Poniedziałek, 23.09.2019, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

To już jest jeden z najdłuższych procesów. "Kulawy" nie powiedział jeszcze ostatniego słowa?

24.08.2017, 12:30:46 Rozmiar tekstu: A A A
To już jest jeden z najdłuższych procesów. "Kulawy" nie powiedział jeszcze ostatniego słowa?
Fot. Ryszard Biel
REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że jedna z najdłuższych i najdroższych spraw w historii polskiego sądownictwa będzie miała ciąg dalszy. Od chwili, gdy ruszył pierwszy proces gangu "Kulawego" minęło w jedenaście lat. Kolejny, toczący się przed elbląskim sądem, zakończył się w maju tego roku. Wyrok nadal jednak nie jest prawomocny.

Pod koniec maja, elbląski sąd wydał wyrok w procesie Jana R. pseudonim "Kulawy" i kilku członków jego gangu. Lista zarzutów wobec nich była bardzo i dotyczyła zarówno handlu papierosami, narkotykami, wyłudzania odszkodowań, jak i zabójstwa.

Sędzia skazał Jana R. na 25 lat więzienia za kierowanie grupą przestępczą, która zajmowała się między innymi handlem narkotykami, przemytem papierosów, wyłudzaniem odszkodowań i dokonała zabójstwa dwóch mężczyzn. Jego "pracownikom" nie udało się dowieść, że są winni morderstwa. Usłyszeli łagodniejsze wyroki, najwyższy 10 lat więzienia, między innymi za: pozbawienie wolności dwóch mężczyzn, udział w grupie przestępczej i wyłudzanie odszkodowań. Wyrok nie jest prawomocny. Wszystko wskazuje na to, że strony skorzystają z prawa apelacji. Na razie złożyły wnioski o pisemne uzasadnienie wyroku, niezbędnego do przygotowania odwołania.

Wyrok w sprawie Jana R. nie jest prawomocny co do żadnego z oskarżonych, co wynika ze złożenia przez strony wniosków o pisemne uzasadnienie wyroku. Termin na sporządzenie uzasadnienia został przedłużony i upływa 31 października tego roku

– informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Przypomnijmy. Gang "Kulawego" działał w latach 1998 - 2003 w okolicach Kisielic koło Iławy (warmińsko-mazurskie). Najcięższy zarzut wobec grupy dotyczył zabójstwa Jerzego O. i Stanisława B., którzy również zajmowali się przemytem papierosów. Na tym tle powstał między nimi a Janem R. spór. Gdy zginęła część transportu do Niemiec podejrzewania "Kulawego" padły na nich. 30 maja 2003 roku szczecinianie udali się do Kisielic, gdzie mieszkał Jan R. Dotarli na miejsce, na co wskazuje, chociażby logowanie telefonów do sieci oraz zeznani świadków. Potem zniknęli bez wieści. Do dzisiaj nie znaleziono ich ciał.

Sprawą w 2003 roku zajęła się prokuratura. W toku śledztwa zarzuciła gangsterom również handel narkotykami, przemyt alkoholu i papierosów, wyłudzanie kredytów i odszkodowań, ale najważniejsze oskarżenie dotyczyło właśnie zabójstwa szczecinian. Sprawa ruszyła w 2006 roku i trwała pięć lat. W 2011 roku Sąd Okręgowy w Elblągu wydał wyrok, w tym skazujący Jana R. na dożywotnie pozbawienie wolności. Od wyroku się odwołano. W 2013 Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił część wyroku, w zakresie zlecenia oraz dokonania zabójstwa i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. W 2015 r. sprawa wróciła do Elbląga. W maju 2017 r. zapadł kolejny wyrok. Nadal jest nieprawomocny.


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ Kris
  Czwartek, 24.08

  Znam Janka, dobry chłop, dbał o ludzi, był jak Janosik

 2. 2
  +2
  ~ Jasiuu
  Piątek, 25.08

  A w zakładach mięsnych co się stało, pół Elbląga o tym trąbiło, czyli to nie prawda?

 3. 3
  +4
  ~ linka
  Piątek, 25.08

  to jakaś żenada i farsa jeśli chodzi o nasze prawo, kulka w łeb i do widzenia, a ten kryminalista Kulawy szopki odstawia, wózkami go wożą, jakie to są koszty do cholery?

 4. 4
  0
  ~ w
  Piątek, 25.08

  powinni nagrać o tym film byłby to hit a nie jakiś pitbull.Chociaż Linda mógłby w nim zagrać!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.