Wtorek, 29.09.2020, Imieniny: Michalina, Michal, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Wybory do PE. Lewica Razem idzie po Wiosnę

31.03.2019, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wybory do PE. Lewica Razem idzie po Wiosnę

Lewica Razem depcze po piętach Wiośnie i bije się nie tylko o pierwszeństwo po lewej stronie sceny politycznej. Adrian Zandberg - nieformalny lider Partii Razem - wierzy, że wprowadzi wreszcie " prawdziwą, młodą lewicę" do parlamentu. Nie tylko polskiego. Pierwszym przystankiem ma być Bruksela.

 

Mają szansę? – WP pyta szefa jednego z ośrodków badań opinii społecznej.

 

Progu w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie przekroczą. Ale mogą zaszkodzić Wiośnie. Lewicę Razem popierają ludzie, którzy głosowali na SLD, ale nie podoba im się akces Sojuszu do Koalicji Europejskiej. Część z nich przekazała głosy Biedroniowi, ale część - około 1/5 - pójdzie do Razem

– wyjaśnia rozmówca.

Dodaje, że "Biedroń nie ma swoich wyborców, tylko pozabierał ich innym formacjom".

Teraz część z nich Wiosna traci sukcesywnie. I to jest szansa dla Lewicy – słyszymy.

Do Lewicy Razem przyłączyły się te ugrupowania, które odmówiły współpracy z Koalicją Europejską. Lider Partii Razem Adrian Zandberg nazwał współpracę z Platformą "pójściem pod but Grzegorza Schetyny".

 

W koalicji – oprócz ruchu Piotra Ikonowicza i Unii Pracy – znalazły się również niezależni samorządowcy, działacze społeczni i miejscy oraz związkowcy.

 

Polacy nie będą skazani na wybór pomiędzy prawicą zamordystyczną a prawicą liberalną – przekonuje Zandberg.

Stoimy po stronie pracowników, chcemy rozbudowy socjalnych programów PiS. Nie chcemy powrotu do rządów liberałów. Chcemy natomiast demokracji i rządów prawa. Dajemy zatem wyborcom pełen pakiet lewicowy - sprawiedliwość społeczna i demokracja

– mówi Wirtualnej Polsce Maciej Konieczny z Partii Razem.

Lewica Razem depcze po piętach Wiośnie i bije się nie tylko o pierwszeństwo po lewej stronie sceny politycznej. Adrian Zandberg – nieformalny lider Partii Razem – wierzy, że wprowadzi wreszcie "prawdziwą, młodą lewicę" do parlamentu. Nie tylko polskiego. Pierwszym przystankiem ma być Bruksela.

– Niektóre sondaże dają wam 3-4 proc. poparcia. Wciąż pod progiem – zauważa WP.

Naszym celem jest wejście do europarlamentu. Pierwsze sondaże dają nam na to realne szanse. Nasz elektorat jest szczególnie zainteresowany polityką europejską, dlatego możemy wciąż być niedoszacowani w sondażach

– twierdzi rozmówca.

Gdy pytamy o najważniejsze punkty programowe na eurowybory, Konieczny odpowiada: "europejska płaca minimalna, europejski program budowy mieszkań i europejski program lekowy".

Czy to wystarczy, by konkurować z Wiosną?

Lewica Razem to jedyna lewicowa lista w tych wyborach – przekonuje Konieczny.

A Wiosna? – pytamy.

Konieczny tłumaczy: – Wiosna jest dziś w nieformalnej koalicji ze skrajnie wolnorynkową formacją Ryszarda Petru. Ja sam miałem nadzieję, że partia Roberta Biedronia przesunie polską scenę polityczną trochę w lewo, ale niestety na to nie wygląda. Wiosna dziś sięga po dawnych liberalnych wyborców Nowoczesnej.

Kilka tygodni temu. Media obiega informacja, że Wiosna Roberta Biedronia miała zażądać od Partii Razem prawie miliona złotych. Za co?

W zamian za wkład finansowy w kampanię wyborczą, Razem miała dostać jedną jedynkę na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego. Ale nie dla Adriana Zandberga i nie pod szyldem Razem.

Z "dealu" nic nie wyszło. Razem odmówiła.

Koniec rozmów z Biedroniem? – pytamy jednego z liderów Partii Razem.

W tych wyborach z Wiosną już się nie dogadamy, ale w przyszłości - kto wie? Jesteśmy otwarci na rozmowy – mówi dyplomatycznie nasz rozmówca.

Wiosna może zrobić sporo dobrego w kwestiach praw kobiet czy równouprawnienia, ale ewidentnie skupili się na zdobyciu głosów liberalnych wyborców. My chcemy pozostać lewicą zarówno socjalną, jak i demokratyczną – słyszymy.

Myśli pan, że Wiosna dogada się z Koalicją Europejską?

Robert Biedroń zadeklarował, że Wiosna stworzy po wyborach jesiennych koalicję z Platformą Obywatelską. Dzięki temu jest szansa, że parę progresywnych rozwiązań przejdzie. Na pewno Robert Biedroń z Ryszardem Petru u boku nie powstrzymają Platformy przed powrotem do dzikiego liberalizmu. Za dobrze pamiętam, jak to jest pracować na śmieciówkach za 1500 złotych, żeby się tego nie obawiać

– mówi WP Maciej Konieczny.

Blisko współpracy z Razem byli Zieloni. Nie wyszło, a Zieloni ostatecznie przyłączyli się do Koalicji Europejskiej.

