Sobota, 15.08.2020, Imieniny: Maria, Napoleon, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama


Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY 2013

Minister sprawiedliwości: Będzie nowy sąd i jedyny taki na północy kraju OZI

05.07.2013, 15:20:45 Rozmiar tekstu: A A A
Minister sprawiedliwości: Będzie nowy sąd i jedyny taki na północy kraju OZI
fot. Monika Skorwońska

Platforma Obywatelska na półmetku ostatniej prostej przed II turą wyborów w Elblągu. Dziś politycznego wsparcia Elżbiecie Gelert udzielił m.in. minister sprawiedliwości, Marek Biernacki. Pretekstem do dzisiejszej wizyty było także podpisanie umowy pomiędzy elbląskim Sądem Okręgowym, a firmą SKANSKA S.A na budowę nowej siedziby sądu, który powstanie przy ul. Płk. Dąbka.

- Będzie to nowoczesna, całkowicie wspaniała architektura - zapowiadał Marek Biernacki. - Na inwestycje zostały zabezpieczone pieniądze w budżecie centralnym, więc te są pewne.

Dużo dyskusji wywołała ostatnio sprawa ośrodków migracji ksiąg wieczystych. Te bowiem kończą swoją funkcję. W miejsce tych ośrodków powstaną instytucje o nazwie OZI - Ośrodki Zarządzające Informacją. Taki rozpocznie pracę także w Elblągu - Dodatkowo powstanie tu także Wydział Cywilny, obsługiwany przez referendarzy, którzy zajmą się m.in. obsługą postępowań e- upominawczych oraz będzie wydawał tytuły do elektronicznego postępowania bankowego - wskazuje minister sprawiedliwości. - Na północy Polski taki ośrodek będzie jedynie w Elblągu i w Słupsku.

OZI to ośrodek, w którym będzie się skupiał pierwszy instruktarz, pomoc, moderowanie szeregu reform informatycznych, które będą dotyczyły funkcjonowania Wymiaru Sprawiedliwości w niedalekiej przyszłości - Niebawem, także w sądach cywilnych, później w karnych, wprowadzony zostanie protokół, czyli nagrywanie rozpraw nie tylko głosu, ale też wizji, - mówi Marek Biernacki. - Możemy powiedzieć, że tu będzie siedziba najbardziej nowatorskiej informatycznie bazy. Będzie nowy sąd i jedyny taki na północy kraju OZI.

Ośrodek Zarządzania Informacją, jak również Wydział Cywilny rozpoczną swoją pracę 1 stycznia 2014 roku - W tym ostatnim będzie pracowało 16 referendarzy, którzy pracowali dotąd w Ośrodkach Migracyjnych Ksiąg Wieczystych, a 20 urzędników będzie obsługiwało Centralne Systemy Informatyczne dla sądów powszechnych, reszta pracowników będzie wykorzystywana do orzecznictwa Sądów Apelacyjnych, do apelacji gdańskiej, ale oczywiście tu, w Elblągu - wskazuje minister Biernacki.

Przekopać Mierzeję, czy nie? Elżbieta Gelert: Jestem za


Dziennikarze pytali także Elżbietę Gelert o to, czy gdyby została prezydentem Elbląga, będzie przekonywała polityków PO do tego, by zrealizowany został przekop Mierzei Wiślanej - Ja tylko mogę lobbować na rzecz pozytywnej decyzji co do przekopu - tłumaczyła poseł Gelert. - Natomiast jest to sprawa parlamentu i premiera (...) jeżeli będzie zgoda województwa pomorskiego i dojdziemy w tym do porozumienia i będzie można turystycznie uruchomić przesmyk przez Mierzeję, to jak najbardziej jestem za.

Marek Biernacki zaś wskazywał na problemy z przekopem pod katem ekologii -Przekop może spowodować, że Mierzeja przestanie nią być, a Zalew Wiślany przez nadmierne dosolenie może zmienić swój unikalny charakter - wyjaśniał -  Ale na pewno chcemy, żeby port elbląski był portem o wiele bardziej czynnym, nie tylko turystycznie, ale pełnił rolę uzupełniająca z portami w Gdańsku i w Gdyni. W tym miejscu chcę jednak zwrócić uwagę, że przy pwspółpracy Elbląga i Gdańska powstał np. projekt pętla Żuławska, na którym zyskają obydwa miasta - wskazywał minister sprawiedliwości.

