Niedziela, 12.07.2020, Imieniny: Jan, Wera, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POŻARY

Takiej sali nie ma w całym regionie. Elbląscy strażacy uruchomili pierwszego w województwie Ognika

14.03.2017, 14:00:29 Rozmiar tekstu: A A A
Takiej sali nie ma w całym regionie. Elbląscy strażacy uruchomili pierwszego w województwie Ognika
Fot. Ryszard Biel

Jak wygląda spalone w wyniku pożaru mieszkanie, jak zachować się, gdy wybuchnie pożar i w jaki sposób wezwać pomoc, m.in. tego dowiedzieć się będą mogły dzieci z elbląskich szkół i przedszkoli w uruchomionej przez strażaków Elbląskiej Sali Edukacyjnej "Ognik". To pierwszy tego typu obiekt w województwie warmińsko-mazurskim. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło dziś (14 marca) w budynku Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 przy ul. Browarnej. 

Elbląska Sala Edukacyjna "Ognik" powstała w ramach prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Komendę Główną PSP rządowego programu Bezpieczna+. 

W całym kraju tego typu sal otwarto w ciągu dwóch ostatnich lat już ok. 80. W naszym województwie jest to pierwszy Ognik. Za chwilę otwieramy drugą salę w Ełku. Akces ich otwarcia zgłosiły jeszcze dwie inne komendy w naszym regionie

- informuje st. bryg. Mirosław Hołubowicz, Komendant Wojewódzki PSP w Olsztynie.

Elbląskiego "Ognika" urządzono na najwyższej, trzeciej kondygnacji budynku Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 przy ul. Browarnej. Pod ten cel zaadaptowano około 100 m2 powierzchni m.in. nieużytkowane, dawne mieszkanie służbowe. To właśnie w nim dzieci na własne oczy będą mogły zobaczyć, jak wygląda mieszkanie spalone w wyniku pożaru. 

Warunki jakie stworzono w tej sali edukacyjnej i sposób w jaki zaaranżowano wnętrze mieszkania, w stu procentach odzwierciedla, jak wygląda takie pomieszczenie podczas trwania pożaru i gdy ulegnie spaleniu. Są tam nadpalone elementy wystroju wnętrz i poszczególnych pomieszczeń, są też efekty świetlne i dźwiękowe oraz imitujące dym, takie jak podczas prawdziwego pożaru

- opisuje kpt. Łukasz Kochan, Komendant Miejski PSP w Elblągu.

Odwzorowanie "spalonego" mieszkania w elbląskim Ogniku, to mistrzostwo świata. Ktoś, kto nie widział na żywo następstw pożaru mieszkania, w tym pomieszczeniu może sobie uświadomić, jaki to jest żywioł i jakie straty on przynosi

- podkreśla st. bryg. Mirosław Hołubowicz, Komendant Wojewódzki PSP w Olsztynie.

Kolejnym wchodzącym w skład Ognika pomieszczeniem jest sala multimedialna, którą wyposażono m.in. w drabiny ze strażackim dzwonem, tablice poglądowe, podręczny sprzęt gaśniczy, przyciski i syreny alarmowe, czy telefony do alarmowania o pożarze. Na wyposażeniu "Ognika" znalazło się również zewnętrzne stanowisko, na którym prezentowany jest efekt płonącej chmury podczas gaszenia wodą rozgrzanych tłuszczów. Całość uzupełniły nowo powstała szatnia oraz toaleta.

Sala "Ognik" będzie służyła przede wszystkim najmłodszym mieszkańcom Elbląga i powiatu. Jej oferta będzie skierowana szczególnie do starszych przedszkolaków oraz dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Dzieci będą mogły dowiedzieć się w niej, jak zachowywać się w różnego rodzaju sytuacjach zagrożenia pożarem. 

Zapewniam, że ta sala będzie zawsze wypełniona dziećmi, którym chcemy przekazywać wiedzę w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Wyjdziemy z inicjatywą do wszystkich placówek edukacyjnych w mieście i powiecie. Wizyty będą odbywać się w formie harmonogramu

- zapowiada  kpt. Łukasz Kochan, Komendant Miejski PSP w Elblągu.

Elbląska Sala Edukacyjna "Ognik" realizowana była przez ostatnie 2 lata. W jej powstanie zaangażowani byli m.in. strażacy, zarówno czynni jak i emeryci, którzy wykonali dużą część prac. Zaadaptowanie pomieszczeń oraz ich wyposażenie kosztowało ok. 50 tys. zł. Środki na ten cel pochodziły z Urzędu Miejskiego w Elblągu w ramach programu Bezpieczny Elbląg oraz z Rządowego Programu Bezpieczna+.

Planujemy jeszcze poszerzyć ofertę "Ognika" o Elbląski Ogródek Edukacyjny, czyli o miejsce na zewnątrz, w którym w okresie wiosenno-letnim dzieci będą mogły poznawać zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego

- informuje kpt. Przemysław Siagło, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Elblągu.

Sale edukacyjne "Ognik" jako pierwsze miały okazję przetestować dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Elblągu.
 

 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Sala edukacyjna straż pożarna na Browarnej ( zdjęć 48 )
Dodano: 2017-03-14 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ RR
  Wtorek, 14.03

  Brawo, super inicjatywa... Nauka przez zabawę. W środku ładnie tylko na zewnątrz strażnica trochę słabo wygląda... może ktoś w końcu pomaluje stare mury!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.