Sobota, 30.09.2023, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Opozycyjni parlamenatrzyści wyciągnęli rękę do elbląskiego samorządu

17.10.2016, 18:55:14 Rozmiar tekstu: A A A
Opozycyjni parlamenatrzyści wyciągnęli rękę do elbląskiego samorządu
Fot. Ryszard Biel
REKLAMA

Posłowie i senatorowie z Warmii i Mazur wyciągnęli rękę do samorządowców z subregionu elbląskiego. Zapowiadają pomoc i interpelowanie w wielu kwestiach trapiących lokalne społeczności, między innymi w przywróceniu Małego Ruchu Granicznego z Rosją. To jeden z efektów spotkania Warmińsko-Mazurskigo Zespołu Parlamentarnego, które dzisiaj (17 października) odbyło się w Elblągu. Problem w tym, że udziału w nim nie wzięli przedstawiciele partii obecnie rządzącej, którzy w wielu sprawach  mieliby najwięcej do powiedzenia.

W marcu tego roku, politycy z regionu reprezentujący wszystkie partie stworzyli Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny. Grupie 19 parlamentarzystów przewodniczy Jacek Protas, poseł Platformy Obywatelskiej. Dzisiaj spotkanie zespołu odbyło się w Elblągu, udział w nim wzięli również lokalni samorządowcy.

Spotkaliśmy się, żeby porozmawiać o problemach samorządowców subregionu elbląskiego. Chcemy, jako parlamentarzyści, wiedzieć czym żyją samorządy i w jaki sposób możemy im w rozwiązywaniu trudnych problemów pomagać. Wykorzystamy swoje uprawnienia, do tego, żeby interweniować wszędzie tam, gdzie możemy to zrobić, bądź też wspierać działania samorządów w inny sposób, w dobrze pojętym lobbowaniu. Wszyscy samorządowcy rozpoczynali rozmowę od tematu Małego Ruchu Granicznego. To jest cios w naszą gospodarkę, również w kieszenie kilkuset tysięcy mieszkańców naszego regionu. MRG był pewną rekompensatą za położenie peryferyjne, bo to jest trudne położenie, zwłaszcza kiedy granica z Rosją, jest również granicą Unii Europejskiej. Dzisiaj nie wiemy tak naprawdę, z jakiego powodu ten dobry instrument został zawieszony. Wszyscy samorządowcy, którzy wypowiadają się w imieniu mieszkańców, uważają, że powinien być jak najszybciej przywrócony

- mówił Jacek Protas, podczas spotkania z dziennikarzami zorganizowanego na zakończenie wizyty parlamentarzystów.

Mały Ruch Graniczny nie zdominował jednak rozmowy. Samorządowcy z Elbląga i okolic borykają się z wieloma innymi problemami.

Mówiliśmy również o wielu innych sprawach. Chociażby o problemie Elbląga i braku środków na transport publiczny dla tego rodzaju miast. To jest problem, który rząd, w taki czy inny sposób musi rozwiązać. Miasta wojewódzkie mogą korzystać z programu Infrastruktura i Środowisko, pięć stolic wschodnich regionów, dodatkowo z programu Polska Wschodnia, a Elbląg został praktycznie bez możliwości aplikowania. Tak być nie może, to jest 130 tys. miasto, potrzebuje rozwoju transportu publicznego, potrzebuje nakładów na nowy tabor. Tutaj również my się podpisujemy absolutnie pod tym, że trzeba znaleźć na to finansowanie

  - dodaje Protas.

Oprócz transportu miejskiego - tutaj bez interpelowania, wnioskowania, my sami się nie przebijemy. Potrzebujemy wsparcia ze strony parlamentarzystów. Kolejny temat to sprawa inwestycji portowych. Kiedy podpisywany był kontrakt terytorialny, na liście rezerwowej mieliśmy pięć inwestycji z elbląskiego portu, których w tej chwili tam nie ma. Jeżeli mówimy o kanale żeglugowym przez mierzeję, warto również, aby i te inwestycje mogły być dofinansowane, abyśmy kontynuowali to i rozwijali. Kolejnym tematem, który nas samorządowców, bardzo niepokoi jest opłata środowiskowa, która ma być wprowadzona w prawie wodnym, która spowoduje wzrost ceny wody

- dodał Witold Wróblewski, prezydent Elbląg.

Lokalnych bolączek jest wiele. Po wczorajszym spotkaniu trudno mieć jednak nadzieję, za rozwiązanie, choć części z nich. Politycy z Warmii i Mazur nie mówią jednym głosem nie tylko na szczeblu centralnym, ale i również w sprawach dotyczących regionu. Tak przynajmniej wniosek można wysnuć, patrząc na frekwencję podczas spotkania Warmińsko-Mazurskiego Zespołu Parlamentarnego w Elblągu. W konferencji prasowej zorganizowanej pod koniec spotkania, oprócz prezydenta Wróblewskiego, udział wzięli: Jacek Protas, Jerzy Wcisła i Piotr Ciesliński, czyli sami przedstawiciele PO. Zabrakło parlamentarzystów, z rządzącej obecnie partii - Prawa i Sprawiedliwości.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +26
  ~ Nadajecie sie
  Poniedziałek, 17.10