Można było startować samodzielnie, można było budować koalicję z partią Razem. To byłaby decyzja desperacka, tzn. bez wielkich szans na zdobycie mandatu. Ale przynajmniej startowalibyśmy w otoczeniu ludzi bliskich nam ideowo. Nie mogę zdradzić szczegółów, ale była też oferta ze strony Roberta Biedronia - niekorzystna, ale moim zdaniem i tak mniej niekorzystna niż warunki uzgodnione ze Schetyną – mówił niedawno w rozmowie z Krytyką Polityczną były współprzewodniczący Zielonych Adam Ostolski.

Publicysta o Razem mówi tak: – To dziś jedyna partia, która odwołuje się wprost do lewicowej tożsamości. Pilnuje tego miejsca, które SLD opuściło, a którego Robert Biedroń świadomie nie chce zająć.

Ostolski wyjaśnia także problem Partii Razem: – W wyborach w 2015 r. zagłosowało na nich 550 tysięcy ludzi, z czego połowa to byli dawni wyborcy Platformy Obywatelskiej. Partia Razem nie chciała tego elektoratu, który miała, za to chciała mieć ten, którego mieć nie mogła.

Różnica między Razem a Wiosną?

Partia Razem udawała, że nie ma lidera, a Wiosna udaje, że lider jest wszystkim. Wiemy, że to jest też sprawnie postawiona organizacja, ale na poziomie przekazu to jest niemal wyłącznie lider. A co od lidera powstaje, to i od lidera ginie. Osobisty kryzys, jakaś gafa, lider ma zły dzień - i co wtedy z partią? Co będzie trzymać ludzi w kupie? – pyta retorycznie Ostolski.

Dlatego Lewica Razem stawia dziś na kolektyw. Choć niebawem zacznie też promować najbardziej rozpoznawalne nazwiska na listach wyborczych do PE.

Według naszych informacji, numerem 10 na warszawskiej "euroliście" będzie Anna Grodzka, była posłanka Twojego Ruchu.

Plany na kampanię?

Będziemy mieć konwencję w maju, to będzie mocne uderzenie. Poza tym cały czas lokalne wydarzenia i aktywności w terenie. Nie stać nas na wynajmowanie Torwaru czy Kongresowej co tydzień. Tam, gdzie zabraknie pieniędzy, uzupełnimy to pomysłami – mówi Wirtualnej Polsce Maciej Konieczny.

Oceń tekst:

Ocen: 8

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ agent tomek
  Niedziela, 31.03

  Celem współczesnej demokracji jest doprowadzenie do zanikania wśród współczesnych ludzi zdolności do autentycznego poznawania rzeczywistości, oraz do podejmowania naprawdę własnych decyzji.

 2. 2
  +5
  ~ 6tyui
  Niedziela, 31.03

  Musiał bym być pogrobowcem minionego ustroju aby popierać tego typu partie.

 3. 3
  +2
  ~ Cha,cha
  Niedziela, 31.03

  Chcieć to wy możecie, wylecicie wszyscy z hukiem. Wreszcie.

 4. 4
  --11
  Robert Koliński
  Niedziela, 31.03

  Szkoda, że nie sprecyzowano co to za "szef jednego z ośrodków badań opinii społecznej", bo chętnie byśmy się pośmiali z jego wcześniejszych wróżb i przepowiedni;) Przypomnę tylko, że w 2011 roku Palikotowi wieszczono "max 1%" - otrzymał 10.9% głosów, podobnie jak nam w 2015 roku przepowiadano, że nie zdobędziemy "nawet pół procenta" - otrzymaliśmy 3,62% w skali kraju, w okręgu elbląskim nawet więcej, bo 3,8% głosów:) Wg sondaży z ostatnich tygodni mamy również 4-4,5% poparcie w chwili obecnej, a będzie jeszcze więcej, bo jako jedyni mamy rozsądny, pracowniczy, obywatelski, demokratyczny i proeuropejski program:) Co ciekawe, wszystkie te wyniki robimy bez w zasadzie żadnego dostępu do mediów mainstreamowych (reżimowych czy neoliberalnych), gdzie jesteśmy celowo marginalizowani.

 5. 5
  +4
  ~ Mieszkaniec
  Niedziela, 31.03

  I bardzo dobrze bo moze i w koncu w tym skostnialym miescie uda sie pogonić niemrawe towarzystwo i obudzić lemingi do zycia

 6. 6
  +20
  ~ Zmiana
  Niedziela, 31.03

  Ostatnia sesja pokazala calkowity brak umiejetnosci myslenia strategicznego , rozwojowego oraz całkowitą. dezorganizacje techniczną i proceduralną ! To miasto ginie i umiera na naszych oczach! Tym ludziom , tym przedstawicielom będziemy to zawdzieczać! Czas na zmiany jakiekokwiek ale zmiany

 7. 7
  +21
  ~ Pseudo demokracja
  Niedziela, 31.03

  Demokracja w tym miescie polega na lizostwie , służalstwie oraz usuwaniu negatywnych komentarzy myśląc ze to cokolwiek zmieni

 8. 8
  +3
  ~ Rada
  Niedziela, 31.03

  Jeszcze chwila będzie szczaw to tam idzcie a nie w politykę tym bardziej do parlamentu UE.

 9. 9
  +6
  ~ jaaaaaaa
  Niedziela, 31.03

  Robert Koliński ale ty brednie wypisujesz , proponuje udać się do lekarza

 10. 10
  +7
  ~ Won
  Niedziela, 31.03

  Niech będzie cokolwiek byle ci juz odeszli! Niektorzy o których już sie pisze w komentarzach zasluzyli na kartonik i wilczy bilet

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.