Sobota, 13.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Dworzec bez klamek i kafelek

14.11.2008, 12:35:04 Rozmiar tekstu: A A A
Dworzec bez klamek i kafelek

Elbląski Dworzec PKP, wraz z 7 innymi dworcami regionu gdańskiego, trafił pod lupę urzędników Najwyższej Izby Kontroli. Już po samym jego wyglądzie zewnętrznym, można się było domyślać, że nie wypadł on w raporcie NIK najlepiej. Choć pomimo wielu zastrzeżeń, elbląski dworzec i tak miał najmniej wad na tle pozostałych.

Jak wykazała kontrola, w 2005 roku wydatki na bieżące naprawy i remonty ośmiu dworców regionu gdańskiego wynosiły zaledwie 22 tysiące złotych. Dwa lata później było już lepiej, bo na te same cele przeznaczono 302 tysiące złotych. Jednak i ta kwota nie pokryła w wystarczającym stopniu wszystkich wymaganych modernizacji.

Jeżeli chodzi o elbląski dworzec, to wykryto w nim wiele wad, m.in. pomieszczenia ogólnodostępne nie były należycie wyposażone w punkty przeciwpożarowe, instrukcje i oznakowanie dróg ewakuacyjnych. Co ciekawe, nasz dworzec, jako jeden z dwóch, posiadał aktualne kontrole przewodów kominowych. Sześć innych dworców już ich nie miało.

Największą uwagę urzędników NIK przyciągnął niedziałający dźwig dla osób niepełnosprawnych, który uruchomiony został w styczniu tego roku. Co prawda miało to miejsce w Gdańsku, ale u nas pasażerowie również natrafiali na utrudnienia. W płatnych toaletach brakowało... 30 płytek posadzkowych. Ponadto drzwi wejściowe do dworcowej świetlicy były tak zniszczone, że nie posiadały nawet klamki.

Standardową uwagą było to, że posadzka w głównym holu dworca jest popękana i kruszy się, a drzwi wejściowe - nazywać drzwiami jest trudno. Sama elewacja dworca również zainteresowała urzędników, gdzie miejscowe uszkodzenia i zniszczenia wpisały się niechlubnie do raportu.

Podczas kontroli, w miejscach wykorzystywanych do parkowania samochodów zlokalizowanych bezpośrednio przy budynku dworca, nie było wyznaczonych miejsc postojowych dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Dopiero po pewnym czasie zajęto się tym problemem. Obecnie po modernizacji Placu Dworcowego, tego problemu już nie ma.

Mimo wszystko fakt, że elbląski dworzec nie wypadł najgorzej, nie powinno napawać optymizmem. Przez lata budynek niszczał, a obecnie nadaje się do generalnego remontu. Szkoda, że pomyślano o tym dopiero teraz, kiedy w pobliżu rozpoczęły się liczne inwestycje. Zarząd najwyraźniej nie chciał wydawać za dużo pieniędzy na bieżące remonty dworca, skoro w przyszłym roku ma rozpocząć się generalny remont.

O samej, zbliżającej się inwestycji pisaliśmy wielokrotnie na naszych łamach, m.in. w artykule  Dworzec PKP zyska nowe oblicze”. Obecnie przygotowywana jest procedura przetargowa, która wyłoni wykonawcę prac remontowych. O tym wszystkim, oczywiście na bieżąco będziemy informować.

Fot. Mateusz Milanowski

Milan

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ opus
  Piątek, 21.11

  to jest syf i melina a nie dworzec!!wywalic tych zuli smierdzacych ze srodka bo panuje tam taki fetor ze az sie zygac chce!!!!!wogole syf kiła i mogiła!

 2. 2
  0
  ~ Marco
  Poniedziałek, 26.01

  Nie stety ala tam faktycznie tak jest .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.238765001297