Sobota, 13.04.2024, Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Setki nowych firm, tysiące miejsc pracy w Elblągu. Zbliża się rewolucja inwestycyjna? (opinia nadesłana)

23.05.2023, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Setki nowych firm, tysiące miejsc pracy w Elblągu. Zbliża się rewolucja inwestycyjna?

Zbliża się rewolucja inwestycyjna, z której Elbląg będzie mógł czerpać pożytki pełnymi garściami i w końcu będzie mógł wejść na ścieżkę szybkiego rozwoju, wzrostu gospodarczego i ekonomicznego. Może się tak stać za sprawą mojego projektu o skróceniu okresu amortyzacji dla nowych budynków i budowli niemieszkalnych, który napisałem dla KUKIZ´15. Staraniem posłów Pawła Kukiza i Jarosława Sachajki przybrał on kształt poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Projektowi nadano Druk Nr 3129 i skierowano do pierwszego czytania – wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy reprezentuje poseł Jarosław Sachajko.
 

 


Krótka historia projektu


Projekt ten napisałem z myślą o Elblągu w roku 2010 jako projekt pilotażowy dla Elbląga i Powiatu Elbląskiego i był on prezentowany na łamach elbląskich mediów internetowych jako „Dywersyfikacja inwestycji jako metoda trwałego tworzenia miejsc pracy w regionach objętych wysokim bezrobociem”.

W takcie przedterminowych wyborów samorządowych w drugiej turze, ów projekt przedstawiłem Jerzemu Wilkowi i posłance Elżbiecie Gelert, która obiecała przedstawić go premierowi Donaldowi Tuskowi. Nie znalazł on jednak uznania, a szkoda, bo dzisiaj bylibyśmy w innym miejscu - bylibyśmy bogatym dynamicznie rozwijającym się miastem, prężnym liderem Regionu Elbląskiego.

Dzisiaj taka szansa przed Elblągiem pojawi się raz jeszcze – pytanie czy we współpracy i zgodzie ponad partykularnymi podziałami, potrafimy z tej wielkiej szansy skorzystać?Istota projektu


Obecny stan prawny jest następujący. Każdy przedsiębiorca podejmujący inwestycję polegającą na budowie budynków lub budowli gospodarczych, koszty inwestycji może amortyzować przez 40 lat, czyli 2,5% rocznie. Prosto mówiąc, pieniądze zainwestowane zwrócą się przedsiębiorcy po 40 latach.

Ustawa zmienia ten stan rzeczy w sposób rewolucyjny. Otóż przedsiębiorcy będą mogli indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla wytworzonych we własnym zakresie środków trwałych będących budynkami (lokalami) niemieszkalnym, po raz pierwszy wprowadzanymi do ewidencji środków trwałych, w przypadku gdy:

1. Nieruchomość znajduje się na obszarze gminy zlokalizowanej w powiecie, w którym stopa bezrobocia wynosi co najmniej 150% stopy bezrobocia w kraju, oraz

2. Dochód na mieszkańca gminy jest niższy niż 80% dochodu na mieszkańca w kraju

Okres amortyzacji wynosi 10 lat, a dla powiatów, w których stopa bezrobocia wynosi co powyżej 200% stopy bezrobocia w kraju, okres amortyzacji może wynosić 5 lat.

Takich gmin i powiatów w Polsce spełniających powyższe warunki jest ponad 70%. Elbląg i gminy powiatu elbląskiego spełniają warunki 5-letniego okresu amortyzacji inwestycji.

Co to oznacza dla inwestorów? To, że przedsiębiorca inwestując na przykład w Trójmieście lub w Warszawie, zwrot kosztów inwestycji uzyska po 40 latach, a w przypadku budowy firmy w Elblągu zwrot kosztów inwestycji uzyska po 5-ciu latach, czyli 8 razy szybciej. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że wybór Elbląg jest oczywisty i oczywistym jest, że bum inwestycyjny w naszym mieście stanie się faktem.Czy Elbląg jest gotowy na przyjęcie inwestorów?

Znaczenie tej ustawy dla szybkiego napływu inwestycji do tzw. Polski Powiatowej w długim terminie będzie porównywalne z ustawą Mieczysława Wilczka z 1989 roku o działalności gospodarczej. Idea tej ustawy zrodziła się w Elblągu i dlatego Elbląg powinien być i mam głębokie przekonanie, że będzie wzorem, liderem i beneficjentem pożytków z niej płynących.

Bardzo wielkim atutem naszego miasta jest położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych drogowych i kolejowych, bliskość aglomeracji trójmiejskiej, port morski i stosunkowo dużo terenów inwestycyjnych. Można powiedzieć, że Elbląg ma przysłowiowy złoty rób – cóż zatem trzeba, by nie ostał się nam jeno sznur.

Elbląg w tej kwestii – obojętnie jak by to nie brzmiało dziwnie – potrzebuje ZGODY i WSPÓŁPRACY wszystkich środowisk mimo różnic politycznych i toczącej się parlamentarnej kampanii wyborczej.

Musimy dla Elbląga umieć skorzystać z potencjału posłów i urzędników rządowych PiS-u, z potencjału i lokalnego patriotyzmu posłów i radnych sejmiku PO, PSl-u i Lewicy, z dobrej woli i pracy prezydenta Witolda Wróblewskiego i Rady Miasta. Wreszcie z entuzjazmu wszystkich organizacji społecznych działających w Elblągu. Tylko w takiej formule możemy zacząć już teraz budować Strategię Inwestycyjnego Rozwoju Elbląga.


