Wtorek, 16.07.2024, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Elbląskie sociètè – cz. 7.

04.11.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląskie sociètè – cz. 7.

Niedawno Janusz Hankowski obchodził siedemdziesiąte urodziny oraz  czterdziesty jubileusz pracy artystycznej.

Wystawa zorganizowana dla uczczenia całokształtu twórczość artysty miała miejsce w Muzeum Elbląskim w 2002 roku. Ekspozycji pt.: Żuławy i Wysoczyzna w malarstwie nadano charakter retrospektywny. Janusz Hankowski urodził się w 1933 roku, jest absolwentem etnologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz wydziału Malarstwa na PWSSP w Gdańsku.

Artysta zdobył już sobie uznanie oraz sympatię elblążan i nie tylko. Przez wiele lat współpracował z Galerią El (jest współorganizatorem idei  „Salonów Wiosennych”), był aktywnym członkiem ETK, ponadto uczył plastyki w średniej szkole zawodowej oraz pełnił funkcję przewodniczącego elbląskiego oddziału ZPAP.  Brał udział w licznych wystawach krajowych, zagranicznych i środowiskowych. Miał również kilkadziesiąt ekspozycji indywidualnych. Ma na swoim koncie wiele nagród, w tym również Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Janusz Hankowski najchętniej posługuje się techniką malarską i graficzną. Nie stroni jednakże od mniej konwencjonalnych sposobów dla wyrażenia wizji artystycznych, stąd wraz z żoną tworzą na tkaninie. Ciekawe efekty udaje się państwu Hankowskim otrzymać dzięki technice batiku, która polega na barwieniu tkaniny, po wcześniejszym pokryciu jej roztopionym woskiem. W ten sposób na materiale pozostają niezabarwione miejsca, które w raz z kolorem tworzą mozaikowe wzory.

Pierwsze prace Janusza Hankowskiego - „Don Kichoty” – przedstawiały groteskowe postaci, nostalgicznie zapatrzone w dal. Artysta nadawał im nieco schematyczne pozy, co dodatkowo podkreślało zadumę i zawieszenie w czasoprzestrzeni bohaterów z obrazów. Z późniejszych prac na widza spoglądają świątki. Zastygli w jakiejś pozie ludowi mędrkowie, stylizowani na postaci znane z ikonografii bizantyjskiej, zawsze zwrócenie są przodem do patrzącego. Groteskowi bohaterowie pozbawieni zostali cech indywidualnych, co nadaje im sens transcendentalny. Każdy oglądający obraz ma wrażenie, że to on i jego życie jest kontemplowany. Między widzem i świątkiem zachodzi specyficzna relacja, ponieważ obie strony zadają sobie nawzajem ważne pytania egzystencjalne.

Inny rodzaj malarstwa uprawianego przez Janusz Hankowskiego to pejzaże, również nawiązujące do malarstwa bizantyjskiego. Na obrazach pojawiają się elementy kojarzone z kulturą Wschodu, kopuły, niejednokrotnie dzikie zwierzęta i ptaki. Najchętniej artysta posługuje się ciepłą kolorystyką dbając jednocześnie o harmonijne łączenie barw. Wszystkie wymienione elementy sprawiają, że pejzaże tworzą baśniowe całości. Orientalizm zaś dodaje im specyficznego klimatu, który jest rzadkim zjawiskiem wśród lokalnych twórców. Widz patrząc na prace Janusza Hankowskiego ma wrażenie, że został przeniesiony w świat nadrzeczywisty, pełen nieodgadnionego.

fot. www.fotoinfo.pl

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.151978969574