Niedziela, 5.04.2020, Imieniny: Irena, Wincenty, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Ksiądz trzymał psa na łańcuchu pod gołym niebem. Przed interwencją OTOZ-u pozbył się go

25.11.2014, 07:00:21 Rozmiar tekstu: A A A
Ksiądz trzymał psa na łańcuchu pod gołym niebem. Przed interwencją OTOZ-u pozbył się go
fot. Adrian Sajko

W środę w godzinach popołudniowych Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu odebrało telefon on mieszkańca ulicy Częstochowskiej, który twierdził, że pies trzymany przez księdza jest trzymany na krótkim łańcuchu. Sytuacja miała mieć miejsce w Parafii Św. Alberta w Elblągu.

Zastępca kierownika schroniska, pani Małgorzata Wilińska miała już interwencję u księdza 1,5 roku temu. - W maju 2013 r. Byliśmy na interwencji w tym kościele. Wezwanie dostaliśmy od okolicznej mieszkanki. Wtedy ksiądz miał cztery psy, oddał nam dwa. Twierdził, że tylko te dwa należą do niego, że są zachipowane i posiada książeczki zdrowia, a pozostałe są bezdomne. Nie zapłacił za pobyt psów w schronisku, chociaż przebywały u niego kilka lat i nigdy nie zgłosił tego faktu do nas - mówiła.

Pojechaliśmy na miejsce sprawdzić, czy pies ze zgłoszenia ma rzeczywiście złe warunki. To, co zobaczyliśmy wprawiło nas w osłupienie – pies był przymocowany łańcuchem do muru kościoła. Łańcuch miał ok. 5 metrów. Z pewnością zwierze – pomimo tego, że stała buda – nie miało możliwości schowania się do niej i stało w deszczowej aurze pod gołym niebem. Nie byliśmy w stanie zobaczyć czy pies miał wodę i jedzenie w misce, jednak były postawione na deszczu. Teren był ogrodzony i bez pomocy OTOZ-u nie byliśmy w stanie nic zrobić.

W czwartek była kolejna interwencja. Na miejsce pojechała pracownica schroniska. Jak się okazało – psa już nie było, został tylko łańcuch. Od okolicznych mieszkańców zdobyto informację, że psa zabrali Państwo Rudniccy, właściciele złomowisk w Elblągu.

Po odnalezieniu domu Państwa Rudnickich właściciel przyznał się do zabrania psa, odmówił jednak pokazania zwierzęcia. Dom był szczelnie ogrodzony, pracownica elbląskiego schroniska postanowiła wezwać na miejsce Policję. Interwencja zakończyła się fiaskiem, ponieważ nowy właściciel nie odebrał domofonu.

W dniu wczorajszym udaliśmy się do Parafii z Małgorzatą Wilińską. Brat Marek, którego zastaliśmy na miejscu nie chciał udzielić nam żadnych informacji. Groził sądem i wyprosił nas z kościoła.

W międzyczasie pojawił się proboszcz Mieczysław Tylutki, który potwierdził informację, że psy zostały oddane. -Cieszę się, że jeden i drugi pies, bo jednego psa widziałem – ma domek jednorodzinny i ma swoje miejsce. Drugi z tego co wiem - będzie na terenie firmy - stwierdził.  Jak zapewniał ksiądz, zwierzęta zostały przebadane przez weterynarza i są zdrowe.

W jakich warunkach zwierzęta żyły do tej pory? Dlaczego po naszej interwencji z dnia na dzień psy zostały oddane? Tego już się nie dowiemy. Polskie prawo dotyczące zwierząt jest mocno ograniczone, a schronisko ma uwiązane ręce. Możemy mieć nadzieję, że psy będą miały lepsze warunki w nowych domach.


 

Magdalena Marcinkiewicz

Oceń tekst:

Ocen: 33

%63.6 %36.4
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (95)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ Krótka rozprawka
  Wtorek, 25.11

  no i widać że pan wójt i pleban to jedna sekta, jeden wspiera drugiego a lud wciąż ciemny wierzy im

 2. 2
  +19
  ~ miros
  Wtorek, 25.11

  nie pokazali - pewnie "z miłosierdziem" się go pozbyli

 3. 3
  +23
  ~ Berna, szefowa Archeo
  Wtorek, 25.11

  miłosierdzie pełna gębą

 4. 4
  +17
  ~ kolec
  Wtorek, 25.11

  Ksiądz męczydusza.

 5. 5
  +16
  ~ Rozmaryn
  Wtorek, 25.11

  Co by na to powiedział papież Franciszek? Wstyd mi za tego księdza, na szczęście należy do mniejszości i niech tak zostanie.

 6. 6
  --51
  ~ Xiunc
  Wtorek, 25.11

  Zajmijcie się ludzką dolą najpierw, a nie kundlami. Ludzie nie mają co do gara włożyć tak im peło zapewniło to swoje "by żyło się lepiej". I się żyje lepiej jak jasna cholera!

 7. 7
  +13
  ~ nwo
  Wtorek, 25.11

  Xiunc ludzie mają rączki więc mogą zarobić a nie tylko chlać i palić i płakać że źle poza tym mogli iść do księdza ich religia uczy o pomaganiu i życiu w miłości... może by wziął cię na łańcuch i rzucił trochę ochłapów do jedzania, poza tym już kurde człowieku nie kłam że ludzie nie mają co jeść bo na prawdę są instytucje zajmujące się pomaganiem ludiom więc Z CZYM TY KUWA MASZPROBLEM

 8. 8
  +26
  ~ mieszkaniec tej dzielnicy
  Wtorek, 25.11

  Tak to wygląda na Częstochowskiej - ale agitacje pisowską to potrafią robić .Wstyd

 9. 9
  +13
  ~ Psiogłowy
  Wtorek, 25.11

  Katabasowi tylko brzytwę podać, gdyby się topił.

 10. 10
  --32
  ~ ANNA
  Wtorek, 25.11

  przestancie pisac nieprawde -pies mial tam dobre warunki.Ten co wypisuje te klamstwa mogl wziasc tego psa do swojego domu i zaopiekowac sie nim.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.