Wtorek, 23.07.2024, Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Trzech Króli po raz czwarty poprowadziło elblążan

06.01.2018, 17:00:37 Rozmiar tekstu: A A A
 Trzech Króli po raz czwarty poprowadziło elblążan
Fot. Ryszard Biel

Tysiące elblążan dołączyło do Kacpra, Melchiora i Baltazar. Orszak Trzech Króli przeszedł w sobotę, 6 stycznia ulicami miasta, przypominając, że "Bóg jest dla wszystkich". - Tutaj ma się to wspaniałe uczucie, że jesteśmy razem, że łączy nas wiara. To chyba największy plus tego wydarzenia - mówi kilkunastoletnia Ela, jedna z uczestniczek wydarzenia.

Orszak Trzech Króli to oddolna inicjatywa ludzi wierzących, która łączy i spaja lokalne społeczności. To największe jasełka na świecie. Dzisiaj odbyły się po raz 10. Orszak przeszedł ulicami 644 miejscowości, w Polsce. Wśród nich był również Elblągu. Tutaj po południu na placu Kazimierza Jagiellończyka spotkali się mieszkańcy, aby wspólnie świętować obchodzony dzisiaj Dzień Objawienia Pańskiego, nazywany u nas Świętem Trzech Króli.

To tradycja, która w Polsce jest już od dziesięciu lat. Pierwszy orszak zorganizowano w Warszawie. My, w Elblągu, po raz czwarty organizujemy to wydarzenie. Myślę, że przyjemnie jest spotkać się w tak dużym gronie, z rodziną, znajomymi, wiernymi. To fajna tradycja, którą warto kultywować

- mówi Jolanta Lechwar, z Teatru Katolickiego Fen, współorganizatorka wydarzenia.

- Po raz kolejny biorę udział w tym wydarzeniu. Towarzyszy mi dwoje wnuków. Myślę, że szczególnie dla nich jest to wspaniała sprawa. Oni są jeszcze mali, więc trudno im skupić się na mszy w kościele. Tutaj mają okazję uczestniczyć w wydarzeniu religijnym, które do nich przemawia, nie nudzi. Cieszę się, że aż tylu elblążan w tym roku zdecydowało się dołączyć do orszaku - mówi pani Małgorzata, elblążanka.

Każdy z uczestników przemarszu otrzymał papierową koronę. Na początek jasełek do nieba powędrowało kilkaset balonów napełnionych helem. Orszak, na którego czele stanęli Kacper, Melchior i Baltazar oraz święta rodzina, o godz. 13, wyruszył z placu Jagiellończyka. Ulicami: Teatralną, 12 Lutego, Armii Krajowej, Stoczniową dotarł na Stare Miasto. Jego uczestnicy zatrzymywali się na kilku przystankach, aby obejrzeć inscenizacji inspirowane Ewangelią. Wydarzenie zakończyło się mszą świętą w elbląskiej katedrze.

Myślę, że to wydarzenie, które trochę integruje elblążan. Córka w ubiegłym roku namówiła mnie na udział w Orszaku. Spodobała mi się ta inicjatywa. Dlatego jestem i w tym roku. Nie powiem, chciałoby się więcej takich wydarzeń w Elblągu. To jednak jest tym wartościowsze, że to dzieło ludzi dobrej woli, którzy podjęli się organizacji tak dużego przedsięwzięcia. Wielkie brawa im za to

- podkreśla Krystyna Ziółkowska z Elbląga.

OTK 2018 towarzyszy hasło "Bóg jest dla wszystkich". Motywem przewodnim było przypomnienie, że Bóg przyszedł odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich, podkreślali pomysłodawcy wydarzenia.


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Galeria / Marsz Trzech Króli ( zdjęć 100 )
Dodano: 2018-01-06 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ Twój email
  Sobota, 06.01

  Dzisiejsze święto trzech króli : Kacper+Melchior+Baltazar. A jak będzie w przyszłości. Coraz szybciej zaczynamy podnosić się z kolan, większość rządząca jak walec rozjeżdża wszystkie autonomiczne instytucje i kasty. Kto dziś może zagwarantować że nie dobiorą się do kościoła ? Przecież tak wielka instytucja nie powinna funkcjonować bez żadnej kontroli społecznej ! I co wtedy może się stać ? To chyba zrozumiałe, scenariusz może być podobny do tego który widzieliśmy w trakcie reformy ( zawłaszczenia ) sądownictwa.

 2. 2
  0
  ~ Twój email
  Sobota, 06.01

  Przedstawiciele Komisji Episkopatu wybierani będą ilością 3/5 głosów parlamentarnych. I wcale nie będą musieli być Biskupami ( tak zwany czynnik społeczny). Kandydatów zgłaszać będą mogły tak krystalicznie czyste organizacje jak ONR i jej podobne, minister kultury, szef MSW. Suweren nigdzie nie zrzeszony również będzie miał takie prawo, po zebraniu zaledwie stu tysięcy podpisów. Prymas Polski mianowany będzie natomiast przez Prezydenta Andrzeja DU_E, a siedzibę swoją będzie miał w Toruniu. I coś będą musieli z tym dzisiejszym świętem zrobić. Mogą być mędrcy, ale nie ze wschodu. Czyż nie mamy swoich zasłużonych ludzi ? Aby za bardzo suwerenowi nie mieszać w głowach należy dobrać takich których pierwsze litery będą się zgadzały z obecnymi, czyli : Kaczyński+Macierewicz+Błaszczak.

 3. 3
  +1
  ~ ja
  Sobota, 06.01

  Brawo dla ks. Łukasza. P.S. nie daj się Rysiowi :)

 4. 4
  --3
  ~ Szkoda
  Sobota, 06.01

  Te zaparkowane samochody przeszkadzały w swobodnym przejściu. W tym dniu powinno być zakazane parkowanie.

 5. 5
  +1
  ~ Mozdzek
  Sobota, 06.01

  Fakt Lukaszkowi pozostala tylko korona jako wspomnienie wspanialych i dojnych czasow z pieniedzy elblazan

 6. 6
  +1
  ~ Alf
  Sobota, 06.01

  Lukaszko chce sie teraz zrehabilitowac wsrod elblazan a raczej starszyzny ktorym dowalil za cieplo , no coz podobno grzechy sie wybacza

 7. 7
  +3
  ~ Ozgar
  Sobota, 06.01

  Co za uwstecznienie, im wiecej zla, nienawisci i polaka przeciw polakowi tym wiecej obludnych Świętych

 8. 8
  +2
  ~ iwona
  Niedziela, 07.01

  Uczestnicy Orszaku mają szanse znaleźć się w Gazecie Polskiej ,zdjęcie nr 65 przewodniczący tej gazety z oddziału w Elblągu

 9. 9
  +1
  ~ Gg
  Niedziela, 07.01

  Czy może mi ktoś powiedzieć co to za święto? Fajne.

 10. 10
  0
  ~ Ragnar
  Poniedziałek, 08.01

  Czy organizator sprzatał kupy po koniach ? Wydaje mi się że nie. Ale przecież wszyscy biorący udział w tym przedstawieniu czuli się jak uprzywiliejowana grupa więc nie ma się co dziwić.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.439337015152