Sobota, 19.09.2020, Imieniny: Konstancja, January
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Nie żyje Ryszard Semka, architekt, współtwórca elbląskiej starówki

13.09.2016, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nie żyje Ryszard Semka, architekt, współtwórca elbląskiej starówki
Fot. archiwum redakcji

Zmarł prof. Ryszard Semka, artysta, architekt, współautor Pomnika Ofiar Grudnia' 70 i projektu odbudowy elbląskiej starówki.

Ryszard Semka (19 września 1925 - 11 września 2016) przez wiele lat związany był z gdańską Akademią Sztuk Pięknych. Jest autorem wielu znaczących realizacji architektonicznych m.in. nowej części budynku ASP w Gdańsku przy Wielkiej Zbrojowni i Pomnika Ofiar Grudnia '70 w Gdyni.

Wśród jego projektów jest jeden bardzo ważny dla elblążan - odbudowa Starego Miasta, które w wyniku działań wojennych zostało praktycznie całkowicie zniszczone. W latach 70., za namową Marii Lubockiej – Hoffmann, ówczesnego wojewódzkiego konserwatora zabytków, podjęto decyzję o rekonstrukcji zrujnowanej dzielnicy i stworzeniu nowego plan jej zagospodarowania, który jednak zachowywałby historyczne realia. Generalnymi projektantami Starego Miasta zostali dr Szczepan Baum i prof. Ryszard Semka. Odbudowa starówki rozpoczęła się w latach 80. i trwa do dzisiaj.

Prof. Ryszard Semka studiował na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Dyplom uzyskał w 1956 roku, w Katedrze Architektury Monumentalnej. Pracował w PWSSP w Gdańsku w latach 1950-1996, początkowo w Katedrze Projektowania Architektonicznego. Prowadził również Pracownię Projektowania Przestrzennego i Pracownię Projektowania Architektury Wnętrz. W latach 1971–1978 i 1980–1984 sprawował funkcję dziekana Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Sprawował funkcję Prezesa SARP w latach 1980 - 1981.

Zmarł w wieku 90 lat.

Źródło: Dziennik Bałtycki i ASP w Gdańsku.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.