Poniedziałek, 22.07.2024, Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Najciekawsze wydarzenia w 2017 roku

03.01.2018, 12:00:45 Rozmiar tekstu: A A A
Najciekawsze wydarzenia w 2017 roku
Fot. Archiwum redakcji

Modernizacja dawnej Gildii Kupców Żuławskich, 30-lecie MMKS Concordii Elbląg, prace przy budowie torowiska wzdłuż 12 Lutego i Grota Roweckiego oraz śnieg, który spadł w maju - to wydarzenia, które w 2017 roku cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników info.elblag.pl.

Ponad 104 tysięcy odsłon miał tekst poświęcony modernizacji  dawnej Gildii Kupców Żuławskich. W sierpniu pisaliśmy, że obiekt, w którym od 1996 r. mieściła się Gildia Kupców Żuławskich przechodzi metamorfozę. Budynek przygotowywany był pod niewielką galerię handlową oraz market spożywczy.

Prace remontowe obejmowały m. in. docieplenie ścian hali, wykonanie nowej elewacji, remont budynku administracyjnego oraz istniejącego parkingu.

Mieszkańcy naszego miasta na przestrzeni lat mieli już różne pomysły na zagospodarowanie podupadającej Gildii Kupców Żuławskich. Jedni uważali, że powinno tam funkcjonować centrum handlowe z prawdziwego zdarzenia, inni wróżyli powstanie w tym miejscu Biedronki, Lidla bądź Tesco.

Od kilku lat zapowiadano, że właściciel obiektu oraz Zrzeszenie Kupców Żuławskich planują gruntownie zmodernizować halę targową znajdująca się przy ul. Płk. Dąbka. By tego dokonać musiał znaleźć się inwestor, który mógłby partycypować w kosztach.

Inwestycja była o tyle pilna, że od momentu powstania Gildii obiekt nie przechodził żadnych większych remontów. Członków Zrzeszenia, ani właścicieli sklepików (było ich 182) nie stać było na wyłożenie kilku milionów złotych, dlatego kilka lat temu zapadła decyzja o znalezieniu inwestora strategicznego.

W 2012 r. prowadzono rozmowy z trzech inwestorami. Jednym z nich miała być brytyjska sieć handlowa Tesco. Niestety wszystkie rozmowy kończyły się niepowodzeniem.

Ostatecznie potencjał w Gildii dostrzegł inwestor z Gdańska. Nie wiadomo jeszcze, jaki dyskont powstanie w tym miejscu.

Maj, a za oknem pada śnieg

Dużym zainteresowaniem cieszył się na łamach info.elblag.pl materiał poświęcony opadom śniegu, które miały miejsce... w maju.

Im było bliżej Świąt Bożego Narodzenia tym bardziej elblążanie z zapartym tchem czekali na śnieg. Niestety po raz kolejny nie było dane mieszkańcom naszego miasta przeżyć białych świąt. Jednak śnieg, który ostatecznie spadł w styczniu 2017 r. sprawił im wiele radości.

Nikt jednak nie spodziewał się, że ponownie ujrzy śnieg już w... maju.

30-lecie MMKS Concordii Elbląg

W sierpniu Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy Concordia Elbląg świętował 30-lecie istnienia. Relacja z obchodów tej rocznicy  zajęła trzecie miejsce w naszym rankingu.

W ramach obchodów 30-lecia klubu dobył się Międzynarodowy Młodzieżowy Turniej Piłki Nożnej Piekarczyk Cup 2017.

Podczas obchodów złotymi, honorowymi odznakami Warmińsko - Mazurskiego Związku Piłki Nożnej zostali odznaczeni: Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy Concordia Elbląg, a także Mirosław Pelc, Bogusław Radziewicz, Agnieszka Pelc, Małgorzata Załucka i Andrzej Szmydt.

Klub Concordia Elbląg w podziękowaniu za współpracę przyznał trzy statuetki, które trafiły do Prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego, Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Marka Wnuka oraz Prezesa Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, Marka Łukiewskiego.

