Piątek, 29.03.2024, Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Odfrankowienie kredytu - na czym polega?

23.02.2021, 10:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Odfrankowienie kredytu - na czym polega?
REKLAMA

Kredyty waloryzowane kursem CHF są problemem kilkuset tysięcy polskich kredytobiorców i ich rodzin. Wielu z nich boryka się z trudnościami ze spłatą rat kredytowych, które stale rosną na skutek wzrostu kursu franka szwajcarskiego. W takiej sytuacji regulowanie zobowiązań z tytułu zaciągniętego kredytu mocno nadwyręża domowy budżet.

 

Innym problemem jest wartość zadłużenia pozostałego do spłaty, w wielu przypadkach przewyższająca kwotę pożyczonego kilkanaście lat temu kapitału, a także aktualną wartość rynkową nieruchomości. Oznacza to, że kredytobiorcy zostali związani z zakupionym mieszkaniem lub domem na kilkadziesiąt lat, gdyż cena jaką uzyskaliby ze sprzedaży, nie wystarczy na spłatę kredytu. Czy jest to jednak sytuacja bez wyjścia? Niekoniecznie, można bowiem podjąć kroki w kierunku odfrankowienia kredytu.


Czy można uwolnić się od kredytu waloryzowanego kursem CHF?


Osoby posiadające kredyt denominowany lub indeksowany kursem franka szwajcarskiego mają szanse na skuteczne uwolnienie się od tego problemu. Odpowiedzialność za obecną sytuację Frankowiczów powinny przejąć na siebie banki, które przed laty prowadziły masową akcję sprzedażową kredytów waloryzowanych kursem CHF. W rzeczywistości banki nie tylko zaniedbywały obowiązek poinformowania kredytobiorcy o możliwych skutkach podpisania umowy, ale wręcz wprowadzały klientów w błąd, sugerując, że oferują produkt bezpieczny. Tymczasem sprzedawały produkt obarczony znacznym ryzykiem kursowym, które w całości przerzucały na kredytobiorców. Wiele osób decydujących się na kredyt we franku nie miało świadomości ryzyka, a także nie rozumiało mechanizmów wpływających na wysokość rat oraz wartość zadłużenia. Zawiłość i obszerność umów kredytowych skutecznie zaciemniała obraz ryzyka wiążącego się z podpisaniem takiej umowy. Co więcej, banki twierdziły, że sprzedają kredyty walutowe, a de facto były to kredyty powiązane z kursem CHF, wypłacane i spłacane w złotówkach.

 

To banki jednostronnie dyktowały, po jakim kursie przeliczane są raty kapitałowo-odsetkowe wyrażone w CHF. Mechanizm ten powodował, że kredytobiorca spłacał wyższą wartość kapitału, w porównaniu do pierwotnie zaciągniętego, co przekładało się na zawyżone raty kredytowe. Oznacza to, że umowy kredytów frankowych rozmijają się z tradycyjną konstrukcją umowy kredytu, której podstawą jest zobowiązanie kredytobiorcy do zwrotu kwoty otrzymanej, a nie wyższej. W ostatnich latach szereg instytucji krajowych, jak i europejskich (m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - UOKiK, Rzecznik Finansowy, Rzecznik Praw Obywatelskich, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - TSUE) opowiedziało się po stronie kredytobiorców. Uznały one, że zawarte w umowach frankowych klauzule indeksacyjne mają charakter abuzywny (tzn. są niedozwolone). W praktyce sprawia to, że zapisy te należy usunąć z umów kredytowych, a kredyt powinien zostać odfrankowiony.

Na czym polega odfrankowienie kredytu?

Odfrankowienie kredytu polega na usunięciu z umowy kredytowej klauzul indeksacyjnych, na podstawie których bank przeliczał po kursie kupna i sprzedaży CHF wartość rat kredytowych. W przypadku jeśli w umowie znajdują się klauzule indeksacyjne, to skutkiem ich usunięcia jest nieważność, od momentu podpisania umowy, aż do końca jej trwania. Z treści umowy usuwane są niedozwolone zapisy, a kredyt jest traktowany tak, jakby od początku był kredytem złotówkowym. W praktyce oznacza to, że wartość kapitału pozostałego do spłaty w CHF przeliczana jest na złotówki po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu.

Ponadto, bank zobowiązany jest do zwrotu nadpłaconych przez lata rat kredytowych, na skutek przeliczania po kursie CHF oraz tzw. spreadów (różnic pomiędzy kursem sprzedaży, a kursem kupna CHF). Skutkuje to nie tylko znacznym zmniejszeniem salda zadłużenia, ale także obniżeniem wysokości rat. Odfrankowienie ma zastosowanie nie tylko do rat już spłaconych, ale także do przyszłych. Co istotne, usunięcie klauzul indeksacyjnych z umowy nie wiąże się ze zmianą pozostałych warunków umowy. Tak więc, oprocentowanie kredytu nie ulega zmianie. Dla kredytobiorcy stanowi to dodatkową korzyść, gdyż oprocentowanie kredytów frankowych jest niższe niż kredytów w PLN.

W jaki sposób można domagać się odfrankowienia kredytu?

Pierwszym krokiem powinna być wnikliwa analiza dokumentacji kredytowej pod kątem występowania niedozwolonych klauzul indeksacyjnych. Warto skorzystać w tym względzie z pomocy profesjonalnych kancelarii prawnych, zajmujących się kredytami frankowymi. Po przedłożeniu do analizy treści umowy kredytowej, regulaminu udzielania kredytów i harmonogramu spłat, specjalista oceni czy umowa zawiera niedozwolone klauzule, których usunięcia można domagać się od banku. Jeśli potwierdzi się to przypuszczenie, można złożyć w banku reklamację, domagając się usunięcia niedozwolonych zapisów i odfrankowienia kredytu. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że banki rzadko idą na ugodę. W tej sytuacji jedynym wyjściem jest złożenie pozwu sądowego i domaganie się odfrankowienia kredytu w toku postępowania przeciw bankowi.


K&S Kancelaria Radców Prawnych Kardasz Staszak Sp.p. WWW: https://www.krp-ks.pl/.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98061418533325