  Wyjasnijcie przekrety w epec

 2. 2
  +13
  ~ swojak
  Poniedziałek, 17.10

  PO OSMIU LATACH SAMOWOLKI I TOTALNEGO OLEWANIA NAGLE JAK PRZEGRALI WYBORY NAGLE ZAINTERESOWANIE I TROSKA O PRZYSZLYCH WYBORCOW ABY ZNOW DOSTAC MIEJSCE PRZY KORYCIE I ZADBAC JAK ZAWSZE TYLKO O SIEBIE I SWOJE PRYWATNE INTERESY . MAM NADZIEJE ZE WYBORCY NIE MAJA AMNEZJI I TYM RAZEM SIE NA TA TROSKE NIE NABIORA BO JAK SIE TROSZCZYLI O SIEBIE I STOLKIW UNII TO BYLA ICH JEDYNA TROSKA.. A GDZIE KONSULTACGJE ZE SPOLECZENSTWEM W SPRAWIE ZYWNOSCI Z USA PRZEZ CANADE . PIEC LAT Z PSLem PO CICHU ZA NASZYMI PLECAMI KLASKALISCIE W CZAMBOL ZA , ZA MYSLAC ZE WYGRACIE KOLEJNE WYBORY NASZ NAROD MIELISCIE W DU... E. CO TAM NAS STAC I W RAZIE CO BEDZIEMY JESC NASZE EKOLOGICZNE A POSPOLSTWO NIECH ZRE NAWET GMO- ZERO WSTYDU ZERO HONOR

 3. 3
  +14
  ~ j23
  Poniedziałek, 17.10

  wiać przewagę honoru nad rozumem u co niektórych , a ta to chyba każdemu parlamentarzyście powinno zależeć na rozwoju Elbląga bo z tego miasta dostali głosy...... , chyba że się jest bardzo zacietrzewionym......, nie ważne jaka opcja polityczna WAŻNE MIASTO , a nie spory , miasto upada .... , a im w głowie siano , tak jak na sejmikach veto i po sprawie.....

 4. 4
  +17
  ~ okon
  Poniedziałek, 17.10

  Niewiarygodne cała śmietanka olsztyńskich wasali,protas jedz do Ostródy i pogadaj o MGR to twoje rejony,ale chyba tam nie załapali sie na mały ruch,won do olsztynka z tym wróblem ,żadnego poparcia dla szuwar.POMORSKIE.

 5. 5
  +8
  ~ Marian
  Poniedziałek, 17.10

  Nie,nie,nie,nie nie..................... To się chyba spełni i pozostanie tylko Nowoczesna, tragedia.

 6. 6
  +15
  ~ Tylko Pomorze
  Poniedziałek, 17.10

  Czy ktoś wie czy prezydent spotkał się z prezydentami Trójmiasta.

 7. 7
  +12
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Wtorek, 18.10

  A ten program Infrastruktura i Srodowisko, z którego hojnie czerpac może tylko kilka miast wojewódzkich, a inne mogą się oblizac, to kto stworzył? Która to partia wówczas była u władzy? Rozumiem, że PO będzie teraz toczyc krwawy bój o to aby PiS zniosło program, który PO sama stworzyła? Czy wobec tego PO to partia paranoików czy po prostu liczy się tam, że społeczeństwo polskie to stado baranów, którym mozna wcicnąc każdy kit?

 8. 8
  +10
  ~ Do_pomorskiego
  Wtorek, 18.10

  @ Tylko Pomorze: Mam obawy, że nasze władze boja się jak ognia wszystkiego, co ma w nazwie "pomorskie" czy "pomorze", w strachu przed Olszczynem lub po prostu brakiem zainteresowania tym co dobre dla miasta. A co jak się okaże, że coś ma w nazwie "pomorskie" kojarzy się lepiej, niż zachwalana przez nich Warmia, na której nam niby tak dobrze? :)

 9. 9
  +16
  ~ jesiotr
  Wtorek, 18.10

  Po pierwsze, jaki subregion elbląski, skoro Elbląg jest miastem regionalnym i jest to wyraźnie zapisane w rządowych dokumentach! Po drugie, to, że Elbląg jest w warmińsko-mazurskim (vel szuwarowo-bagiennym) nie znaczy, że jest zawiązany z Warmią lub Mazurami (poza aspektem administracyjnym i poddańczo-partyjnym elbląskich polityków), więc nie wciągajcie Elbląga do tego zacofanego bagna - Elbląg to od zawsze Pomorze i nic tego nie zmieni! "Cóż za szkoda, że Elbląg nie może aplikować o środki z Infrastruktury i Środowiska", ale zaraz, zaraz... która partia i konkretne osoby ustalały warunki ubiegania się o te środki (co trafnie ujął w swoim komencie BEZ ŚCIEM proszę)?! No i ta jakże nagła troska o los Elbląga... Szuwarowo-bagienni politycy pomagają Elblągowi... Wzruszające... :/

 10. 10
  +13
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 18.10

  Protas, a gdzie ty byłeś przez te wszystkie lata?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2901129722595