Dla Klubu bardzo ważna jest współpraca z młodzieżą, dlatego przygotowano także nagrodę dla dziecka, które najczęściej odwiedzało stadion. Spośród trzech najaktywniejszych zawodników wylosowano jednego zwycięzcę. Nagroda w postaci roweru trafiła do Krzysztofa Wróblewskiego z rocznika 2003 (nagrodę w imieniu chłopca odebrał trener).

Dla wszystkich uczestników obchodów przygotowano tort, który tematycznie nawiązywał do 30-lecia Klubu Concordia

Najprzyjemniejszym jednak prezentem był ten od piłkarzy Concordii Elbląg, którzy uczcili 30-lecie istnienia Klubu zwycięstwem 1:0 w ligowym meczu z drużyną Mamry Giżycko.

Torowisko wzdłuż ul. 12 Lutego i Grota Roweckiego

Czwarte miejsce w naszym rankingu zajął lipcowy materiał poświęcony pracom nad budową torowiska wzdłuż ul. 12 Lutego i Grota Roweckiego.

Budowa torowiska wzdłuż ul. 12 Lutego i Grota Roweckiego rozpoczęła się 6 kwietnia, czyli miesiąc po wyznaczonym terminie. Mimo tego Wykonawca inwestycji deklarował, że prace zostaną zakończone z wyznaczonym na początku terminie.

Co było powodem przesunięcia terminu? Jedna z firm startujących w przetargu na wykonawcę tej inwestycji, po przegranej, próbowała się odwołać od wyniku przetargu.

Krajowa Izba Odwoławcza nie widziała żadnych przesłanek wskazujących na to, że przetarg został przeprowadzony nieprawidłowo, więc firma, która złożyła drugą w kolejności ofertę cenową w przetargu zaskarżyła  orzeczenie KIO.

Urząd Zamówień Publicznych skierował sprawę  do Sądu Okręgowego w Elblągu, który przekazał ją do Sądu Okręgowego w  Gdańsku.

Nie czekając na decyzję Sądu, Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski postanowił rozpocząć prace. Wpływ na to miała umowa, którą Miasto podpisało z wykonawcą. Według niej firma miała pół roku, od chwili podpisania umowy, na rozpoczęcie tej inwestycji.

Koszt budowy torowiska wzdłuż ulic 12 Lutego i Grota Roweckiego wyniósł 13,5 mln zł. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych inwestycja zostanie dofinansowania w kwocie 9,4 mln zł.

Torowisko oficjalnie zostało otwarte 9 listopada 2017 r.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ aaaa
  Środa, 03.01

  dla mnie wydarzeniem było zalanie Elbląga i nic nie robienie władz miasta, postawa emeryta Świniarskiego, który ***zi w stołek i nic nie robi a pensje pobiera. WSTYD.!!!!

 2. 2
  +9
  ~ Żarty i tyle
  Środa, 03.01

  Miasto biedronek i lidlow. A gdzie są inne markihandlow, nie mają prawa bytu. Gildia zamknięta, tory tramwajowe które powstały niech będą ale sukcesem było gdyby wybudowano tory przez ul. Mazurska i zawade a także przez ul. Krolewiecka i ul. Fromborska. Sukcesem i to dużym by były wszystkie nowe tramwaje.

 3. 3
  +6
  ~ Absurd
  Środa, 03.01

  Zostały wykupione różne tereny i nic ma ich nie buduje się:ul.nowowiejska wierzowiec , ul. Warszawska Castorama. Decathlon tuż obok ogrodów. Ul. Robotnicza sąd. I tak można wymieniać.

 4. 4
  +7
  ~ piknieje
  Środa, 03.01

  30-lecie Cocordii to ważne wydarzenie??? Śnieg w maju też??? Jaka gazeta takie wydarzenia roku :(

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2780120372772