Sobota, 27.04.2024, Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Szukanie pracy w Elblągu – jakie błędy popełniamy i jak ich uniknąć?

31.03.2023, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Szukanie pracy w Elblągu – jakie błędy popełniamy i jak ich uniknąć?

Rynek pracy w Elblągu jest niezwykle zróżnicowany. Bez problemu znajdziesz ogłoszenia o pracę w większości zawodów – zarówno na stanowiska specjalistyczne oraz kierownicze, jak i te niewymagające wysokich kwalifikacji. Najpierw jednak trzeba wiedzieć, gdzie szukać ofert pracy i jak wystrzegać się błędów, które znacząco zmniejszają szansę na otrzymanie zatrudnienia. Jak znaleźć pracę w Elblągu?

 

 

Jak wygląda rynek pracy w Elblągu i gdzie szukać ofert zatrudnienia?

 

Choć Elbląg jest drugim największym miastem w województwie warmińsko-mazurskim, to lokalna stopa bezrobocia jest zaskakująco wysoka. W grudniu 2022 roku 6,7 proc. mieszkańców miasta pozostawało bez pracy – w całym powiecie elbląskim było to już aż 13,5 proc. bezrobotnych. Łącznie przekłada się to na ok. 5000 osób poszukujących zatrudnienia, przez co konkurencja jest duża.

 

Skutki wysokiego bezrobocia widać w wynikach badania Barometr zawodów 2023. Okazuje się, że deficyt pracowników w Elblągu występuje tylko w kilku branżach. Na łatwe znalezienie pracy mogą liczyć przede wszystkim wykwalifikowani pracownicy z sektora budowlanego i logistycznego. To kierowcy ciężarówek i autobusów, cieśla, dekarze, murarze, betoniarze, lakiernicy czy ślusarze. Co ciekawe, wśród deficytowych zawodów znajdują się też ratownicy medyczni, księgowi oraz fryzjerzy.

 

Niestety rynek pracy w Elblągu nie jest aż tak rozbudowany, jak w innych miastach, przez co trzeba włożyć duży wysiłek w znalezienie pracy. Gdzie szukać ofert pracodawców? Najwięcej ogłoszeń o pracę znajdziesz na GoWorkw serwisie są publikowane zróżnicowane oferty, obejmujące różne branże i stanowiska. Warto zajrzeć na lokalne grupy na Facebooku, gdzie często pojawiają się oferty pracy dorywczej lub tymczasowej. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie mediów lokalnych. Większość pracodawców ogłasza się w internecie, ale oferty pracy znajdziesz też w elbląskim urzędzie pracy!

 

 

Najważniejsze błędy podczas szukania pracy

 

Podczas szukania pracy popełniamy różne błędy – niektóre są poważne, a inne drobne i mało znaczące, ale mimo to należy ich unikać. Czego trzeba się wystrzegać? Jak skutecznie znaleźć pracę w Elblągu?

 

 

Błędy w CV

 

CV to podsumowanie dotychczasowej kariery zawodowej. To właśnie na podstawie tego dokumentu rekruterzy przesiewają kandydatów i wybierają osoby z największym potencjałem. Dobre CV powinno być estetyczne oraz możliwie treściwe. Warto dopracować sekcję z doświadczeniem oraz umiejętnościami – wykształcenie wciąż jest ważne, ale pracodawcy coraz rzadziej zwracają na nie uwagę. Należy pokrótce opisać zakres obowiązków na dotychczasowych miejscach pracy i wybrać takie zdolności, które okażą się przydatne na stanowisku, na jakie aplikujesz.

 

 

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować?

 

Wiele osób nie przygotowuje się właściwie do rozmowy kwalifikacyjnej, co znacząco zmniejsza szansę na otrzymanie pracy. A przecież jest to naprawdę proste! Po przyjęciu zaproszenia od rekrutera sprawdź najważniejsze informacje na temat firmy i przygotuj odpowiedzi na najczęstsze pytania. Przed rozmową ubierz się stosownie do okoliczności (elegancko, ale bez przesady) i postaraj się nie stresować.

 

Rekruter może zadać Ci różne pytania. Zazwyczaj zapyta się o twoje dotychczasowe doświadczenie – przygotuj się do opowiedzenia o poprzedniej pracy. Pamiętaj też, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej oceniasz profesjonalizm i podejście do pracowników u przyszłego pracodawcy. Jeśli coś Cię rozczarowało lub warunki zatrudnienia są za słabe, to nie musisz decydować się na przyjęcie oferty. W takiej sytuacji grzecznie odmów i podziękuj za poświęcony czas.

 

 

Szukanie pracy to praca

 

Szukanie pracy to też jest praca – wysyłanie CV i uczestniczenie w rozmowach kwalifikacyjnych wymaga dużo wysiłku, a im więcej czasu poświęcimy, tym większa szansa na pożądany efekt. Dlatego warto energicznie podejść do poszukiwań i faktycznie poświęcić na nie co najmniej godzinę dziennie. Ważna jest nie tylko ilość, ale też jakość. Należy dokładnie dopracować CV i każde zgłoszenie, a do tego drobiazgowo przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. W ten sposób pokażesz, że firmie opłaca się Ciebie zatrudnić!


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.60908007621765