Środa, 5.10.2022, Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Elblążanie manifestowali w stolicy w imię wolnych mediów. Zobacz fotoreportaż

10.01.2016, 10:00:43 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie manifestowali w stolicy w imię wolnych mediów. Zobacz fotoreportaż
fot. Antek Rokicki

Szesnastoosobowa delegacja elbląskiego Komitetu Obrony Demokracji pojechała w sobotę do Warszawy, by manifestować przeciw tzw. ustawie medialnej. Piątkowy wybór prezesa TVP i Polskiego Radia sprawił, że na ulicach dwudziestu miast w całej Polsce pojawiły się tysiące protestujących. W stolicy KOD wspierali liczni działacze społeczni oraz dziennikarze. 

 

Komitet Obrony Demokracji powstał pod koniec ubiegłego roku, kiedy zaczęły się protesty dotyczące wyboru członków Trybunału Konstytucyjnego. KOD zrzesza od tamtej pory osoby przeciwne działaniom rządu, wykorzystując do tego media społecznościowe.

– W elbląskiej grupie Komitetu na Facebooku jest zapisanych ponad 130 osób. Jest to grupa zamknięta, która zrzesza osoby o podobnych poglądach

– informuje Angelika Domańska, rzecznik prasowy elbląskiego oddziału Komitetu. Elblążanie przyznają, że przyjeżdżając do Warszawy chcieli nabrać energii do działania, którą mogliby wykorzystać w naszym mieście. Jednocześnie mają nadzieję, że nie będzie kolejnych zmian prawnych, które ich zdaniem nie mają miejsca w demokratycznym państwie.

– Byłam konsultantem społecznym w Sejmie RP i szczegółowo poznałam założenia ustawy medialnej, mają one destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie mediów

 – mówi rzeczniczka.

– Wydaje mi się, że wiele osób jeszcze nie rozumie, jak ważna jest ta ustawa. Przez nią będziemy mieć propagandowe media publiczne, a Prawo i Sprawiedliwość będzie mówiło jedynie o tym, co będzie mu odpowiadało. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że Prezesem TVP została osoba, która była wielokrotnie skazana za pomówienia. To przecież Jacek Kurski oskarżył dziadka Donalda Tuska o dobrowolne zgłoszenie się do Wehrmachtu

– przypomina. 

 

Sobotni marsz pod hasłem „Wolne media” odbył się na placu Powstańców Warszawy, przed siedzibą TVP, w której znajduje się m.in. redakcja Wiadomości. Wielu manifestujących zabrało ze sobą flagi Polski, Unii Europejskiej, niektórzy też przynieśli flagę ruchu LGBT. Dziennikarka Paulina Młynarska apelowała do zebranych, że dzisiejszy protest ma za zadanie obronić nie tylko media zajmujące się polityką, ale także te poświęcone tematyce społecznej. Jej zdaniem media te zmieniają polską mentalność, uczą Polaków tolerancji wobec różnych mniejszości. Z kolei Ewa Wanat, była redaktor naczelna radia RDC, radziła, żeby dziennikarze TVP i PR rozpoczęli strajk.

– Prezesi nie są najważniejsi, jak widać można ich zmienić w przeciągu pięciu minut – tłumaczyła.

Pod koniec wystąpienia przyznała, że inną formą walki z ustawą medialną może być całkowite zaprzestanie oglądania i słuchania mediów publicznych. 

 – Największe wrażenie zrobiło na mnie krótkie wystąpienie syna Beaty Tadli. Pozdrowił zebranych od swojej mamy, która po dwudziestu latach pracy w mediach może ją stracić z dnia na dzień

– mówi Dagmara, studentka Politechniki Warszawskiej.

 – Wzięłam udział także w grudniowych protestach Komitetu, kiedy protestowało ok. 50 tysięcy osób. Trybunał jest takim buforem bezpieczeństwa demokracji, więc jeśli nie będzie dobrze funkcjonował, to nic nie powstrzyma PiS-u. Teraz wzięli się za media, a przed nami jeszcze ustawa w sprawie inwigilacji obywateli. 

