Piątek, 14.08.2020, Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Za nami pierwsza rozprawa dot. zatrucia jeziora Drużno. Czego domaga się OPZW w Elblągu?

17.06.2015, 07:00:56 Rozmiar tekstu: A A A
 Za nami pierwsza rozprawa dot. zatrucia jeziora Drużno. Czego domaga się OPZW w Elblągu?
Sławomir Chabowski, specjalista ds. ochrony zagospodarowania w Biurze Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu (Fot. Adrian Sajko)

3 tony ważą akta dotyczące zanieczyszczenia rzeki Terkawka i jeziora Drużno. Wczoraj, 16 czerwca, odbyła się pierwsza rozprawa, którą Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie wytoczyła właścicielowi chłodni w Gronowie Górnym. Oskarżony nie stawił się na rozprawie, którą sędzia odroczył do 8 września.

Do zdarzenia doszło w maju ubiegłego roku. Delegatura w Elblągu otrzymała zgłoszenie alarmujące o masowym zatruciu ryb. Miesiącami trwało śledztwo mające na celu ustalenie sprawcy tej ekologicznej katastrofy.

Regionalna Dyrekcja Ochrony  Środowiska w Olsztynie założyła sprawę właścicielowi chłodni w Gronowie Górnym. Oskarżycielem posiłkowym w tej sprawie jest Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Elbląg, którego przedstawiciel, jako jedyny, stawił się na pierwszej rozprawie.

- Domagamy się naprawienia szkody, gdzie elementem obliczenia strat jest zmniejszenie ilości członków. Szacujemy, że to będzie ok. 150 osób. Średnia składka w naszym okręgu wynosi 167 zł. Z tego tytułu straciliśmy kwotę 25 tys. 134 zł - precyzuje  Sławomir Chabowski, specjalista ds. ochrony zagospodarowania w Biurze Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu.

To jednak nie wszystkie straty, jakie sygnalizuje Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu.

Następnym elementem, który należałoby naprawić to to, że przez działania oskarżonego doszło do wyrybienia, szacujemy, 50 hektarów jeziora Drużno. Z wielolecia, które odnotowujemy  w księdze gospodarczej, dla tego obwodu to wydajność  38 kg ryby z hektara. To daje nam 1900 kg. Średni koszt mięsa rybiego, nie licząc starlaków (...), to 8 zł, czyli strata wynosi 15 tys. 200 zł.

- zaznaczył  Sławomir Chabowski.

Łącznie OPZW oszacował straty na  ponad 20 tys. zł.

W związku z tym, że oskarżony nie pojawił się wczoraj w sądzie wyznaczono kolejny termin rozprawy. - Nie możemy go aresztować dopóki nie dowiemy się, co się z nim dzieje - tłumaczył sędzia. - Być może wyjechał.

Kolejna sprawa została wyznaczona na 8 września. Przedstawiciel oskarżyciela posiłkowego, powołując się na artykuł 46 Kodeksu Karnego, złożył wniosek o naprawienie wyrządzonej szkody.

- Ta firma, rok wcześniej, już nam zatruła jezioro Drużno. Wtedy doszło do śnięć ryb. Wtedy naprawił tą szkodę. Przez mediacje wynegocjowaliśmy kwotę i udało się dojść do porozumienia. Jednak w 2014 r. doszło do ponownego zrzutu ścieków niedostatecznie oczyszczonych, a tym samym do zatrucia Terkawki i jeziora Drużno - podkreślał  Sławomir Chabowski.

Czy tym razem OPZW liczy na polubowne załatwienie sprawy? - Przedtem udało się dogadać. Myślę, ze jeżeli tym razem byłaby dobra wola strony to pewnie byśmy ponownie przystąpili do mediacji -przyznaje Sławomir Chabowski - Nie ukrywam, że jeśli tak nie będzie, to pozostaje nam tylko droga sądowa.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ MaRS
  Środa, 17.06

  Akta ważą prawie dwa razy tyle co śnięte ryby. Nieźle. Ciekawe ile czasu zajmie ich przeczytanie?

 2. 2
  +3
  ~ terkawka 2
  Środa, 17.06

  Lada moment zacznie się zbiór groszku i kukurydzy i znowu zatruje Drużno.W ciągu dnia produkcja będzie szła wg norm(w razie kontroli)a nocą wsz spompuje do rowów.a 20tys to on zarabia dziennie.

 3. 3
  0
  ~ Wędkarz!
  Środa, 17.06

  Panie Prezesie!Należałem do koła wędkarskiego "KOŁO MIASTO",ale zrezygnowałem z opłacania składek ze względu na tragiczny stan ryb w naszych wodach.Nie chodzi mi tu żeby łowić jak przysłowiowy "mięsiarz",ale przy takiej rabunkowej gospodarce nie ma szans cokolwiek złowić konkretnego.Dlatego wolę przeznaczyć pieniądze na wędkowanie w prywatnych zbiornikach za opłatą,zrobić fotkę,rybę wypuścić!

 4. 4
  +1
  ~ wujek dobra rada
  Środa, 17.06

  a może 1000 zł przecież ryby były śnięte. Jak mu się znowu ręka omsknie chłodnie zamknąć na głucho, no chyba że już łapówy wzięte

 5. 5
  +2
  ~ Weteran
  Środa, 17.06

  Chciałbym doprecyzować. Prawdopodobnie akt mamy trzy tomy, a nie trzy tony. Złośliwy komputer pewnie zamienił literkę m na n.

 6. 6
  +1
  ~ to_jest_to
  Środa, 17.06

  Teraz jest sezon na truskawki, więc w chłodni jest za dużo roboty na przychodzenie do sądu :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.