Niedziela, 26.03.2023, Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SONDY

Kto powinien zostać kandydatem w wyborach na Prezydenta Elbląga? Dziś ostatni dzień głosowania!

03.02.2023, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kto powinien zostać kandydatem w wyborach na Prezydenta Elbląga? Dziś ostatni dzień głosowania!

Raz w tygodniu, na łamach info.elblag.pl publikujemy ankietę, w której pytamy o to, kto zdaniem naszych czytelników powinien reprezentować daną partię w walce o fotel Prezydenta Elbląga. Zwycięzcy poszczególnych ankiet staną w szranki w ostatniej, finałowej ankiecie. Kogo mieszkańcy naszego miasta widzieliby jako Prezydenta w następnej kadencji?


Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, że wybory do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów, które miały być przeprowadzone jesienią 2023 roku, odbędą się wiosną 2024 roku.
 

Politycy mają zatem rok, by przekonać do siebie wyborców. Jakie obecnie w Elblągu panują polityczne nastroje? Kto swoim dotychczasowym działaniem zraził do siebie elblążan, a kto zaskarbił sobie ich sympatię?


W pierwszej ankiecie skupiliśmy się na politykach Koalicji Obywatelskiej/ Platformy Obywatelskiej. Wygrał w niej 63-letni Antoni Czyżyk – Przewodniczący Rady Miasta w Elblągu i dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid.


W drugiej głosy można było oddawać na polityków Prawa i Sprawiedliwości. Tu największym poparciem cieszył się 35-letni Andrzej Śliwka - Wiceminister Aktywów Państwowych.


W trzeciej ankiecie przyszedł czas na Lewicę. Tu czytelnicy postawili na posłankę 51-letnią Monikę Falej.


Tym razem prezentujemy kandydatów z grupy Open. Wybraliśmy cztery osoby, które  angażują się w życie naszego miasta (w szczególności te politycznie).


46-letni Paweł Fedorczyk radnym jest trzecią kadencję (2010-2014, 2014-2018, 2018-2023). W wyborach samorządowych za każdym razem startował z listy Prawa i Sprawiedliwości. Od 2010 r. należał do Klubu Radnych PiS. W styczniu 2021 r., po 10 latach, Paweł Fedorczyk zrezygnował z członkostwa w Klubie Radnych PiS i został radnym niezależnym.

Wygłaszając swoje zdanie w różnych kwestiach (m.in. podczas sesji Rady Miasta) Paweł Fedorczyk stara się dystansować od stanowisk Klubów  zaznaczając, że chce brać pod rozwagę wszystkie strony. Obecnie Paweł Fedorczyk jest członkiem Komisji Finansowo-Budżetowej.


Paweł Fedorczyk nie był pierwszym radnym, który został radnym niezależnym podczas tej kadencji. 55-letni Bogusław Tołwiński wystąpił z Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w listopadzie 2019 r.  To pierwsza kadencja Bogusława Tołwińskiego. Świeżo upieczony radny przyznał, że świat polityki jest dla niego nowym doświadczeniem. Bogusław Tołwiński nie był członkiem Platformy Obywatelskiej, ani żadnej innej partii, ale zostając radnym został członkiem Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej. Rok wystarczył, by Bogusław Tołwiński doszedł do wniosku, że Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej nie jest miejscem dla niego.  Jest członkiem Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych.


44-letni Piotr Opaczewski jest członkiem i współzałożycielem Partii Republikańskiej. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz m. in. Gazety Wyborczej.  W 2015 roku, z listy Kukiz'15, startował do Sejmu. Nie udało mu się jednak zdobyć mandatu posła. W 2018, jako kandydat PiS, został wybrany do Rady Miejskiej w Elblągu. Pracował w komisji finansowo-budżetowej oraz komisji polityki regionalnej i promocji miasta. W listopadzie 2021 r. został wicewojewodą warmińsko-mazurskim.


66-letni Stefan Rembelski był do niedawna pełnomocnikiem grupy inicjatorów zorganizowania w naszym mieście referendum mającego na celu odwołanie Prezydenta Elbląga oraz Radę Miasta. Do referendum jednak nie doszło ze względu na niedostateczną ilość zebranych głosów popierających tę akcję.


Stefan Rembelski kilkukrotnie, z ramienia różnych partii i ugrupowań, startował w wyborach na urząd Prezydenta Elbląga. W 2002 r. był m.in. liderem komitetu wyborczego"Czysta lista" i kandydatem tego ugrupowania na fotel włodarza naszego miasta. W 2010 r. startował na ten sam urząd z ramienia Stronnictwa Demokratycznego, a w wyborach w 2018 roku z list Kukiz'15. W 2019 r. w ramienia Kukiz'15 Stefan Rembelski bezskutecznie kandydował do  Parlamentu Europejskiego. Obecnie prowadzi swoją działalność.

 

Czy któraś z tych postaci powinna zostać kandydatem w wyborach w 2024 r. na urząd Prezydenta Elbląga? A może w kategorii „Open” powinien pojawić się inny kandydat? O zdanie postanowiliśmy zapytać naszych czytelników - Kto powinien zostać kandydatem w wyborach na Prezydenta Elbląga?


Głosować można od dziś, 3 lutego, do środy, 8 lutego, do godz. 16.00.


UWAGA!!


