Sobota, 4.07.2020, Imieniny: Elzbieta, Malwina, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Proces w sprawie zatrucia jeziora Druzno toczy się już 4 rok. Kiedy zapadnie wyrok?

06.06.2019, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Proces w sprawie zatrucia jeziora Druzno toczy się już 4 rok. Kiedy zapadnie wyrok?

W maju minęło pięć lat od katastrofy ekologicznej na jeziorze Druzno. Nadal nie zakończył się jednak proces w taj sprawie, który od blisko czterech lat toczy się przed elbląskim sądem. Kiedy poznamy wyrok?

Pod koniec maja odbyła się kolejna już rozprawa w procesie przeciw kierownictwu pasłęckiej mleczarni, oskarżonemu o spowodowanie katastrofy ekologicznej na jeziorze Drużno. Termin następnej wyznaczono na 23 lipca.

Proces rozpoczął się w październiku 2015 roku. Toczy się za zamkniętymi drzwiami. Z wnioskiem o wyłączenie jawności wystąpili obrońcy oskarżonych, a sąd się do niego przychylił.

Postępowanie przed elbląskim sądem trwa już od blisko czterech lat. Na jakim obecnie jest etapie i kiedy możemy spodziewać się wyroku, te pytania zadaliśmy rzecznikowi elbląskiej Temidy.

W sprawie została doręczona stronom opinia uzupełniająca biegłego i mają one zakreślony termin na zgłoszenie ewentualnych zastrzeżeń. Postępowanie dowodowe jest na ukończeniu, więc jest szansa na zakończenie postępowania w bieżącym roku

- informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Przypomnijmy. Do zatrucia jeziora Drużno, będącego rezerwatem przyrody i dopływającej do niego rzeki Wąskiej doszło w maja 2014 roku. Z wody wyłowiono wtedy ponad 16 ton śniętych ryb, a straty oszacowano na 360 tysięcy złotych. Jako pierwsi, o tym, że coś niedobrego dzieje się w rzece, a potem już w rezerwacie alarmowali członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu. Krzysztof Cegiel, dyrektor biura PZW w Elblągu, który podczas procesu występuje w charakterze oskarżyciela posiłkowego, od początku podkreślał, że wydarzenie ma rozmiar katastrofy ekologicznej.

Dosyć szybko pojawiło się podejrzenie, że za zanieczyszczenie może być odpowiedzialna firma produkująca sery. Potwierdziła je Prokuratura Rejonowa w Elblągu i w czerwcu 2014 roku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw trzem osobom ze ścisłego kierownictwa przedsiębiorstwa.

Zarzuca się im, że przez ich działania lub zaniechanie działań doszło do wycieku ścieków i amoniaku do rzeki Brzezinka, a następnie rzeką Wąską do jeziora Drużno. To doprowadziło do zagłady żywych organizmów, w tym również gatunków chronionych. Oskarżonym grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 06.06

  Skandaliczna decyzja o wyłączeniu jawności tego procesu, który powinien być nauczką i przestrogą dla podobnych przestępców dopuszczających się przyrodniczego barbarzyństwa. Winnych powinno się skazać na kary bezwzględnego więzienia za podobny czyn, aby w przyszłości uniknąć naśladownictwa przez podobnie rozwydrzonych i bezmyślnych "byzmesmemów" ze słomą w butach.

 2. 2
  +6
  ~ Ekolog
  Czwartek, 06.06

  Za dużo ktoś zarobił, żeby wyrok mógł być prosty, oczywiście policja i sąd na pewno również dostali w łapę

 3. 3
  +5
  ~ Dobroslaw
  Czwartek, 06.06

  Jak znam życie to za 10 lat może się skończy sprawa i sąd uchyli wyrok i przekaże do ponownego rozpoznania i sprawa zacznie się od nowa przez następne dziesięciolecia i tak w nieskończoność.

 4. 4
  0
  ~ polskie sądy zagrożone
  Piątek, 07.06

  Nie powinno się ujawniać personaliów żadnego łajdaka W tym kraju jako gatunek preferowany łajdak jest pod ścisłą ochroną. Brawo dla sędziego

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.