 

Tadeusz Kawa, koordynator elbląskiego KOD-u, podkreśla, że Komitet nie jest stworzony przeciwko rządowi, tylko przeciw łamaniu konstytucji. Kiedy w grudniu jechał na pierwszą manifestację do Warszawy, miał obawy, że KOD jest małą, odosobnioną grupą

.  – Okazało się, że takich osób jak ja jest wiele. W tym jest siła. Jesteśmy zalążkiem społeczeństwa obywatelskiego. Przyjechaliśmy z tak daleka, żeby nabrać energii, bo nie chcemy się zamykać we własnym elbląskim kręgu

 – zauważa. 

 

Najbliższa manifestacja Komitetu Obrony Demokracji w Elblągu odbędzie się 23 stycznia o godz. 12.00 na pl. Solidarności. Organizatorzy chcą wytłumaczyć elblążanom, na czym polega ich protest jak również zachęcić do udziału w kolejnych tego typu wydarzeniach. 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z manifestacji pod hasłem „Wolne media” w Warszawie.  

 
Antek Rokicki, korespondent info.elblag.pl
Antek Rokicki
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 68

%73.5 %26.5


Galeria / Elbląski KOD na manifestacji "Wolne media" w Warszawie ( zdjęć 59 )
Dodano: 2016-01-10 |  Fot. Antek Rokicki
0

Komentarze do artykułu (179)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --18
  ~ WON!
  Niedziela, 10.01

  Nie elblążanie tylko grupka  mieszkających w Elblągu!

 2. 2
  +51
  ~ Jamaleg
  Niedziela, 10.01

  Na zdjeciu w niebieskiej czapce widze Domanska a ona jest lizusem w nowoczesnej . To jest wlasnie oddolna inicjatywa spoleczenstwa oplacana przez zachod bo boja sie o swoje wplywy i biznesy w Polsce.

 3. 3
  +44
  ~ Aron
  Niedziela, 10.01

  KOD w waszej ojczyżnie Niemczech, jest łamane prawo Medialne? Kłamstwo i dosłownie gwałt na Narodzie Niemieckim?

 4. 4
  +56
  ~ tomi
  Niedziela, 10.01

  banda blaznow wstyd

 5. 5
  --16
  ~ NN
  Niedziela, 10.01

  BANDA D.... BOJACYCH SIE O SWOJA DUPE. W POLSCE NIE MA NIEJSCA NA SENTYMETY DLA TAKICH S........

 6. 6
  +53
  ~ kot
  Niedziela, 10.01

  Elbląg i okolice wielkie bezrobocie, połowa ludzi pojechała do pracy za granice, większych perspektyw brak a i lepiej nie wiem czy będzie a oni pojechali strajkować w obronie wolnych mediów w obronie dziennikarzy haha jesteście śmieszni, 16 głupich osób w Elblągu, normalni ludzie mają to gdzieś

 7. 7
  +54
  ~ Łukasz
  Niedziela, 10.01

  Rozpędzić ten cały KOD na 4 wiatry!!!

 8. 8
  +52
  ~ szok
  Niedziela, 10.01

  co za podli ludzie, na zdjęciu nr 41 jest hasło"obcowanie z karłami deformuje kregosłup", otóż znam osoby z karłowatoscią, sa to wyjatkowo ciepłe , pogodnie nastawione do zycia i innych ludzi osoby, jak można tych ludzi tak poniżać i wypisywac takie hasła? kim sa ci KOD-owcy? skąd oni się biorą ze swoimi prymitywnymi uwagi w stosunku do osób chorych? jedno słowo mi sie ciśnie na usta BYDŁO< BYDŁO< BYDŁO

 9. 9
  +37
  ~ Jacenty123
  Niedziela, 10.01

  Ciekawe jaki maja interes, żeby uczestniczyć w Kabarecie Obrony Demokracji. Na zdjęciach widziałem ludzi z PO i Nowoczesnej. Czyżby w ramach demokracji partie PO i Nowoczesna nie mogą inaczej działać. A dlaczego w internecie nie ma składu tego elbląskiego kabaretu. Czyżby się wstydzili.

 10. 10
  +40
  ~ kolorowy chłopak
  Niedziela, 10.01

  Kwiczą świnie oderwane od koryta

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1122798919678