Ze względu na zadawane pytania przypominamy, że głosy można oddać tylko jeden raz z jednego IP. Jeśli korzystasz z kilku urządzeń (np. telefon, komputer) podłączonych do jednej sieci z tym samym IP nie zagłosujesz więcej niż jeden raz.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

   Suma głosów:

Oceń tekst:

Ocen: 20

%80.0 %20.0


Komentarze do artykułu (47)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ Fa
  Piątek, 03.02

  Jedynie Rembelski podjął próbę powstrzymania degradacji Elbląga i prawie się mu udało. Reszta się pochowała na z góry upatrzone pozycje by się nie narazić. Wziął na siebie ciężar rozbicia skostniałych struktur w ratuszu opartą na armii emerytów utkanych na stanowiskach dyrektorskich a to wszystko w lokalnym sosie towarzyskim. Mieli wszyscy strachu pełne gacie do tego stopnia że podwyżkę cen ciepła o której wiedzieli na początku grudnia i wprowadzili ją w połowie stycznia. Jedyny facet który umie czytać budżet, zna go na wskroś i próbuje przestrzec mieszkańców przed spiralą zadłużenia, przed rolowaniem długo bo to się skończy katastrofą i ten rok to pokaże. Zaprzestanie się remontów nawet bieżących i będzie dziura na dziurze na których będziemy obrywać zawieszenia i łamać nogi.

 2. 2
  +3
  ~ ???
  Piątek, 03.02

  Kuzwa a gdzie psl??

 3. 3
  --8
  ~ Hans Klos
  Piątek, 03.02

  Ciekawy zestaw - może to jest ten kierunek. Żaden nie jest powiązany z lokalnymi sitwami. A gdyby wygrał Rembelski to wietrzenie miasta i spółek murowane. Jak to mawiał słynny elektryk skakali by z okiem.

 4. 4
  +17
  ~ Bez celu
  Piątek, 03.02

  Ta ankieta bez sensu! Nikt z nich nie będzie więc dreszczyku emocji brak! Lepsze te realne a nie fantazyjne i bez sensownego skutku!

 5. 5
  +9
  ~ Belzebub
  Piątek, 03.02

  Normalnie Opaczewski ale po tych numerach z wyrzucaniem przez tego magika Czarnka piblicznych pieniędzy i sluchania jego belkotu i nienawistnej mowy, o Pisie juz mowy nie ma! Wzniecanie Nienawiści Polaka do Polaka jest czyms ohydnym ! Kiedy patrzy się na tego nieszczęśliwego z samego wyglądu czlowieka chyba tłamszonego w dzieciństwie to Pis odpada w przedbiegach za te plugastwa wyglaszane z jego plugawego ryj..... !!! Zrobil pisowi krecią robotę ! Co prawda nienawiść i podle zachowania są nieobce w prezentowanych wczesniej partyjkach również! Po prostu świat i ludzie się zbiesili ku uciesze Belzebuba

 6. 6
  --26
  ~ Robert Koliński
  Piątek, 03.02

  Hm, no wicewojewoda Piotr Opaczewski byłby jeszcze z tego grona do zaakceptowania, tylko czy on nie miałby już zbyt daleko idących powiązań z sitwą z PiS, pytanie oto? Bo gdyby się okazało (nie mówię, że tak jest, gdybam sobie:), że np. ci złodzieje z I LO od przewału "Willa plus" na miliony z publicznej kasy, to jakaś prawacko-zbójecka konfraternia jest (wszyscy noszą długie brody na ten przykład!), no to byłby konkretny strzał w stopę, na miarę tego, jaki nieudolny, skorumpowany PiS popełnił na własną szkodę właśnie w ostatnich dniach i tygodniach. Na całe szczęście, to zdaje się p. Opaczewski jest po tym porządniejszym, II LO w Elblągu więc jakaś szansa a Nowa Nadzieja w tym przypadku pojawia się;) Acz przyglądać się należy, trzeba i będziemy:) #PrawdaWasWyzwoli

 7. 7
  +5
  ~ Tylko łon
  Piątek, 03.02

  Jedno jest pewne że na początek potrzebna jest dobra miotła , która zmiecie i zamiecie ten wieloletni , zmanierowany i patologiczny układ pajeczyny ktory dla miasta jest już tragiczny ! Tą osobą z tego towarzystwa zdecydowaną jest tylko Stef , reszta oznacza tych co tu są, byli i będą

 8. 8
  --26
  ~ Robert Koliński
  Piątek, 03.02

  Ale tak wogle, to oczywiście najlepszym kandydatem na prezydenta Elbląga byłby kandydat lewicowy i ja bym na tym miejscu widział - podaję bez jego zgody i aktualnego pytania - np. pana Sławomira Malinowskiego, który ma już doświadczenie w elbląskim samorządzie oraz człowiekiem światowym, dużej wiedzy a kultury i obycia jest, tyle że właśnie z tych wszystkich w/w przyczyn, to on się specjalnie do brudnej polityki już nie chce garnąć:) Jak mi go pomożecie przekonać do startu, to będzie miała lewica najlepszego kandydata w tej części wszechświata i zapewne prezydenta miasta. To jak, pomożecie?!;] #tePytania, #SłynneCytaty;

 9. 9
  +14
  ~ Wszoku
  Piątek, 03.02

  Pan Tołwiński mnie niestety zawiódł. W walce o bażantarnie okazał się całkowicie bezskuteczny. On tam wogole jeszcze siedzi w tej radzie miejskiej? Bo coś siedzi cicho i przytakuje głupim ruchom harleya.

 10. 10
  +22
  ~ Nikoś
  Piątek, 03.02

  Tylko silny mąż stanu typu Nikodem Dyzma da radę podnieść to upadające miasto z kolan i wziąć za mordę towarzystwo-:))))

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4808731079102