Czwartek, 8.12.2022, Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Jak za unijne pieniądze nie zrobić z Elbląga bankruta?(informacja nadesłana) (opinia nadesłana)

15.02.2013, 11:00:26 Rozmiar tekstu: A A A
Jak za unijne pieniądze nie zrobić z Elbląga bankruta?(informacja nadesłana)

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk zaprezentowali wspólnie priorytety inwestycyjne na lata 2014 - 2020 współfinansowane z pieniędzy unijnych. Znalazły się tam miedzy innymi tak kosztowne pozycje jak budowa mostu łączącego Modrzewinę z drogą ekspresową nr 7, rozbudowa nabrzeża przy ul. Radomskiej, uzbrojenie terenów inwestycyjnych na Terkawce i rozbudowa Elbląskiego Parku Technologicznego o nowe skrzydło.

Rozumiem, że taki układ listy ważnych inwestycji, wynika z ogromnego zainteresowania inwestorów, których listy intencyjne, dotyczące przyszłych projektów inwestycyjnych nie mieszczą się już w szafach prezydenckich gabinetów. Zadłużony do granic możliwości Elbląg nie może sobie pozwolić na kolejne nietrafione bardzo kosztowne inwestycje, po skończeniu których budżet miasta - czytaj elblążanie - będzie dopłacał miliony złotych, tak jak to ma już miejsce w przypadku Elbląskiego Parku Technologicznego. Po rozbudowie o kolejne skrzydło strata będzie dwukrotnie większa plus wieloletnia spłata wkładu własnego wniesionego zapewne z kredytu. Jako, że doradza marszałkowi pan prezydent Henryk Słonina, istnieje duże prawdopodobieństwo, że z braku nadmiaru własnych środków inwestycyjnych, most może być zaprojektowany trochę za wąski, jak to ma miejsce przypadku mostu Unii Europejskiej, gdzie zabrakło miejsca na ścieżkę dla pieszych, a skrzyżowania z innymi ciągami komunikacyjnymi trzeba będzie po paru latach ponownie przebudowywać. To nie uszczypliwość z mojej strony, ale troska o kompleksowe analizy na etapie założeń wstępnych do planowanych projektów.

Połowę mniejszy Konin może, a Elbląg ?

Elbląg jako ośrodek subregionalny, ma szanse na koordynację dużego  projektu, robionego wspólnie z powiatami ościennymi, z którego z racji bliskości położenia, mogłyby również korzystać powiaty malborski i nowodworski. To projekt, który będzie mógł być realizowany w partnerstwie publiczno prywatnym, a jego realizacja przyniesie miastu i regionowi wymierne korzyści w postaci tańszej energii, miejsc pracy i tańszą gospodarkę odpadami. Projekt, który sam się docelowo sfinansuje, bez obciążania budżetów miast i gmin. Ten projekt to termiczna utylizacja odpadów, krótko mówiąc spalarnia śmieci. To projekt trudniejszy od ścieżek rowerowych, asystenta bezrobotnego czy nadania imion elbląskim tramwajom, ale warty wysiłku i będący w zasięgu miasta Elbląga. Połowę mniejszy od Elbląga Konin właśnie rozpoczyna realizację takiego projektu. W tym celu powołano Związek Międzygminny "Koniński Region Komunalny" do którego należy 36 gmin subregionu konińskiego. W zakładzie będzie spalanych 94 tysiące ton śmieci rocznie z zachowaniem najbardziej wymagających norm oczyszczania spalin. Całkowity koszt budowy spalarni to ponad 380 mln zł (brutto), z czego prawie 155 mln zł będzie pochodziło z funduszy unijnych. Ponad 145 mln zł (netto) to pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a ponad 10 mln zł (netto) to wkład własny. Prawda, ze to imponująca inwestycja, tworząca miejsca pracy i wpisująca się w dyrektywy płynące z Brukseli? Nie będę zanudzał czytelników szczegółami technicznymi, różnego rodzaju normami czy analizami środowiskowymi, będzie na to czas. Wspomnę tylko, że sakramencko zadłużony Gdańsk rozpoczyna taką inwestycję, Bydgoszcz i Białystok się przymierza. Nie ma innego kierunku - za kilkanaście lat składowiska odpadów znikną bo będą prawnie zakazane, ale znikną też ogromne pieniądze jakie w tej perspektywie 2014 - 2020 będą dostępne w województwie warmińsko mazurskim.

Zanim wylejecie na moja głowę wiadro pomyj

Zapewne larum podniosą obrońcy środowiska i zwyczajowo wszyscy, którzy odmawiają mi udziału w jakiejkolwiek merytorycznej debacie. Tym wszystkim dedykuje informacje podstawowe o już pracujących spalarniach w Wiedniu i małym duńskim mieście Roskilde, gdzie spalarnie zlokalizowano w centrum miasta w sąsiedztwie Mac Donalda, której architektura bardziej przypomina centrum sztuki współczesnej niż obiekt przemysłowy. Nasze uprzedzenia do energetyki atomowej odchodzą powoli do lamusa i wiele gmin wręcz zabiega o lokalizację. Nie ma najmniejszej racjonalnej przesłanki byśmy bez debaty odrzucili możliwość pozyskania inwestycji wartej 400 milionów złotych przy wkładzie własnym rzędu pięciu procent.

