęto pierwszy dzień Festiwalu. Wśród wystawców był Grzegorz Mądry z Trzemeszna, który reprezentował Inowrocławskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych.

Jakie modele postanowił Pan zaprezentować podczas elbląskiego Festiwalu?

Przywiozłem kilka modeli. Głównie są to samoloty – śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego, czyli FC 135, samolot odrzutowy F14, dwa modele z okresu pierwszej wojny światowej i model spychacza używanego przez armię amerykańską D9R.

Kiedy rozpoczęła się Pana przygoda z modelarstwem?

Pierwszy model skleiłem w wieku pięciu lat. Co prawda ciężko to nazwać sklejeniem, ale mama mówiła, że było to coś podobnego do okrętu. Był z kartonu po margarynie.

Co skłoniło Pana do tego, żeby modelarstwem zająć się bardziej na poważnie?

Kiedyś mój brat, który był starszy ode mnie o 10 lat, kleił modele z "Małego Modelarza". Jako mały szkrab podpatrywałem jak on to robi i też zacząłem. On z czasem przestał, ale ja jak już zacząłem to już zostałem z tym do dzisiaj.

Liczył Pan ile modeli ma Pan w swojej kolekcji?

Wbrew pozory nie ma ich za dużo. Przy klejeniu modeli bardzo mocno się w nie zagłębiam. Kiedy się klei model około roku to siłą rzeczy w kolekcji nie może ich być za wiele.

Dla kogo jest modelarstwo? Jedynie dla osób, które są spokojne, cierpliwe i opanowane?

Przy klejeniu modelu nie wyobrażam sobie, żeby się można było denerwować. Czasami koledzy pytają się mnie, jak ja to nerwowo wytrzymuję, kiedy kleję te małe elementy. Powtarzam wtedy, że ja to robię, bo chcę to zrobić. Nie dlatego, że muszę, albo że ktoś mi karze to zrobić, tylko ja sam sobie wymyślam, że mam to zrobić. Wtedy nie mogę się denerwować. Wykonanie każdej części to jest sprawdzenie samego siebie. Poszukiwanie nowych metod wykonania. Mówię tu o bardzo zaangażowanym modelowaniu, gdzie niektóre elementy robię od podstaw sam. Mam w swojej kolekcji modele, które wykonałem całkowicie sam od podstaw, bez żadnego zestawu. Prezentowałem je podczas pierwszej edycji tego Festiwalu.

Jest Pan w stanie określić ile najdłużej zajęło Paniu klejenie jednego modelu?

Najdłużej kleiłem model samolotu 122. Kleiłem go ponad rok, ale opłaciło się. W 2013 r. byłem z tym modelem w Telford w Anglii na największej na świecie wystawie modelarskiej IPMS (Polskiego Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych - przyp.red.). Było wtedy ponad 1200 zgłoszonych modeli. Tam mój model zdobył złoty medal, a złoty medal w Telford jest nieoficjalnie uważamy za Mistrzostwo Świata.

Ile czasu dziennie jest Pan w stanie poświęcić  na modelarstwo?

Jestem w tej dobrej sytuacji, że dzieci mam już odchowane. Kiedy przychodzę po pracy i nie ma żadnych prac do wykonania w domu, to mogę 2-4 godziny popracować. Oczywiście nie poświęcam na to każdej wolnej chwili, bo lubię też jeździć na rowerze, biegać.

Modelarstwo nie jest popularne wśród dzisiejszej młodzieży. Czy uważa Pan, że takie Festiwale, jak ten zorganizowany w Elblągu, mogą to zmienić?

Jak najbardziej. Ubolewam nad tym, że młodzież się tym nie pasjonuje. Pamiętam, jak w końcówce lat 60., początek 70., kiedy chodziłem do szkoły podstawowej, to prawie w każdej szkole było kółko modelarskie. Wtedy nie było wystaw. Kleiliśmy to sami dla siebie lub po to, żeby kolegom pokazać. W tej chwili jest bardzo wiele imprez w Polsce i z tego, co obserwuję, jest na nich coraz więcej młodych ludzi. Z 5-6 lat temu było bardzo mało modeli w barwach polskich. Organizatorzy ogłaszali kategorię na najlepiej wykonany model w barwach Polski i to się spopularyzowało. A mamy się czym pochwalić. Jest taki przekrój, że jest w czym wybierać.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Adrian Sajko


Galeria / II Elbląski Ogólnopolski Festiwal Modelarski ( zdjęć 120 )
Dodano: 2015-06-20 |  Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ ewan
  Sobota, 20.06

  Genialna sprawa. Mi za bardzo się ręce trzęsą do takiej dłubaniny przez to modeluje wirtualnie w 3d na komputerze. Zawsze szanowałem ludzi z hobby a unikałem ludzi bez hobby bo to nudziarze bez fantazji. Pozdrawiam każdego co w wolnym czasie robi coś więcej niż oglądanie TV.

 2. 2
  --5
  ~ ja
  Sobota, 20.06

  Moje hobby to ogladanie TV, mam taki pozolkly siatkowaty podkoszulek idealny na lato, przez ten podkoszulek przebijaja sie kepy wlosow na plecach i klatce piersiowej. Sa one potaromoszone i posklejane potem. Spodnie dresowe typu gacie wojskowe. Mysle ze mam piekne i sensowne zycie, szkoda ze baterie do pilota sa takie drogie , padaja po tygodniu.

 3. 3
  +3
  ~ dareczek
  Sobota, 20.06

  a moze udało by sie zorganizować coś o moedelarstwie RC

 4. 4
  +3
  ~ AR
  Niedziela, 21.06

  Super hobby! Wolę oglądać świetne dzieła modelarzy, niż bzdurne seriale w "Światowidzie".

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2184019088745