Piątek, 3.05.2024, Imieniny: Maria, Nina, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Co czeka uczniów po wakacjach, czyli zmiany w szkolnictwie

27.06.2023, 09:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Co czeka uczniów po wakacjach, czyli zmiany w szkolnictwie

Rok szkolny 2022/23 dobiegł końca, jednak już teraz rozpoczęły się przygotowania do powakacyjnych wyzwań. Od września wprowadzonych ma zostać wiele zmian, które mają wywrzeć olbrzymi wpływ zarówno na dzieci w szkołach podstawowych, jak i na uczniów ze szkół średnich.

 

Zmiany w edukacji w roku szkolnym 2023/24 - jakie są przewidywane reformy?

 

Rok szkolny 2023/24 ma rozpocząć się wyjątkowo 4 września. Jest to spowodowane tym, że 1 września przypada w tym roku na piątek, co ministerstwo potraktowało jako wystarczający argument, by nieznacznie przedłużyć wakacyjny wypoczynek. Po wakacjach uczniowie mogą jednak spodziewać się gruntowych przemian, które w wielu przypadkach będą jednak miały pozytywny wydźwięk. Główne reformy mają dotyczyć zmiany nazewnictwa niektórych przedmiotów. W ostatnim czasie głośno było na temat HiT-u, który przez wielu został odebrany jako kontrowersyjna zmiana. W nadchodzącym roku szkolnym usunięte zostaną podstawy przedsiębiorczości, a zamiast nich wprowadzony zostanie przedmiot biznes i zarządzanie. Ma on być pod wieloma względami podobny do wcześniejszej wersji, jednak zgodnie z przewidywaniami powinien być znacznie bardziej praktyczny i życiowy. Dzięki temu predykcje na jego temat są w większości przypadków pozytywne.

 

Pomoc dla czwartoklasistów - na czym ma polegać?

 

Czwarta klasa to dla wielu uczniów ważny i przełomowy moment w ich życiu. Państwo, mając na uwadze, jak ważny jest to okres, przygotowało specjalną ustawę, na mocy której czwartoklasiści dostaną darmowego laptopa. Według przewidywań na sprzęt elektroniczny załapie się powyżej 350 tys. uczniów. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest rozwijanie młodzieży pod kątem technologicznym oraz zapewnienie im lepszej przyszłości. Osoby, które liczą na szybki zarobek dzięki otrzymanemu laptopowi, mogą być jednak lekko zmartwione, ponieważ każdy sprzęt będzie posiadał grawer z orłem oraz napis "Rzeczpospolita Polska", co ma na celu zredukowanie ryzyka jego ewentualnej sprzedaży. Co istotne, każdy uczeń ma możliwość otrzymania wyłącznie jednego urządzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że zmiana ta musi być odebrana z uśmiechem na twarzy. Dzięki niej dzieci będą miały bowiem okazję na usprawnienie i uatrakcyjnienie swojej nauki. Równocześnie nauczyciele zachęcają, by dzieci coraz częściej czytały. Pomóc mogą w tym audiobooki, które są synonimem nowoczesności. Najlepsza platforma z audiobookami oferuje szeroki wybór, dzięki czemu każda osoba znajdzie tam idealną lekturę dla siebie. Na platformie można znaleźć zarówno książki dla dzieci, jak i dla dorosłych.

 

Zmiany na lekcjach wf-u - co będą obejmować?

 

Zmiany na lekcjach wychowania fizycznego to często powtarzany temat. Niemalże co roku przeprowadzane są spore reformy, które zmieniają sposób oceniania czy zakres obowiązków uczniów. Nie inaczej będzie w nadchodzącym roku szkolnym. Zgodnie z przewidywaniami po wakacjach wszyscy uczniowie uczestniczący na lekcjach wf-u mają brać udział w ogólnodostępnych testach sprawnościowych. Uzyskane przez nich wyniki mają być następnie wpisane do systemu, który będzie miał za zadanie analizować sportowe postępy młodzieży. Testy sprawnościowe mają obejmować nie tylko bieg 10 razy po 5 metrów i skok w dal z miejsca, lecz również bieg wahadłowy i popularną deskę. Zgodnie z predykcjami wyniki mają nie podlegać ocenie, a jedynie być źródłem umożliwiającym znajdowanie sportowych talentów.

 

Podstawy programowe przedmiotów - jakie zmiany mają zostać wcielone w życie?

 

Zmiany w podstawie programowej mają mieć wyłącznie charakter kosmetyczny. W przypadku techniki dodane zostaną lekcje związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz kwestie dotyczące wychowania komunikacyjnego. Do szkół podstawowych wprowadzona ma zostać także łacina. Wstępnie ma być ona jedynie drugim językiem obcym, którego będą uczyć się wybrani i chętni uczniowie. Możliwość nauki łaciny będzie przysługiwać wszystkim dzieciom, począwszy od VI klasy podstawówki. Ministerstwo rozważa również zmniejszenie ilości godzin lekcyjnych. Choć nie zostało to jeszcze potwierdzone, to wiele wskazuje na to, że plany lekcji od września będą znacznie korzystniejsze dla młodzieży.

 

                                                                 ..............Artykuł sponsorowany...........

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.28284502029419