Ustawa jest teraz na etapie pierwszego czytania. Optymistycznie prace legislacyjne dobiegną końca za trzy, cztery miesiące, a ustawa wejdzie w życie najpóźniej od stycznia 2024 roku. Nie możemy tego czasu zmarnować, bo inni nas wyprzedzą.

Mamy obowiązek razem zgodnie pracować na rzecz budowy Strategii Inwestycyjnego Rozwoju Elbląga obejmującej:

- prospekt emisyjny jako ofertę publiczną dla inwestorów
- inwentaryzację i uporządkowanie terenów inwestycyjnych
- zbudowanie zasobów finansowych z pieniędzy rządowych i marszałka województwa na uzbrojenie Terkawki, komunikacyjne włączenie terenu lotniska do S7
- włączenie EPWiK-u, PGNIG-u i Energi proces uzbrojenia Terkawki
- opracowanie przez Departamenty Urbanistyki i Architektury, Strategii i Rozwoju oraz Geodezji wstępnej koncepcji geodezyjnego podziału modułowego terenów inwestycyjnych i planów zagospodarowania przestrzennego
- zbudowanie wizualizacji multimedialnej Elbląga w ujęciu SIRE.Te prace musimy podjąć RAZEM natychmiast zapominając o małych wojenkach. Każdy na miarę swoich możliwości na zasadzie JFK „nie pytaj co Elbląg może zrobić dla ciebie – pytaj co ty możesz zrobić dla Elbląga". Wszystkie powyższe punkty Strategii Inwestycyjnego Rozwoju Elbląga rozwinę w następnym materiale.

 

Stefan Rembelski
 

Oceń tekst:

Ocen: 14

%71.4 %28.6


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Banały i mrzonki
  Wtorek, 23.05

  Co to za zmiana retoryki i mrzonki o świecie i mieście idealnym! Tu trzeba nowych, mądrych i mlodych ludzi a nie dziadkow i babć ( z szacunkiem) na stanowiskach! Potrzebna reforma wiekowa i mentalna a potem cala reszta!

 2. 2
  +11
  ~ Miłosz
  Wtorek, 23.05

  Jak na tym tle wyglądają wypociny PO, PSl i SLD i Wróblewskiego. Swoją drogą jak wiele może zrobić jedna osoba korzystając ze wsparcia trzech posłów KUKIZ15 ? A totalna opozycja ani jednej ustawy przez 8 lat – oddajcie pieniądze podatników, bo za nic nie robienie nie powinno się płacić

 3. 3
  --1
  ~ okradana przez rząd
  Wtorek, 23.05

  Dajcie już nam spokój.

 4. 4
  +14
  ~ Anna
  Wtorek, 23.05

  Swoja drogą podziwiam pana Rembelskiego za upór, za konsekwencję, za głowę pełną pomysłów. Tyle hejtu się na niego wylewa a on robi swoje, wie co zrobić i czego chce. Robi to z pasji nie dla pieniędzy i to jest jego siła To jest bardzo dobre rozwiązanie i będzie służyło całej Polsce. Czy Elbląg z tego skorzysta – tylko pod warunkiem współpracy wszystkich sił. Jak do niej nie dojdzie – muszą to zrobić mieszkańcy.

 5. 5
  +12
  ~ Detoks
  Wtorek, 23.05

  Jak zwykle nasze elbląskie piekiełko nie będzie w stanie skorzystać z podanego na tacy dobrodziejstwa. Kampania wyborcza się zaczęła wie każdy się okopie we własnym grajdołku i będą pluć jadem wszyscy na wszystkich. Tylko miasta skoda – jak była walka o województwo tez władze miasta były za Olsztynem dzisiaj są tego efekty.

 6. 6
  +18
  ~ zorro
  Wtorek, 23.05

  Wszystko fajnie - tylko co z tym hamulcowym z urzedu

 7. 7
  +4
  ~ Pani s pisu
  Wtorek, 23.05

  Co to ma być/ Mrzonki, ustawa czy pobożne życzenia?

 8. 8
  +7
  ~ kij
  Wtorek, 23.05

  no to startuj pan na posła a w przyszłym roku na prezydenta, dasz pan radę?

 9. 9
  +5
  ~ fatamorgana
  Wtorek, 23.05

  nie mają portu - a mówią że mają. Ba, robią nawet przymusowe referendum czy port który mają ma być ewlbląski czy rzadowy- teraz chcą podpisywać umowy z prywaciarzami żeby mieli port- ale z rzadem się kłócą że port jest i go mają. Nawet mają dyrektora i zarząd tegoż portu co go nie mają. Teraz wprowadzają nowe tematy.... ktoś to rozumie ?

 10. 10
  +23
  ~ Agnieszka
  Wtorek, 23.05

  Elbląg potrzebuje lidera, człowieka z otwartą głową i takiego któremu się chce to miasto ratować przed zbliżającą się katastrofą. Wiek tu nie ma znaczenia tylko kreatywność umysłu. A w tym człowieku jest potencjał – problem w tym że nie należy do miejscowej kliki a może to cnota i dlatego jest tak ostro zwalczany. Przy takim otwarciu szansę mają wszyscy – przedsiębiorcy, inwestorzy, usługi, handel kreatywni obywatele w tym również urzędnicy i kadra naukowa, która w Elblągu jest – tylko czy zechce się nam chcieć. .Wszelkie partyjne koterie niczego dobrego dla Elbląga nie zrobiły i nie zrobią. Co jakiś czas rodzą się ruchy obywatelskie i zmieniają systemy i ustroje. Czy w Elblągu czas takiego się wydarzy - Nowy Piekarczyk potrzebny od zaraz.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0945909023285