Sprawa nagrań

Marka Biernackiego dopytywano też, czy zapoznał się materiałem nagrań, które przyjęło się juz nazywać "taśmami prawdy"  - Ja mam taki zwyczaj, że z takimi taśmami się nie zapoznaję - powiedział tylko minister sprawiedliwości.

Elżbieta Gelert za to wskazywała, że z ust polityka nie powinny padać takie słowa  - Mam na myśli sformułowania typu "czarna lista" i opisywanie, kto się znajduje na jej szczycie (...) to trochę niestosowne (...) a Platforma nie ma z tym (nagraniem - przyp. red.) nic wspólnego - zakończyła pani poseł.


 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 6

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 7 )


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ nie podpisze sie
  Piątek, 05.07

  szkoda słów

 2. 2
  +11
  ~ sąd
  Piątek, 05.07

  Ciekawi mi który cwaniak pierwszy będzie tu sądzony , no i z jakiej opcji politycznej .

 3. 3
  +10
  ~ ```
  Piątek, 05.07

  Dlaczego nie buduje tego sądu elbląska firma budowlana tylko Skanska?pracy w mieście niema dla miejscowych a dla zagraniczniaków jest , ten budynek powinny budować nasze elbląskie firmy.

 4. 4
  +12
  ~ przestańcie PO obiecywać gruszki na wierzbie
  Piątek, 05.07

  Już miał być: aquapark,stadion,sklep-decathlon,brama wjazdowa na Modrzewinę -trzy wieżowce ,galeria Porto55,Ósemka -galeria itd.można wyliczać wasze obietnice-PO.Obecnie obiecujecie przekop mierzei z tego co POkazywała TVP olsztyn to przekop już będzie kopany na mazurach między jeziorami -kłamcy.CO O TYM NIC NIE WIECIE???Głosuje na PIS bo wam -PO nie warto już wierzyć!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. 5
  +8
  ~ O królowo
  Piątek, 05.07

  Elżbieto, NIE-może Ty i fajna kobitka jesteś, ale Ci wierzę wyjątkowo! Chyba Wilk ma rację, że byłabyś przez kumpelki-Grażynę, Marysię i Malgosię manipulowana, a kumple też nic nie lepsi! Wybacz Elu, ale NIE!

 6. 6
  +9
  ~ PO zapomniało
  Piątek, 05.07

  Co zapomnieliście- PO o podwyżce czynszu i biedzie mieszkańców o podwyżce biletów ZKM,o burdelu śmieciowym który jest w Elblągu-pełne śmietniki lub ich brak,o budowie wielu obiektów których nie ma.PO-wcy zjechało się was tylu to szpadle w ręce i kopać przekop a nie bajki opowiadacie.

 7. 7
  +10
  ~ PO nie zapomniało,
  Piątek, 05.07

  tylko ma to w głębokim poważaniu-Elka tramwajami nie jezdzi, Matka Chrzestna TE Maria z Dulskich Kosecka też nie!

 8. 8
  +7
  ~ Aby do północy
  Piątek, 05.07

  i będzie można pożegnać to tałatajstwo i w klapkach wygodnie zasiąść na kanapie. I czekać-lubię mój szpital, ubóstwiam sejm-nie zabierajcie mi tego-slyszycie? Wasza Ela.

 9. 9
  +5
  ~ Tomek .G
  Piątek, 05.07

  Nie mogę się doczekać 07.07 Te bajery, obietnice .W końcu dzisiaj cisza wyborcza !!!!!!!

 10. 10
  +7
  ~ Marta
  Piątek, 05.07

  A czy ktokolwiek chociaż się zająknie na temat tego, że podsłuchiwanie kogoś i nagrywanie bez jego wiedzy i zgody jest karalne? Czy to nie ma żadnego znaczenia dla lansowanej "prawdy"?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.