Wtorek, 22.09.2020, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Komisja Sejmowa obradowała w Tolkmicku. Przekop powstanie w Nowym Świecie

19.10.2017, 17:20:00 Rozmiar tekstu: A A A
Komisja Sejmowa obradowała w Tolkmicku. Przekop powstanie w Nowym Świecie
fot. IR

Dziś 19 października w Sali konferencyjnej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tolkmicku odbyło się wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, pod przewodnictwem Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk. W obradach uczestniczył także Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz wielu zaproszonych gości m.in. lokalni parlamentarzyści i samorządowcy z całego regionu Zalewu Wiślanego.

Podczas posiedzenia minister Marek Gróbarczyk potwierdził informację, którą przekazał już na porannej sesji Rady Miasta Elbląga, że  kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną powstanie na wysokości dawnej osady Nowy Świat ( pomiędzy Skowronkami, a Przebrnem) w gminie Sztutowo. Dwie pozostałe lokalizacje (Skowronki i Piaski) zostały ostatecznie odrzucone.

Minister podkreślił, że nadrzędnym celem realizacji tej inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa Państwa i regionu. Ponadto,  budowa kanału żeglugowego zwiększy możliwości rozwoju regionów wschodniej i północno-wschodniej części Polski, które będą korzystać z otwarcia Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie. Poprawa dostępności do portu i regionu od strony wody umożliwia aktywizację portu Elbląg i innych portów Zalewu Wiślanego.

Następnie przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni przedstawili stan przygotowania do tej inwestycji. Na połowę roku 2018 przewidziano otrzymanie decyzji środowiskowej i sporządzenie budowlanej dokumentacji technicznej. Zezwolenie na wykonanie inwestycji ma zostać wydane w październiku, a przetarg na wykonanie robót budowlanych w listopadzie 2018 roku. Budowa ma potrwac 4 lata. Inwestycja ma pochłonąć 880 milionów złotych, które będą pochodzić z  budżetu centralnego.

Przedstawiciele Urzędu Morskiego podali także kilka parametrów technicznych kanału. Od strony Zatoki Gdańskiej powstanie port osłonowy - dwa falochrony o długości 1050 i 625 metrów. Głebokość przy podejściu ma wynosić 5,5m. Stanowiska oczekiwania będą miały od północy 680 m, a od południa 565m. Zamykana śluza w samym centrum kanału będzie miała długość 200 metrów, szerokość 25 m i głębokość 6,5 m.

W dalszej części posiedzenia omówiono także wpływ budowy kanału na rozwój gmin zlokalizowanych nad Zalewem Wiślanym. Powtarzały się głosy samorządców o konieczności remontu dróg lokalnych, budowy i przebudowy mostów. Konieczność budowy mostu w Nowakowie oraz pogłebienie toru wodnego ok. 2,5 km przed Elblągiem wskazano jako istotne problemy, z którym będą musieli się zmierzyć także lokalne samorządy.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Galeria / Posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Tolkmicku ( zdjęć 16 )
Dodano: 2017-10-19 | fot. IR
0

Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Mateusz Drynda
  Czwartek, 19.10

  No to, że Elbląg przegrywa z Olsztynem to z dużym bólem zniosę, ale że z Tolmickiem to już brawa dla samorządowców w tym zacnym mieście.

 2. 2
  +7
  ~ pil
  Czwartek, 19.10

  Powiedźcie mi (napiszcie) gdzie jest ten NOWY ŚWIAT na mierzeji.... nigdzie na mapie go nie ma, wszyscy piszą, a sami nie wiedzą gdzie hahaha

 3. 3
  --13
  ~ Walery Dubis
  Czwartek, 19.10

  Pięknie na zdjęciach zrobionych w Tolkmicku prezentuje się Pan Poseł z Elbląga.

 4. 4
  --16
  ~ Super
  Czwartek, 19.10

  Brawo PiS. Można kopać można.

 5. 5
  0
  ~ Jaw
  Czwartek, 19.10

  Nowy Świat jest między Przebrnem,a Skowronkami, za Kątami Rybackimi.

 6. 6
  +2
  ~ Rebecca A. Bärbel Von Schmidt
  Piątek, 20.10

  Dzięki temu, że Platforma Obywatelska zostawiła budżet w dobrej kondycji, teraz mogą być realizowane tego typu inwestycje.

 7. 7
  --4
  ~ Do Rebeka
  Piątek, 20.10

  Chodzi ci o ten w Bundestagu?

 8. 8
  +1
  ~ Nowoczesny
  Piątek, 20.10

  Jestem zwolennikiem tej inwestycji, ale chciałbym ostudzić gorące głowy;) Pod koniec 2018 zacznie się przetarg, a kopanie będzie dopiero pod koniec 2019 i to pod warunkiem że będą pieniądze na inwestycje! Czy ktoś z was wie jaka będzie sytuacja budżetu pod koniec 2019 roku?

 9. 9
  --4
  ~ Stanisław Turoń
  Piątek, 20.10

  Mieszkam nad rzeką Elbląg i cieszę się z tej inwestycji nareszcie coś zaczyna się dziać.Ta inwestycja ożywi nasz region,bardzo wyczekiwaną jest budowa mostu w Nowakowie mostu który niezależnie od anomalii pogodowych znaczy cofek zapewni nam pewną łączność z Elblągiem.

 10. 10
  +1
  ~ cynik
  Sobota, 21.10

  Stasiu od Turoniów! Od kiedy cofka jest anomalią pogodową??????I jakiż most temu zapobiegnie??????Ośmieszasz się matołku

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.