Wtorek, 9.03.2021, Imieniny: Franciszka, Katarzyna, Dominik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SONDY

Z czym elblążanom kojarzą się Andrzejki? - zobacz wyniki sondy

30.11.2013, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Z czym elblążanom kojarzą się Andrzejki? - zobacz wyniki sondy
fot. MK

Jak podają źródła, tradycja Andrzejek pierwotnie obchodzona była w Szkocji, której św. Andrzej jest patronem. Tam odbywały się huczne zabawy przy suto zastawionych stołach. Zgodnie z Ewangelią, św. Andrzej był pierwszym z 12 apostołów. Jest on patronem narodów słowiańskich, a także orędownikiem zakochanych. Jak w Polsce obchodzimy ten dzień – zapytaliśmy elblążan.

Łukasz Jaczmiński: Właśnie wyjeżdżam do Trójmiasta i tam będę spędzać Andrzejki. Przypuszczam, że wybierzemy się ze znajomymi do jakiegoś klubu i tak będziemy spędzać ostatki. Możliwe, że uda nam się zorganizować, jakieś wróżby. Z tych najbardziej popularnych kojarzę lanie wosku i wróżbę z butami. 

 

Pani Jola: W tym roku nie będę obchodzić Andrzejek. Ale we wcześniejszych latach spotykaliśmy się, aby uczcić koniec karnawału. Andrzejki kojarzą mi się z laniem wosku i innymi wróżbami. 
 


Włodzimierz Masłowski:
Jak dla mnie Andrzejki to koniec karnawału i rozpoczęcie postu. Jest to czas, w którym ja i moja rodzina będziemy przygotowywać się do Świąt Bożego Narodzenia. Nie zastanawiałem się kim jest św. Andrzej. Kiedyś w młodości wróżyliśmy sobie z lanego wosku, a teraz jest to dobra zabawa z moimi wnukami. 

 
Klaudia Wasocka: Andrzejki to dla mnie pomysł na ciekawą imprezę ze znajomymi. Nie mówię o wielkim balu, ale o kameralnej, domowej atmosferze. Często organizujemy imprezy tematyczne, więc Andrzejki są kolejną okazją do spotkania. Uważam, że każdy powinien obchodzić Andrzejki tak jak chce. To jest kwestia wyboru, czy ktoś woli hucznie się bawić, czy spędzać czas w domu ze znajomymi i sobie wróżyć. Myślę, że teraz młodzież nie obchodzi postu i także w tym czasie imprezuje. Dla niektórych mieszkańców Andrzejki to okazja do zabawy, dla innych rozpoczęcie Adwentu i czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. W XVI wieku, Andrzejki obchodzone były głównie przez panny. Mężczyźni świętowali z 24 na 25 listopada w tak zwane katarzynki. 

Andrzejki, obchodzone ostatniego dnia listopada, były kiedyś związane z obchodami ku czci zmarłych, którzy znali przyszłość i w ten dzień mogli podzielić się nią ze śmiertelnikami. To właśnie dlatego, panny wymyślały różne sposoby, by dowiedzieć się, jakie będzie imię przyszłego męża, jego pochodzenie oraz to, która pierwsza wyjdzie za mąż. 

Bardzo dużą wagę tego dnia przywiązywano także snom, które z 29 na 30 listopada miały ogromne znaczenie, a przez niektórych uznawane były za prorocze. 

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ olo
  Sobota, 30.11

  Z seksem, zawsze mężatki szukają wrażeń w ten czas.

 2. 2
  +2
  ~ koliega
  Sobota, 30.11

  Pozdro Jaczmin :D

 3. 3
  +2
  ~ Machupichcę
  Sobota, 30.11

  Z ostrym piciem :)

 4. 4
  0
  ~ blablabla
  Sobota, 30.11

  A Pan Włodzimierz pomylił Andrzejki z ostatkami vel śledzikiem

 5. 5
  +3
  ~ Stary Andrzejka
  Sobota, 30.11

  Andrzejki ? Mój Andrzejek poczęty w Andrzejki :-) Z tym mi się kojarzą.

 6. 6
  0
  ~ tomi
  Sobota, 30.11

  nawet sołtys zalapał sie na fotke :) pozdr-blejd.

 7. 7
  +4
  ~ Pijaczyna
  Sobota, 30.11

  Mnie się kojarzy z flaszką z sasiadem i ogórkiem kiszonym.

 8. 8
  0
  ~ Sąsiad z Okulickiego
  Sobota, 30.11

  "Z czym elblążanom kojarzą się Andrzejki?" no cóż, mi będą sie kojarzyły z szwendaniem się, po Kalenkiwicza na "Zawadzie" osoby , od STARUCHÓW ( zwanych też, prwdopodobnie, " prawie stara generacja " ) ?? Pewnie, wróżyła ta osoba z wosku, mieszkańcom , swój powrót i nawrót "rozumu" ?? ! No cóż .......różnie się ludziom ukłda w głowach .......tak bywa a może nie ??

 9. 9
  0
  ~ zmartwiona
  Sobota, 30.11

  Ktoś tu poruszył temat ul. Kalenkiewicza . "W temacie " andrzejek " , są tu robione jakieś niezrozumiałe dla mnie spotakania w suszarni wieżowca , może odnośnie tego święta ??? Krecą mi sie jakieś osoby po 10 piętrze , których nie znam. O cu tu chodzi ?? Nijak rozwiesić mokre ubrania zimą a dzieci niestety się brudzą. I strach dzieciaki wypuścić za drzwi mieszkania , wiadomo co to za ludzie ?? Kto daje klucze do takiego pomieszczenia ??? Przecież jest określone do czego służy ??? Do schadzek ?? "

 10. 10
  0
  ~ Manipulant
  Niedziela, 01.12

  Mnie andrzejki kojarzą się z mym znajomym ,byłym Radnym-najlepszym-Andrzejem Tomczyńskim .Super gostek!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5592830181122