Poniedziałek, 2.10.2023, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Pierwsza Sobota z przewodnikiem za nami

03.07.2011, 06:23:24 Rozmiar tekstu: A A A
Pierwsza Sobota z przewodnikiem za nami
fot. Antek Rokicki
REKLAMA

Prawdziwych sympatyków elbląskiej historii nie wystraszył dziś poranny deszcz. Wzięli oni udział w pierwszym wakacyjnym spacerze w ramach akcji „Sobota z przewodnikiem”. Ponad dwadzieścia osób zgromadzonych na starówce poznało losy słynnego Ferdinanda Schichaua oraz jego zakładów.

Dzisiaj odbyło się pierwsze wspólne zwiedzanie Elbląga i poznawanie jego historii wraz z przewodnikiem Bogusławem Warejko. Chętni elblążanie spotkali się o godzinie 10.00 przed Bramą Targową. Organizatorem akcji jest Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych PTTK im. Ryszarda Gierzyńskiego oraz Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej.

- To dobra okazja do tego, by przyjść i dowiedzieć się czegoś nowego – mówi Kasia Wierzyńska, elbląska pasjonatka historii, która przyszła z rodzicami. – To ciekawa inicjatywa. Nie zawsze można posłuchać przewodnika, a to w końcu cenne doświadczenie. Klimat starówki również wpływa na to, że mi się „Sobota z przewodnikiem” podoba. Na pewno wezmę udział w pozostałych takich akcjach.

- Elblążanie nie do końca znają historię swojego miasta, bo jest to, można powiedzieć, niemiecka historia. Może nie przywiązują do niej większej uwagi z tego względu – zauważyła
Elżbieta Sowińska, jedna z przybyłych. - Bardzo się ucieszyłam, kiedy dowiedziałam się, że odbędzie się takie spotkanie. Myślałam, że będzie nas mniej ze względu na złą pogodę. Dzisiaj dowiedziałam się m.in. tego, jak wielkim człowiekiem był Ferdinand Schichau.

Uczestnicy sobotniego spaceru pytali też przewodnika, czy dawne zakłady Schichaua można dziś zwiedzać. Niestety, choć dawniej było to możliwe (1 Maja lub podczas innych świąt), teraz elblążanie nie mogą odwiedzać hal produkcyjnych. Jedną z przyczyn jest troska o bezpieczeństwo pracy w dawnych zakładach, a dziś m.in. w firmie Alstom.

- Historia naszego miasta jest bardzo ciekawa – powiedział nam Jerzy Gierzyński, jeden ze spacerujących. - Inicjatywa jest dobra, popieram ją. Dzisiaj mogliśmy dowiedzieć się o losach zakładów, które w czasie swej świetności były wizytówką naszego miasta, województwa, kraju.

- Często spotyka się osoby, które bardzo interesują się historią i zadają przewodnikom bardzo trudne pytania – mówi Bogusław Warejko, elbląski przewodnik, pilot wycieczek. – Nie da się powiedzieć, czy elblążanie dobrze znają historię swojego miasta. Nie wolno generalizować. Znajdziemy wielu ludzi, którzy nie interesują się dawnymi losami. Znajdziemy jednak też wiele osób, które interesują się historią, wydarzeniami historycznymi, potrafią wyciągać z nich cenne wnioski… Dzisiejsza frekwencja zaskoczyła mnie pozytywnie, bo pogoda nie sprzyjała wyjściu z domu.

Spotkania w ramach cyklu „Sobota z przewodnikiem” będą się odbywać co tydzień do końca sierpnia, w każdą sobotę o godzinie 10.00.

Antek Rokicki, korespondent info.elblag.pl
Antek Rokicki
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --8
  ~ florek
  Niedziela, 03.07

  Fajne.|Szkoda,że w przyszłą sobotę będę na Śląsku .No ale cóż ..Następnym razem.A tak swoją droga ,myśle ,że lepiej by się żyło ludziom w dzisiejszym Elblągu gdyby miasto oddano spowrotem Niemcom.Zważywszy na fakt zaangażowania Ferdinanda Schichaua w rozwój dawnego Elbinga .Bo dziś Elblążanie nie umieją się rządzić we własnym mieście .Ostra krytyka ,no ale cóż ,tak jest ,niestety.

 2. 2
  0
  ~ a
  Niedziela, 03.07

  @florek: wcale nie szkoda.

 3. 3
  +3
  ~ Kuba
  Niedziela, 03.07

  A brama targowa i inforamcja turystyczna w nowym ratuszu w wakacyjny weekend zamknięta...

 4. 4
  0
  ~ mi
  Poniedziałek, 04.07

  czemu sobota jest pisana z wielkiej litery? czy to jest wielka sobota? jakieś nowe święto sobota z przewodnikiem?

 5. 5
  0
  ~ do mi
  Poniedziałek, 04.07

  Sobota z przewodnikiem to nazwa tej akcji

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.189544916153