Poniedziałek, 27.03.2023, Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Elbląski sąd zapodział akta w sprawie Olewnika, prokuratura nie widzi w tym przestępstwa

05.12.2017, 08:15:37 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląski sąd zapodział akta w sprawie Olewnika, prokuratura nie widzi w tym przestępstwa
Fot. Ryszard Biel

Szczecińska prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa w zagubieniu przez elbląski sąd czterech tomów akt z procesu byłych pracowników policyjnego laboratorium, którzy są oskarżeni o sfałszowanie opinii DNA w głośnej sprawie zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Postępowanie zostało umorzone, ale decyzja ta nie jest prawomocna.

We wrześniu ubiegłego roku media obiegła informacja, o tym, że z elbląskiego sądu zniknęły cztery tomy akt sprawy pracowników policyjnego laboratorium, oskarżonych ws. sfałszowania wyników badań DNA szczątków Krzysztofa Olewnika. Nie po raz pierwszy giną akta związane z postępowaniami toczącymi się wokół zabójstwa sprzed kilkunastu. W czerwcu 2004 roku dwóm policjantom z Radomia skradziono w Warszawie samochód wraz z 16 tomami akt. Wtedy nie udało się ich odzyskać. Sprawą dokumentów zaginionych w Elblągu zajęła się Prokuratura Okręgowa w Szczecinie. Śledczy nie dopatrzyli się jednak przestępstwa. Teraz to sąd zdecyduje, czy do postępowania wrócą.

Prokuratura wydała postanowienie o umorzeniu śledztwa z uwagi na brak znamion czynu zabronionego. Natomiast nie jest to decyzja prawomocna. Z uwagi na to, że zostało na nią złożone zażalenie przez osobę uprawnioną, prokuratura w tej chwili oczekuje na decyzję sądu. Spodziewamy się, że ta decyzja zapadnie jeszcze w grudniu albo na początku stycznia

- mówi Joanna Biranowska-Sochalska, rzecznik prasowy Prokuratury w Szczecinie.

Przed Sądem Rejonowym w Elblągu od czterech lat trwa proces Jolanty D. i Bogdana Z. byłych pracowników laboratorium kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Są oni oskarżeni o niedopełnienie obowiązków i sfałszowanie wyniku badań DNA, szczątków Krzysztofa Olewnika. Prokuratura wykazała, że, pracownicy laboratorium pobrali trzy fragmenty kości: z uda, biodra i ramienia. Dwie z tych próbek wykazały zgodność DNA z kodem genetycznym Olewnika, jedna nie. W takiej sytuacji ekspertyzy powinny zostać powtórnie przeprowadzone, co się jednak nie stało, a zajście zatajono. Oskarżony grozi kara do 5 lat więzienia. Proces w Sądzie Rejonowym w Elblągu ruszył w listopadzie 2013 roku. Wyrok jeszcze nie zapadł.

W sprawie biegłych, którzy opiniowali w postępowaniu dotyczącym śmierci Krzysztofa Olewnika termin najbliższej rozprawy to 12 lutego. Jest szansa na zakończenie jej w tym terminie

- informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu.

Przypomnijmy. Krzysztof Olewnik, syn płockiego przedsiębiorcy, został porwany w nocy z 26 na 27 października 2001 roku ze swojego domu w Świerczynku, na przedmieściach Drobina. Mimo przekazania porywaczom okupu został on zamordowany we wrześniu 2003 roku. Ciało Olewnika zostało odnalezione 28 października 2006 w lesie koło Różana pod Ostrołęką i pochowane 4 listopada 2006 na cmentarzu w Płocku. W czasie śledztwa w 2007 roku w areszcie w Olsztynie powiesił się Wojciech F., domniemamy przywódca bandy, która porwała Olewnika. Rok później samobójstwo popełnił inny oskarżony Sławomir K., który współpracował z CBŚ i wskazał miejsce ukrycia zwłok Krzysztofa. W 2009 roku samobójstwo w więzieniu popełnił Robert P. pseudonim "Pedro", trzeci członek bandy..

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Jad
  Wtorek, 05.12

  Bo jeb**y prokurator tez maczal w tym palce i zgarnal łapowki kilkaset tysiecy przeciez

 2. 2
  +16
  ~ Prorok Igor
  Wtorek, 05.12

  oj a dlaczego to mnie nie dziwi?

 3. 3
  +10
  ~ turban
  Wtorek, 05.12

  i to wlasnie tego burdelu i haosu bronia ludzie z PO i KOD? w takim razie ja dziekuje za te ich protesty i chce normalnosci. niech PIS zreformuje sady po swojemu. KODziarskie psy ujadaja i wyja ale trzeba jechac dalej.

 4. 4
  --2
  ~ ???
  Wtorek, 05.12

  Autorze, w tytule użyłeś wyrazu przestępstwo, podaj więc z łaski swojej artykuł kodeksu karnego, który został złamany przez zaginięcie akt.

 5. 5
  +4
  ~ ff
  Wtorek, 05.12

  Przeciez ten caly "sont" i prokuratura to jedna banda. jednie kryja drugich i vice versa

 6. 6
  +2
  ~ wer
  Wtorek, 05.12

  Paragraf się znajdzie kiedy zginięcie jest tożsame ze zniszczeniem przecież ktoś odpowiada za to "zaginięcie" akt personalnie

 7. 7
  --4
  ~ do Turban
  Wtorek, 05.12

  Walnij się w ten głupi turban zanim coś głupiego napiszesz

 8. 8
  +2
  ~ kkel
  Wtorek, 05.12

  Już w zeszłym roku zwracałem uwagę na bałagan w aktach. Nie ponumerowane strony w zszytych dokumentach, po ich ponumerowaniu pozostawione kolejne nie ponumerowane strony proszące się aby w nie coś wetknąć. Nie byłem stroną w sprawie i pozbawiono mnie głosu. Jako osoba z zewnątrz mogę podzielić się uwagami w sprawie pracy tej instytucji jednak skala błędów jest porażająca. Nepotyzm, kolesiostwo, brak poszanowania zasad etyki zawodowej to codzienność. Byle do przodu, byle do przodu!!!

 9. 9
  --4
  ~ ???
  Wtorek, 05.12

  Może któryś hejter odpowie?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2560529708862