Sobota, 27.11.2021, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Czy można uchronić się przed kontuzjami w sporcie?

06.04.2021, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czy można uchronić się przed kontuzjami w sporcie?

O kontuzjach i rozmaitych urazach podczas trenowania różnych dyscyplin sportowych słyszeliśmy wszyscy. Czy jednak możemy uniknąć takich negatywnych skutków naszej aktywności fizycznej?


Statystyki pokazują, że bardzo często rezygnujemy z uprawiania sportu nawet wtedy, gdy jesteśmy profesjonalnymi sportowcami właśnie z uwagi na jakieś poważniejsze urazy. Wtedy bardzo szybko można się zniechęcić albo siłą rzeczy z uwagi na niemożność dalszego trenowania trzeba zaprzestać dalszej kariery zawodowej.
 
Urazy takie powstają również u niezbyt doświadczonych osób i amatorów, którzy dopiero co zdołali się przekonać do biegania albo jazdy na rowerze. Dlatego bardzo istotna będzie profilaktyka i oczywiście odpowiednie wyposażenie. Niezbyt wygodne buty wykorzystywane w kolarstwie albo nawet podczas okazjonalnego biegania mogą się właśnie przyczynić do powstawania bardzo różnych zwyrodnień albo nawet skręceń kostki.
 
Czym są kontuzje?

 
Niejednokrotnie oczywiście wychodzimy z bardzo pozytywnych pobudek, gdy chcemy zakosztować takiej aktywności fizycznej. Nieoczekiwanie jednak dla nas, zanim jeszcze zdołaliśmy na poważnie rozpocząć nasze treningi, pojawiła się już kontuzja. Czym jednak ona będzie w praktyce? Jest to po prostu uraz, który będzie wywołany jakimś ruchem patologicznym albo nie we właściwy sposób wykonanym. To mogą być również czynniki zewnętrzne, które będą oddziaływać na nasze ciało więc od nas niezależnie i bez naszej ingerencji. Fortuna opinie o bonusach, aplikacji, kursach, płatnościach umożliwiają dobre rozpoczęcie rozrywki w typowanie wydarzeń sportowych i poznanie wszystkich informacji, które mają wpływ na rezultat końcowy.


 
Zwykle urazy będą powstawać w sportach, gdzie głównym celem jest zmaksymalizowanie szybkości i siły. Statystyki pokazują, że kontuzje bardzo często występują w crossficie i trójboju, a także sportach kontaktowych, a więc piłce nożnej, siatkówce, czy też koszykówce. Poza tym kontuzje z uwagi na rozmiar uszkodzeń mogą być ciężkie albo lekkie. Te ostatnie mogą nas unieruchomić na krótki czas i na szczęście szybko można je zlikwidować. Pomagają gorące kąpiele albo sauna, czy też masaże i rozciąganie. Sprawdzają się też maści przeciwobrzękowe.
 
 
Ciężkie kontuzje mogą być groźne
 
Drugi typ kontuzji to te ciężkie, które zwykle dotykać będą sportowców zawodowych. Zauważane są też wśród amatorów, którzy trenują dyscypliny, które będą stwarzały większe ryzyko wystąpienia urazów. Wymienić tu należy oczywiście podnoszenie ciężarów, a także sztuki walki, czy też jazdę figurową i konną. Do tego dochodzą jeszcze różne ekstremalne odmiany dyscyplin takich jak freestyle motocross, które są szczególnie niebezpieczne. W takich sytuacjach najczęściej będzie potrzebna konsultacja lekarska i nawet zaprzestanie treningów czasami na dłużej. Do takich kontuzji zaliczamy naderwanie mięśni albo złamania, czy też pęknięcia i zwichnięcia. Dotyczy to stawów i kości. Poza tym wymienia się tutaj głębokie rany okolic głowy albo przygniecenie przez ciężar.
 
 
Jak unikać kontuzji?
 
Najprostszym i skutecznym sposobem, który zawsze się sprawdza i pozwala uniknąć kontuzji, będzie oczywiście odpowiednio przeprowadzona rozgrzewka. W zależności od sportu może być mniej lub bardziej dynamiczna. Poza tym przydaje się też trening izometryczny, a więc chodzi o kilkunastosekundowe spięcia konkretnych mięśni i utrzymanie ich napięcia. Zawsze jednak robimy to w konsultacji z trenerem.

 

W
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ kum
  Wtorek, 06.04

  Od kiedy to siatkówka jest sportem ... kontaktowym?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1098449230194