Poniedziałek, 14.06.2021, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Elbląski sąd uchylił wyrok na byłego prezydenta Olsztyna skazanego za gwałt. "Sprawa jest niejednoznaczna"

20.12.2016, 14:50:59 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląski sąd uchylił wyrok na byłego prezydenta Olsztyna skazanego za gwałt. "Sprawa jest niejednoznaczna"
Fot. Ryszard Biel

Po 8 latach sprawa Czesława Małkowskiego oskarżonego między innymi o zgwałcenie ciężarnej urzędniczki wróciła do punktu wyjścia. Elbląski sąd uchylił wyrok skazujący byłego prezydenta Olsztyna na 5 lat więzienia i skierował do ponownego rozpatrzenia.

Dzisiaj (20 grudnia) poznaliśmy wyrok w sprawie Czesława Małkowskiego, byłego prezydenta Olsztyna. Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił wyrok z 2015 roku skazujący go na 5 lat więzienia za gwałt na podległej mu urzędniczce oraz 6-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej i sprawowania funkcji kierowniczych w samorządzie i skierował do ponownego rozpatrzenia. Sprawa wróci więc do Sądu Rejonowego w Ostródzie. Elbląski sąd rozpatrywał apelację, którą złożył zarówno oskarżony, jak i prokuratura. Małkowski chciał uniewinnienia, a prokuratura zwiększenia wyroku do 8 lat więzienia i 10 lat zakazu zbliżania się do zgwałconej kobiety oraz pełnienia funkcji kierowniczych w samorządzie.

Sąd, po ośmiu latach postępowania, dzisiaj (20 grudnia) stwierdził, że wiele jest nieprawidłowości i ponownie trzeba rozpatrywać sprawę. Mój klient przyjął ten wyrok z ulgą, ponieważ liczył na sprawiedliwość, a uchylenie wyroku jest pozytywną decyzją, miejmy nadzieję ostatecznie skutkującą uniewinnieniem. Oskarżony jest już zmęczony tym postępowaniem, ono trwa 8 lat. Jesteśmy jednak zadowoleni z takiego rozstrzygnięcia, ponieważ sąd uwzględnił naszą apelację w zakresie uchylenia wyroku do ponownego rozpoznania. Domagaliśmy się uniewinnienia, ale nie zawsze można osiągnąć uniewinnienie na danym etapie

- komentował wyrok sądu mecenas Marek Gawryluk, obrońca Małkowskiego.

Wielokrotnie już podkreślałam, sprawa jest wyjątkowo skomplikowana, niejednoznaczna. Sąd pierwszej instancji wydał wyrok skazujący. Sąd odwoławczy stwierdził, że orzeczenie sądu było przedwczesne. Ja nie traktuję tego w kategorii porażki. Czy po tylu latach da się coś nowego w tej sprawie powiedzieć? Sąd odwoławczy uznał, że tak więc nie mamy innego wyjścia. Nie ma ryzyka przedawnienia zarzutów dotyczących

- przekonywała Iwona Kruszewska z Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku.

Przypomnijmy. W 2008 roku prezydent Olsztyna został zatrzymany za zgwałcenie ciężarnej urzędniczki. Proces, przed ostródzkim sądem, ruszył trzy lata później. We wrześniu 2015 roku, po czteroletnim procesie, Sąd Rejonowy w Ostródzie, skazał byłego prezydenta Olsztyna, oskarżonego o gwałt i molestowanie, na pięć lat więzienia. Czesław Małkowski został uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w zaawansowanej ciąży oraz usiłowanie gwałtu. Natomiast zarzuty dotyczące przypadków molestowania przez oskarżonego zostały umorzone z powodu przedawnienia. Sąd orzekł również, że były prezydent Olsztyna nie może pełnić funkcji kierowniczych w administracji publicznej przez 6 lat.

Proces Czesława Małkowskiego w sądzie drugiej instancji w Elblągu rozpoczął się w maju 2016 roku i trwał ponad pół roku. Sprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami. Teraz ostródzki sąd po raz kolejny będzie musiał przeprowadzić postępowanie w tej sprawie.

Liczymy na to, że ten ponowny proces będzie szybszy niż poprzedni. Myślę, że nie będzie potrzeby w całości przeprowadzania postępowania, a jedynie uzupełnienie go w najistotniejszych kwestiach. Wcześniej już mówiliśmy o błędach, nie bez powodu, ponieważ błędy te skutkowały uchyleniem wyroku w całej części dotyczącej skazania i wymierzenia kary. Miejmy nadzieję, że błędy te zostaną naprawione. Opinie biegłych w tej sprawie są dowodem uzupełniającym, najistotniejsze są zeznania świadków i dokumenty. Na tym proponowałbym się skupić

- dodaje mecenas Gawryluk.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 20.12

  Żeby się tylko nie okazało, że to on jest pokrzywdzony?

 2. 2
  +4
  ~ Marian
  Wtorek, 20.12

  Mam nadzieję, że teraz będzie 10 lat, sprawiedliwość musi być." Rany ludzkie" nie goją się nigdy, współczuje poszkodowanej , 8 bitych lat . Dlaczego były błędy w tym postępowaniu?

 3. 3
  +4
  ~ zdenerwowana 0000006
  Środa, 21.12

  Najgorszy sąd w kraju. nic tylko każą od nowa przeżywać ofiarom traumę od nowa. Rzucają nimi jak "gorącym ziemniakmiem". Nawet jak sprawa jest OCZYWISTA i są 100% dowody jak z DNA w sprawie ratowników, gdzie są i świadkowie i DNA !!!!!. ŻENADA I WSTYD!!! Tu też były dowody. Oto jak się traktuje kobiety w tym kraju!!!! To się nadaje do nagłośnienia w całej Polsce! To i inne sprawy!!!! Cały zarząd i sędziowie DO ZMIANY!!!!!!!! Poszkodowanym współczuję. nie wiem, co powiedzieć. Jeśli nie macie na to sił, dajcie sobie spokój. I WY i opinia publiczna wiecie, że ten człowiek to zrobił, że to cham, zboczeniec i brutal. mimo to, próbujcie walczyć o odszkodowanie.

 4. 4
  +2
  ~ jan-49
  Środa, 21.12

  ile lat mozna sadzic debila ?sedzia powinien za to za[placic z wlasnej kieszeni to moze by czegos sie nauczyl a chyba chodzi o to zeby sprawa sie przedawnila ten"ogier"jak widac ma bardzo dobre plecy i nic mu nie zrobia moze jeszcze dostanie odszkodowanie

 5. 5
  0
  ~ marokanka
  Środa, 21.12

  Redakcjo, to nie wyrok NA tylko PRZECIWKO komuś tam!!! Macie radcę prawnego? Albo dobrego polonistę?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.