 


Stefan Rembelski

Oceń tekst:

Ocen: 17

%58.8 %41.2


Komentarze do artykułu (59)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ flatron
  Piątek, 15.02

  Najpierw aquapark, lotnisko międzynarodowe, most wzdłuż rzeki Elbląg i drogi donikąd, to są pomysły godne naszego mocium-pana.

 2. 2
  --15
  ~ Wyborca Świadomy
  Piątek, 15.02

  Rembelski co to za pajacowanie "... którzy odmawiają mi udziału w jakiejkolwiek merytorycznej debacie." ile razy brałeś udział w spotkaniach organizowanych przez UM lub inne środowiska? NIGDY! Bo ty jesteś najmądrzejszy twoje pomysły najlepsze tylko dlaczego boisz się konfrontacji z adwersarzem publicznej dysputy? Kartka papieru jest płaska i wszystko można na niej napisać nawet największe bzdury....tylko dlaczego to publikują? Dla jaj?

 3. 3
  +1
  ~ Kodi
  Piątek, 15.02

  Witam Odniosę się tylko do zapisu dot. elektrowni atomowych. Odniosłem wrażenie , że autor artykułu jest bardzo pozytywnie nastawiony do tego pomysłu. Nie wiem czy wynika to tylko i wyłącznie z tego, że mamy obiecane tańsze rachunki za prąd ale chyba autor nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji jakie poniosą nasi potomkowie. Jedną z takich konsekwencji jest np. składowanie odpadów radioaktywnych nie tylko z planowanej polskiej elektrowni ale i z elektrowni z innych krajów Europy. Dodatkowo zamieszczam poniżej linki z informacjami , o których nie usłyszymy w rządowych mediach. Pozdrawiam ; http://www.niedlaatomuwlubiatowie.pl/planowane-kopalnie-uranu-w-polsce.html ; http://www.uranstop.pl/

 4. 4
  +18
  ~ hen
  Piątek, 15.02

  te piniadze zostana zmarnowane a resza podziela sie oszusci z PO i cala ich banda

 5. 5
  +14
  ~ Karla
  Piątek, 15.02

  Elblągowi (UM) brakuje potencjału intelektualnego by się porwać na taki projekt. To muszą być ludzie z wyobraźnia i doświadczeniem, którzy zawodowo czymś zarządzali, coś zbudowali - ludzie z realnego przemysłu, z życia gospodarczego, które toczy się w realnym świecie, gdzie przychody są ze sprzedaży produktów lub usług, a nie z dotacji. Gdzie kredyt inwestycyjny jest spłacany z wypracowanego zysku a nie z podatków. To muszą być ludzie, którzy w działaniu kierują się rozumem a nie partyjnymi dyrektywami. Czy będą tacy? - to zależy od nas, pierwsza próba w kwietniu 7 bądź 14 w REFERENDUM.

 6. 6
  +6
  ~ dotacja
  Piątek, 15.02

  projekt jest nie do zrealizowania w Elblagu, za mało pracy przy nim dla geodetów, zdecydowanie za mało,

 7. 7
  +6
  ~ Olek
  Piątek, 15.02

  Taka inwestycja trwa co najmniej 2 lata i jest to co namniej kilkaset miejsc pracy przy budowie - teraz kiedy jest posucha na rynku budowlanym dla lokalnych firm budowlanych. Gra warta świeczki .

 8. 8
  +15
  ~ E-g,50
  Piątek, 15.02

  Słabiutki Prezydent, Słabiutka Rada Miasta = Beznadziejny Elbląga, Elbląg ludzi starych

 9. 9
  +11
  ~ AR
  Piątek, 15.02

  Mam nadzieję że w Elblągu jest więcej mężczyzn którzy noszą długie spodnie jak Pan , a nie krótkie spodenki jak nasz Pan Prezydent i jego urzędujące dzieciaczki - specjaliści od gadżetów . POZDRAWIAM

 10. 10
  +9
  ~ obserwator
  Piątek, 15.02

  Poniżej piękny komentarz nam potrzeba do zarządzania ludzi z doświadczeniem , czyli fachowców , a nie partyjnych koleśi ..Za komuny sekretarz PZPR wzywa swego towarzysza z produkcji , słuchajcie mianuje Was dyrektorem technicznym w zakładach obówniczych w Słupsku ,TOWARZYSZU JA NIE MAM WYKSZTAŁCENIA W TYM KIERUNKU , ALE MACIE GADANEGO , a dziś jest to samo ,więc należy to zmienić w TYM REFERENDUM .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4022569656372